Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.
„Musíme mít nějaký společný plán s Američany o tom, jak by takový přesun měl vypadat, pokud Spojené státy začnou výrazněji přesouvat své konvenční obranné schopnosti do Pacifiku,“ uvedl Häkkänen po neformálním jednání ministrů obrany EU ve Varšavě. Zdůraznil, že bez „jasné cestovní mapy“ by mohla vzniknout „příležitost pro Rusko něco zkusit“.
Podobně se už v březnu vyjádřil také německý ministr obrany Boris Pistorius, který žádal amerického ministra obrany Petea Hegsetha o plán, jenž by předešel mezerám ve schopnostech NATO a zajistil spravedlivé rozdělení břemene. Pistorius však podle svých slov nedostal žádnou odpověď – ani z Bílého domu, ani z Pentagonu.
Evropské země tak ve stále větší nejistotě přehodnocují svoji obrannou strategii. Správa Donalda Trumpa, která zintenzivnila ekonomický tlak na EU, navázala vstřícnější vztahy s Moskvou a opakovaně zpochybnila ochotu bránit členy NATO, kteří podle ní nedostatečně investují do obrany, hrozí podle evropských lídrů destabilizací transatlantické spolupráce.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ale během návštěvy Bruselu označil obavy Evropy za „hysterii“ a trval na tom, že Spojené státy své závazky v NATO dodržují. Generální tajemník aliance Mark Rutte rovněž odmítl obavy evropských partnerů. Tvrdí, že „v alianci nejsou žádná překvapení“ a případný přesun sil do Asie by probíhal „ve velmi koordinované podobě“.
Finský ministr Häkkänen přesto trvá na tom, že případný americký ústup by mohl být vážným problémem pro bezpečnost kontinentu, především pak pro země s přímým sousedstvím s Ruskem. Finsko, které sdílí s Ruskem 1 340 kilometrů dlouhou hranici, vstoupilo do NATO teprve před dvěma lety – právě jako reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
„Evropa je bez amerických schopností příliš slabá. Musí je doplnit vlastními,“ konstatoval Häkkänen. Připomněl, že Finsko má komplexní systém krizové připravenosti, do kterého se může zapojit téměř milion rezervistů.
V reakci na oslabující důvěru v podporu ze strany USA začíná Evropská unie hrát aktivnější roli v oblasti obrany. Podle Häkkänena se Evropská komise vydala správným směrem, když navrhla reformy, které by mohly vést až k 800 miliardám eur ve vojenských investicích do roku 2030. Tyto prostředky by měly být k dispozici díky zmírnění fiskálních pravidel a poskytnutí obranných půjček v hodnotě 150 miliard eur.
O návrzích Komise by měli lídři EU jednat letos v červnu. Häkkänen na závěr zdůraznil: „Američané chtějí od evropských zemí vidět jasná rozhodnutí.“ Vzhledem k měnící se geopolitické rovnováze a rostoucímu vlivu Číny v Tichomoří je podle něj důležité, aby Evropa konečně vzala svoji obranu plně do vlastních rukou – ale zároveň zachovala jednotu se Spojenými státy.
Související

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
USA (Spojené státy americké) , Pete Hegseth , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 33 minutami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 1 hodinou

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 1 hodinou

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 3 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 4 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 5 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 5 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 6 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 7 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 8 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 9 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 11 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera
Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
Generální ředitel České televize Jan Souček je v ohrožení. V přespříštím týdnu se totiž sejde televizní rada a bude jednat o jeho odvolání z funkce, ve které je od října 2023. Sám Souček tvrdí, že je proti jeho osobě veden útok.
Zdroj: Jan Hrabě