Odborníci zjistili, které město je nejznečištěnější na světě

Indická metropole Dillí, včetně hlavního města Naí Dillí, je nejznečištěnější hlavní město na světě za rok 2023, zatímco Indie a celá jižní Asie trpí nadále problémem smogu a toxického ovzduší.  

Švýcarská společnost IQAir, specializující se na monitorování kvality ovzduší, zpracovala zprávu o nejvíce znečištěných městech na světě, ve které se uvádí, že Indie hostí devět z deseti nejznečištěnějších měst na planetě.

Dillí bylo označeno jako třetí nejvíce znečištěné město celkově a jako nejznečištěnější hlavní město s průměrnou roční koncentrací jemných pevných částic PM2,5 dosahující 102,1 mikrogramu na metr krychlový.

Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovuje, že země by měly směřovat ke snížení průměrné koncentrace těchto částic na úroveň pět mikrogramů na metr krychlový.

Podle WHO je expozice jemným pevným částicím spojena s výskytem astmatu, rakoviny, plicních onemocnění, mrtvice a dalších zdravotních problémů. WHO rovněž upozorňuje, že jemné pevné částice typu PM2,5 mohou snadno proniknout do plic a dokonce se dostat do krevního oběhu.

Dillí čelí špatné kvalitě ovzduší po celý rok, s nejhorší situací obvykle v zimě. Na konci loňského roku musely tamní školy zavřít kvůli toxickému ovzduší.

Dillí zavedlo omezení provozu vozidel v listopadu s cílem snížit znečištění ovzduší. Nicméně, smog později postihl města nejen v Indii, ale také v Pákistánu a Bangladéši, což vedlo k uzavření podniků a škol v některých oblastech.

Aktivisté tvrdí, že znečištění ovzduší je pátou nejčastější příčinou úmrtí v Indii, kde žije přes 1,4 miliardy lidí. Téměř 30 000 lidí umírá ročně v zemi kvůli znečištěnému ovzduší; v Dillí samotné to znamená 80 úmrtí denně.

Podle zprávy IQAir je Begusarai v indickém státě Bihár nejvíce znečištěným městem na světě s průměrnou roční koncentrací PM2,5 na úrovni 118,9 mikrogramů na metr krychlový. Láhaur v Pákistánu se umístilo na pátém místě s průměrem 99,5.

Podle zprávy je Bangladéš nejvíce znečištěnou zemí na světě s průměrnou roční koncentrací PM2,5 na úrovni 79,9 mikrogramů na metr krychlový. Pákistán, Indie a Tádžikistán následují na dalších příčkách, což činí jižní Asii nejvíce znečištěným regionem na světě.

Společnost IQAir zjistila, že pouze sedm zemí splňuje roční normy WHO pro PM2,5 - Austrálie, Nový Zéland, Estonsko, Island, Grenada, Mauricius a Finsko. Údaje byly získány ze stovek monitorovacích stanic ve více než 30 000 lokalitách ve 134 zemích, regionech a územích. 

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy