Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

Tento pondělní propad překonal i páteční ztrátu blížící se pěti procentům, která následovala po oznámení čínských odvetných cel. Dnes je každá z akcií v indexu FTSE 100 v červených číslech. Největší pokles zaznamenala společnost Rolls-Royce, jejíž akcie se propadly o 13 %. Silně zasaženy byly rovněž těžařské firmy, banky a investiční domy.

Důvodem k rostoucí panice je i skutečnost, že o víkendu nenastalo žádné uklidnění situace kolem amerických tarifů. Prezident Trump se vyjádřil, že jeho cla jsou „lékem“, který je nutný, což zklamalo trhy, jež doufaly alespoň v dočasné zmírnění napětí.

Kathleen Brooksová z analytické společnosti XTB uvedla, že investoři už nechtějí slyšet sliby, ale očekávají konkrétní kroky. Ideálním řešením by podle ní bylo pozastavení nebo úplné zrušení tarifní politiky USA.

K propadům nedochází jen v Británii. Napříč Evropou zažívají trhy jeden z nejčernějších dnů posledního roku. Německý DAX se na začátku pondělního obchodování propadl o celých 10 %, francouzský CAC o 6,6 % a italský index FTSE MIB klesl o 5,7 %.

Richard Hunter z platformy interactive investor uvedl, že Čína je očividně připravena na tvrdý střet a že současný konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa se odráží v dramatických poklesech na trzích. O víkendu navíc Trump svými komentáři nalil olej do ohně, když bagatelizoval ztráty na burze a řekl, že „někdy je potřeba spolknout hořkou pilulku“.

Očekává se, že při otevření amerických burz dojde k dalšímu výprodeji. Futures naznačují, že index S&P 500 může klesnout o 3,5 %, zatímco technologický Nasdaq ztratí až 4,5 %.

Paul Donovan z UBS Global Wealth Management varuje, že trh začíná zpochybňovat kompetenci Bílého domu. O víkendu totiž američtí představitelé poskytovali rozporuplná vyjádření ohledně tarifní politiky, což zvýšilo nejistotu. Trump dokonce opakovaně zveřejnil na sociálních sítích, že pokles akcií je „záměrný“, což ještě více podkopalo důvěru investorů.

Dopady na Asii jsou stejně ničivé. V Tchaj-wanu došlo k tak prudkému propadu akcií, že už brzy ráno došlo k aktivaci tzv. „circuit breakeru“ – bezpečnostního mechanismu, který pozastavuje obchodování při extrémních výkyvech. Indexy se propadly až o 10 %, zejména kvůli obřím firmám TSMC a Foxconn.

Akciové investování je na Tchaj-wanu velmi populární, více než 5,6 milionu obyvatel (z celkových 24 milionů) aktivně obchoduje. Proto byly dopady o to bolestivější. Mnozí investoři popisují dnešní den jako historický propad – například herec Hou Dun-yi se svěřil, že se snažil prodat své akcie ještě před otevřením trhu, ale nebyl schopen zobchodovat ani jediný kus.

Na trzích panuje nejistota a pesimismus. Výrobce televizního obsahu Zhou Tzu-wei označil propad za bezprecedentní a dodal, že většina akcií dosáhla okamžitě svého denního limitu. „I firmy, které mají továrny v USA, to schytaly. Jedinou výjimkou byly základní potřeby jako plyn, který naopak mírně posílil,“ uvedl.

Trump sám zůstává neústupný. O víkendu prohlásil, že cizí vlády budou muset zaplatit „spoustu peněz“, aby se cel zbavily. Tržní ztráty mu zjevně starosti nedělají – v neděli novinářům řekl: „Nechci, aby něco klesalo. Ale někdy je potřeba vzít lék, aby se něco opravilo.“

Za poslední dva dny se z globálních akciových trhů podle odhadů vymazalo téměř 5 bilionů dolarů. Investoři se obávají, že obchodní válka přerůstá v hospodářskou krizi – a Trumpův „lék“ může být pro světovou ekonomiku až příliš silný. 

Související

Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.
Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

Více souvisejících

clo Ekonomika Donald Trump

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

před 1 hodinou

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

před 2 hodinami

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

před 2 hodinami

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

před 2 hodinami

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 7 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 7 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 10 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 11 hodinami

včera

včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu

Oscar Piastri zaznamenal svůj třetí vítězný závod v sezoně 2025 Formule 1, když triumfoval v Džiddě, a poprvé v kariéře se posunul do čela průběžného pořadí. Tímto vítězstvím jezdec McLarenu ukázal svou vynikající formu a ambice v boji o titul.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy