Pod hladinou Baltského moře zuří tichá válka. Evropské státy čelí rostoucím útokům na podmořské kabely přenášející elektřinu a internet, přičemž podezření často směřuje k Rusku. Tyto incidenty zatím nezpůsobily rozsáhlé výpadky, ale experti varují: může jít jen o předehru k mnohem závažnějším útokům.
Velitel finské pobřežní stráže Ilja Iljin, který dříve pátral po ztroskotancích, dnes vyhledává potenciální sabotéry. Jeho tým disponuje desítkami radarů, kamer, lodí i letounů, přesto se nedaří incidentům zabránit. Jen v oblasti Finského zálivu došlo v posledních 18 měsících ke dvěma útokům, v celém Baltském moři pak k šesti. Od roku 2023 bylo vyřazeno minimálně jedenáct kabelů.
Zatímco škody nezpůsobily masové výpadky, vyvolaly v Evropě obavy: co když příští úder bude cílený, masivní a koordinovaný? Mnoho evropských zemí, jako Irsko či pobaltské státy, je na podmořských kabelech závislých. Například Irsko by při jejich výpadku mohlo ztratit až desetinu své elektřiny.
Podmořské kabely jsou sice chráněné a navržené na životnost 40 let, ale i jednoduchý útok – například spuštěním kotvy – je může poškodit. A právě to se podle vyšetřovatelů stalo, když loď Eagle S vloni u finských břehů poškodila více než 100 kilometrů dlouhým tažením kotvy několik kabelů.
Podezření často směřuje k Rusku. I když nebyla dosud žádná sabotáž s jistotou Moskvě prokázána, experti i politici se shodují, že takové útoky slouží ruským zájmům: šíří nejistotu, posilují dojem zranitelnosti a odvádějí pozornost. Stejně jako v případě výbuchu plynovodu Nord Stream v roce 2022, kde se podezření střídá mezi ruskými a ukrajinskými aktéry.
Evropská unie a NATO na hrozbu reagují. Aliance zřídila nový monitorovací program Baltic Sentry a rozmístila fregaty, hlídková letadla a námořní drony. EU pak plánuje investice přes 500 milionů eur na výstavbu záložní infrastruktury a nákup specializovaných lodí pro opravy kabelů.
Jedním z problémů však zůstává právní bezmoc. Pokud se podezřelá loď nachází mimo teritoriální vody daného státu, tedy za hranicí 12 námořních mil, je chráněna mezinárodním právem. V praxi to znamená, že ani při jasném podezření na sabotáž nemohou evropské státy jednat. Příkladem je čínská loď Yi Peng 3, která poškodila dva kabely, ale Peking odmítl povolit její vyšetřování.
Problém zhoršuje i geopolitický kontext. Prezident USA Donald Trump ochladil vztahy se spojenci v NATO a omezil spolupráci v oblasti monitoringu podmořských hrozeb. Evropa tak ztrácí klíčové schopnosti, které dříve poskytovaly americké zpravodajské služby.
Experti podle webu Politico upozorňují, že Evropa čelí tzv. „šedé zóně“ konfliktu – tedy formě hybridní války, kde jsou útoky vedeny skrytě, s možností popření. Cílem není okamžitá destrukce, ale psychologický efekt a destabilizace.
Zároveň je pravděpodobné, že podobné incidenty budou přibývat. Ruská strategie má nízké náklady a přitom vysoký dopad. Například opravy poškozených kabelů mohou stát až 150 milionů eur a trvat i několik měsíců.
Ohrožené jsou zejména ostrovy a okrajové části EU – Irsko, Malta nebo Litva, jejichž propojení na kontinent je slabé. Pokud by došlo ke koordinovanému útoku na kabely a současnému kybernetickému útoku nebo výpadku plynu z Ruska, Evropa by čelila „energetickému Armageddonu“.
Finští představitelé varují, že Evropa se musí naučit žít s novou realitou. Baltské státy připravují zákony, které umožní zadržet podezřelé lodě i mimo teritoriální vody. Velká Británie vyvíjí umělou inteligenci k identifikaci rizikových tankerů. Ale odborníci varují, že dokonalá ochrana neexistuje.
Podmořská válka s Ruskem sice zatím není válkou v klasickém smyslu. Ale v případě další eskalace se může snadno stát jejím předstupněm. A v tom tkví její nebezpečí.
Související

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
Aktuálně se děje
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
včera

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
včera

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
včera

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
včera

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
včera

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
včera

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
včera

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
včera

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
včera

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
včera

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
včera

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
včera

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.
Zdroj: Libor Novák