Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.
Tato série opatření výrazně stupňuje obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa, přičemž jejich dopady se již začínají projevovat nejen na burzách, ale i v mezinárodní politice a v obchodních strategiích dalších zemí.
V oficiálním prohlášení Celní komise Státní rady Číny se podle CNN uvádí, že nové americké tarify „nejsou v souladu s mezinárodními pravidly obchodu, vážně poškozují legitimní práva a zájmy Číny a představují typický případ jednostranného šikanování“. Cla se podle Pekingu budou týkat veškerého amerického dovozu – od zemědělských produktů přes technologie až po spotřební zboží.
Nejde však jen o cla. Čína podle BBC zároveň oznámila další sérii restrikcí, které cílí přímo na americké společnosti. Celkem 16 amerických subjektů bylo zařazeno na čínský seznam exportních kontrol, což jim znemožní dovážet do Číny tzv. „dvojúčelové technologie“ – tedy technologie, které mohou být použity jak pro civilní, tak pro vojenské účely.
Peking zároveň uvedl, že 11 dalších zahraničních firem, včetně amerických, bylo přidáno na tzv. „seznam nespolehlivých subjektů“ kvůli jejich „vojenské a technické spolupráci s Tchaj-wanem“. Tento krok umožňuje čínským úřadům podniknout proti těmto firmám další sankce – od pokut přes zákaz obchodní činnosti až po odnětí licencí.
Čína rovněž pozastavila vývozní oprávnění šesti americkým potravinářským firmám, údajně kvůli „obavám o bezpečnost potravin“. Tento krok je dalším náznakem, že se obchodní válka začíná přesouvat i do oblastí běžného spotřebního trhu.
Prezident Trump od svého návratu do úřadu v lednu letošního roku již zavedl dvě kola 10% cel na čínské zboží. Tyto kroky Bílý dům odůvodnil potřebou omezit pašování fentanylu, nebezpečné syntetické drogy, která má svůj původ právě v Číně a způsobila v USA stovky tisíc úmrtí.
S novými 34% cly se tak celková daňová zátěž na čínské produkty mířící do USA vyšplhala na 54 %. To značně ztěžuje čínským firmám přístup na americký trh a nutí je hledat alternativní odbytiště.
Oznamování nových opatření ze strany obou velmocí mělo okamžitý vliv na světové finanční trhy. Evropské burzy, včetně londýnské, zaznamenaly prudké propady. Obchodníci i investoři vyjadřují obavy z dalšího zvyšování nákladů, přerušení dodavatelských řetězců a zhoršení globální ekonomické situace.
Velká Británie, která aktuálně jedná s USA o obchodní dohodě, označila vyjednávání s Washingtonem za „prioritu národního zájmu“. Ministr zahraničí David Lammy potvrdil, že se Londýn snaží zajistit výjimky z celních opatření.
V Španělsku a na Tchaj-wanu mezitím vlády oznámily finanční balíčky na podporu domácích firem, které jsou postiženy novými tarify. Jejich cílem je zmírnit dopady obchodního konfliktu a zabránit vlně propouštění.
Donald Trump se k situaci vyjádřil během letu na palubě Air Force One, kde prohlásil, že „ekonomika, akcie i Amerika zažívají boom“. Použitím slova „boom“ hned třikrát chtěl zdůraznit svou důvěru v účinnost zavedených opatření. Trump zároveň odmítl kritiku, že jeho celní politika ohrožuje globální stabilitu, a místo toho označil svá rozhodnutí za „nezbytná k ochraně amerických zájmů“.
Analytici varují, že obchodní válka může v následujících týdnech ještě více eskalovat. Zavedení dalších cel, exportních zákazů či omezení investic nelze vyloučit. Situaci navíc komplikují geopolitické otázky – zejména vztahy USA a Číny ohledně Tchaj-wanu, lidských práv a vojenské spolupráce v Indo-Pacifiku.
Související

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
Čína , dovoz a vývoz , USA (Spojené státy americké) , clo
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17
"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.
Zdroj: Libor Novák