Až stokrát větší množství viru. Malé děti mohou být dle studie velmi infekční

Odborníci se shodují, že malé děti jsou mnohem více infekčnější z hlediska nákazy nového typu koronaviru. Studie JAMA Pediatrics uvedla, že ratolesti do pěti let vykazují deseti až stonásobně větší množství koronaviru než jejich starší vrstevníci a dospělí. Nové poznatky přicházejí v době, kdy americký prezident Donald Trump uvedl, že by chtěl co nejdřív otevřít školy a školky.

Děti, ilustrační fotografie
doporučujeme

Autoři daného odborného dokumentu bijí na poplach, že by právě ty nejmenší děti mohly být hlavními přenašeči onemocnění covid-19 a že by mohly způsobit dokonce i komunitní přenos. Informoval o tom server Sciencealert.com 

Vycházejí z poznatků z období 23. března až 27. dubna, kdy bylo v Chicagu provedeno 145 výtěrů z nosohltanu u pacientů s mírným či středně závažným průběhem nemoci, a to týden po nástupu příznaků, tedy zvýšené tělesné teploty a kašle.

Zkoumaní byli rozděleni do tří skupin: 46 dětí mladších pěti let, 51 do 17 let a 48 dospělých od osmnácti do šedesáti pěti roků. Tým vedený Healdem-Sargentem z Ann & Robert H. Lurie Children's Hospital zaznamenal, že se u nejmenších dětí objevilo v horních dýchacích cestách deseti až stonásobně větší množství viru SARS-CoV-2.

Podle expertů skutečně existuje kauzální vztah mezi množstvím viru, který v sobě hostitel má, a nakažlivostí, tedy schopností jej přenést i na další osoby. Že děti s vysokou virovou zátěží mohou být zároveň vysoce infekční, prokázaly i dřívější studie.

"Malé děti mohou skutečně sehrát významnou roli v šíření SARS-CoV-2," uvedli její autoři. "Jejich přirozené chování, jakož i uzavřený prostor školských zařízení, navíc posilují obavy z rozvolňování hygienických opatření kvůli epidemii koronaviru," dodali.

Nová zjištění jsou tedy v jasném rozporu s dosavadním ujišťováním zdravotníků, že u malých dětí, které se nakazí koronavirem, a u nichž je velmi málo pravděpodobný těžký průběh následné nemoci covid-19, nehrozí zvýšené riziko přenosu na další osoby, tedy i rodiče, případně prarodiče spadající do rizikových skupin.

Každopádně ještě nelze spolehlivě potvrdit, ani vyvrátit, zda tomu tak opravdu je. Například jedna z nejaktuálnějších studií z Jižní Korei potvrdila, že děti ve věku 10 až 19 let roznášely ve svých domovech koronavirus stejně jako dospělí. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr USA míří na Tchaj-wan. Čeká ho test na koronavirus, bude muset…

06.08.2020 14:08 Aktualizováno Americký ministr zdravotnictví Alex Azar a členové jeho delegace budou muset být před svou…

Extrémisté mají na svědomí více úmrtí než džihádisté, tvrdí odborníci

06.08.2020 13:08 Experti varují před nástupem silně pravicových hnutí v souvislosti s rozvolňováním opatření proti…

Trump napsal, že jsou děti imunní vůči koronaviru. Facebook nekompromisně…

06.08.2020 12:30 Facebook se ve středu rozhodl přikročit k odstranění postu amerického prezidenta Donalda Trumpa,…

Covid-19: Bolívie už má víc nakažených než Čína, krizi zhoršují blokády…

06.08.2020 12:03 Bolívie překonala v počtu zaznamenaných případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 Čínu a je jednou z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama