Tady sucho pomohlo. Archeologové hledali ztracenou stavbu marně, teď se objevila

Sucho nemusí být vždy nutně negativním jevem. Díky němu se například podařilo po letech beznadějí objevit starý indický chrám, kdysi zasvěcený Bohu Višnuovi. Ten však před více než 200 lety zachvátily ničivé záplavy. Ačkoliv vědci původně věřili, že se jim podaří jej znovu nalézt, jejich naděje se po několika neúspěších rozplynuly. Nyní ale současné sucho odhalilo vrcholek jeho věže.

Zmiňovanou stavbu postavili před 500 lety na břehu řeky Mahánadí, která se nachází na území indického státu Uríša. Ten na začátku 19. století zpustošily povodně, během nichž došlo ke změně toku Mahánadí. Tamější obyvatelstvo bylo tehdy nuceno opustit své domovy a nechat zmiňované duchovní místo ležet ladem. Informoval o tom server Novinky.cz

Poté se navzdory snahám Indického národního ústavu pro kulturní a umělecké dědictví stále nedařilo zjistit, kde se zmiňovaný chrám nachází. Když pak veškeré naděje pohasly, podařilo se tento týden díky stávajícímu suchu objevit špičku chrámové věže.

Duchovní místo bylo po léta pohřbeno v písku

Podle vedoucího výzkumného projektu Adíla Dhíra bylo zmiňované duchovní místo součástí širší zástavby několika vesnic nesoucí název Sartapana. V letech 1835-50 došlo ke změně toku řeky Mahánadí, kterou zapříčinila stavba přehrady, což vedlo ke zvednutí její hladiny a povodním. Kvůli tomu se pak stala stavba nepřístupnou pro badatele.

Jediné, co se vesničanům povedlo, bylo odnést a přemístit Višnuovu sochu, ale samotný chrám už nezachránili. Archeologové se jej pak snažili lokalizovat, ale neúspěšně.

"Až místní obyvatelé nás v tomto týdnu, když poklesla hladina řeky, upozornili, kde by chrám mohl být,“ řekl Dhír. Momentálně je viditelná pouze špička věže, zatímco zbytek se stále nachází pod vodou a nánosy písku.

Stavba se nachází v hloubce 18 metrů, přičemž hladina tvoří tři metry a zbylých 15 nánosy písku a bahna. I tak jsou ale archeologové za to, že se chrám nachází v dobrém stavu.

„Téměř v každé řece v Uríše se nachází nějaký zatopený chrám, ale jen z málokterého zbylo víc než trosky,“ vysvětlil Dhír. Zmiňovaná lokalita byla proslulá častými výstavbami. V této oblasti se stavěly na březích řek, které však během času měnily své toky, což vedlo k jejich častým záplavám.

Zmiňovaný Višnuův chrám ze Sartapany postavili na přelomu 15. a 16. století, a to v severoindickém architektonickém stylu Kalinga, konkrétně Rekha deul. Charakteristickými vlastnostmi tohoto slohu jsou typické zaoblení hran stěn šikhary (věže), velký svisle rýhovaný disk (amalaka), který je položený na její špici, a dekorace šikhary s vodorovnými římsami rozčleněné do čtyř stěn po celé výšce probíhající pěti svislými segmenty (triratha, paňčaratha).

Související

Více souvisejících

Indie chrám Sucho Povodně Archeologie historie

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy