Až stokrát větší množství viru. Malé děti mohou být dle studie velmi infekční

Odborníci se shodují, že malé děti jsou mnohem více infekčnější z hlediska nákazy nového typu koronaviru. Studie JAMA Pediatrics uvedla, že ratolesti do pěti let vykazují deseti až stonásobně větší množství koronaviru než jejich starší vrstevníci a dospělí. Nové poznatky přicházejí v době, kdy americký prezident Donald Trump uvedl, že by chtěl co nejdřív otevřít školy a školky.

Děti, ilustrační fotografie
doporučujeme

Autoři daného odborného dokumentu bijí na poplach, že by právě ty nejmenší děti mohly být hlavními přenašeči onemocnění covid-19 a že by mohly způsobit dokonce i komunitní přenos. Informoval o tom server Sciencealert.com 

Vycházejí z poznatků z období 23. března až 27. dubna, kdy bylo v Chicagu provedeno 145 výtěrů z nosohltanu u pacientů s mírným či středně závažným průběhem nemoci, a to týden po nástupu příznaků, tedy zvýšené tělesné teploty a kašle.

Zkoumaní byli rozděleni do tří skupin: 46 dětí mladších pěti let, 51 do 17 let a 48 dospělých od osmnácti do šedesáti pěti roků. Tým vedený Healdem-Sargentem z Ann & Robert H. Lurie Children's Hospital zaznamenal, že se u nejmenších dětí objevilo v horních dýchacích cestách deseti až stonásobně větší množství viru SARS-CoV-2.

Podle expertů skutečně existuje kauzální vztah mezi množstvím viru, který v sobě hostitel má, a nakažlivostí, tedy schopností jej přenést i na další osoby. Že děti s vysokou virovou zátěží mohou být zároveň vysoce infekční, prokázaly i dřívější studie.

"Malé děti mohou skutečně sehrát významnou roli v šíření SARS-CoV-2," uvedli její autoři. "Jejich přirozené chování, jakož i uzavřený prostor školských zařízení, navíc posilují obavy z rozvolňování hygienických opatření kvůli epidemii koronaviru," dodali.

Nová zjištění jsou tedy v jasném rozporu s dosavadním ujišťováním zdravotníků, že u malých dětí, které se nakazí koronavirem, a u nichž je velmi málo pravděpodobný těžký průběh následné nemoci covid-19, nehrozí zvýšené riziko přenosu na další osoby, tedy i rodiče, případně prarodiče spadající do rizikových skupin.

Každopádně ještě nelze spolehlivě potvrdit, ani vyvrátit, zda tomu tak opravdu je. Například jedna z nejaktuálnějších studií z Jižní Korei potvrdila, že děti ve věku 10 až 19 let roznášely ve svých domovech koronavirus stejně jako dospělí. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama