Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí

Asijské burzy zažily v pondělí prudký pád, čímž ještě více prohloubily celosvětový propad akciových trhů, který vyvolala obchodní válka prezidenta Donalda Trumpa. Trhy reagovaly s obavami na nečekaně vysoká cla a tvrdou odvetu ze strany Číny.

Tokijský index Nikkei klesl krátce po otevření o více než 8 %, širší index Topix pak ztratil přes 6,5 % poté, co mírně korigoval ještě hlubší ztráty. V pevninské Číně, kde se po svátcích opět otevřely trhy, spadl index Shanghai Composite o 6,7 % a index CSI300 zaznamenal pokles o 7,5 %. V Hongkongu se benchmark Hang Seng propadl o více než 12 %, přičemž technologičtí giganti Alibaba a Tencent odepsali přes 14 %, resp. 10 %.

Dilin Wu z analytické společnosti Pepperstone uvedla, že „šokující rozhodnutí Washingtonu uvalit 34% clo na čínské zboží zasáhlo přímo klíčové exportní sektory jako polovodiče a elektromobily, čímž spustilo masivní výprodej napříč asijskými trhy“. V Hongkongu prudce vzrostly objemy obchodů, což podle ní naznačuje „vynucené likvidace a paniku v plném rozsahu“.

Pád asijských trhů následoval po nejhorší dvoudenní ztrátě amerických akcií za posledních pět let. Futures na americké akcie se v neděli večer propadly poté, co předchozí dva dny trhy přišly o více než 5,4 bilionu dolarů tržní hodnoty.

Americké trhy zaznamenaly v pátek strmý pád poté, co Čína zareagovala na cla ze strany USA rovněž 34% celní odvetou na veškeré americké zboží. Tento krok vyvolal obavy z pokračující obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

V oficiálním komentáři vládního deníku People’s Daily Čína zdůraznila, že je „plně připravena čelit americkému celnímu nátlaku“ a že má „bohaté zkušenosti po osmi letech obchodní války s USA“. Země podle něj disponuje širokou paletou protiopatření.

Ronald Temple z investiční banky Lazard předpokládá, že k podobné odvetě se v následujících týdnech uchýlí i další státy. Uvedl, že ekonomické škody budou nyní pravděpodobně mnohem horší než při pomalejší eskalaci konfliktu.

V Tchaj-wanu se index Taiex zřítil o více než 9,7 %. Známé firmy jako TSMC a Foxconn spadly o téměř 10 % a aktivovaly se obchodní pojistky, které automaticky pozastavují obchodování při velkých poklesech. Australský index ASX 200 klesl v ranním obchodování až o 6,3 %, zatímco novozélandský NZX 50 uzavřel pondělní seanci se ztrátou 3,7 %. Jihokorejský Kospi odepsal přes 4,8 %, přičemž došlo k pětiminutovému pozastavení obchodování.

Dokonce i zlato, považované za bezpečný přístav v době nejistoty, ztrácí. Od čtvrtka jeho cena klesla o více než 4 % na přibližně 3 030 dolarů za unci.

Americký prezident Donald Trump se však k situaci staví s chladnou hlavou. „Nevím, co udělá trh,“ prohlásil při letu Air Force One. „Ale mohu říci, že naše země je silnější než kdy jindy a nakonec bude jedinečná.“

Trump uvedl, že je ochoten jednat s Čínou, ale ta musí „vyřešit svůj přebytek“. Podle Úřadu obchodního zástupce USA činil loni obchodní deficit s Čínou téměř 295 miliard dolarů.

Také vůči Japonsku Trump zavedl 24% clo, které má vstoupit v platnost tento týden. Japonský premiér Shigeru Ishiba v pondělí v parlamentu uvedl, že se chystá navštívit USA a vysvětlit, že Japonsko „nepřistupuje k obchodu neférově“.

Tchajwanský prezident Lai Čching-te oznámil, že Taipei jedná s Washingtonem o vzájemném odstranění cel a aktivním odbourání netarifních bariér. Zároveň uvedl, že Tchaj-wan plánuje nakupovat více amerických výrobků, aby snížil deficit, a předložil seznam vojenských nákupů.

Ekonomové z Barclays zaujímají opatrný postoj vůči schopnosti zemí jako Jižní Korea nebo Singapur dojednat snížení cel. Zároveň začali snižovat odhady hospodářského růstu pro celý region.

Goldman Sachs nyní odhaduje, že pravděpodobnost recese v USA během příštích 12 měsíců vzrostla na 45 %, což je nárůst z předchozích 35 %. JPMorgan nově očekává až 60% riziko globálního hospodářského útlumu.

Ekonomové varují, že recese v USA by mohla mít devastující dopady na asijské exportní ekonomiky. Regionální země, od Vietnamu po Bangladéš, jsou silně závislé na americkém trhu. Trumpova cla se nyní dotkla i těchto států — na vietnamské zboží byla uvalena 46% cla a na Bangladéš 37%.

Světové burzy přišly od Trumpova oznámení o zavedení cel o biliony dolarů. V pátek všechny tři hlavní americké indexy spadly o více než 5 %, index S&P 500 dokonce téměř o 6 %. Londýnský FTSE 100 se propadl o téměř 5 %, což představuje největší pokles za pět let. Stejně dopadly i burzy ve Francii a Německu.

Analytici očekávají, že propady budou pokračovat. „Futures na Wall Street signalizují další těžkou seanci,“ uvedla Julia Lee ze společnosti FTSE Russell. 

Související

Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.
Patrik Šváb Rozhovor

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

před 41 minutami

před 1 hodinou

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy