Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

Tento pondělní propad překonal i páteční ztrátu blížící se pěti procentům, která následovala po oznámení čínských odvetných cel. Dnes je každá z akcií v indexu FTSE 100 v červených číslech. Největší pokles zaznamenala společnost Rolls-Royce, jejíž akcie se propadly o 13 %. Silně zasaženy byly rovněž těžařské firmy, banky a investiční domy.

Důvodem k rostoucí panice je i skutečnost, že o víkendu nenastalo žádné uklidnění situace kolem amerických tarifů. Prezident Trump se vyjádřil, že jeho cla jsou „lékem“, který je nutný, což zklamalo trhy, jež doufaly alespoň v dočasné zmírnění napětí.

Kathleen Brooksová z analytické společnosti XTB uvedla, že investoři už nechtějí slyšet sliby, ale očekávají konkrétní kroky. Ideálním řešením by podle ní bylo pozastavení nebo úplné zrušení tarifní politiky USA.

K propadům nedochází jen v Británii. Napříč Evropou zažívají trhy jeden z nejčernějších dnů posledního roku. Německý DAX se na začátku pondělního obchodování propadl o celých 10 %, francouzský CAC o 6,6 % a italský index FTSE MIB klesl o 5,7 %.

Richard Hunter z platformy interactive investor uvedl, že Čína je očividně připravena na tvrdý střet a že současný konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa se odráží v dramatických poklesech na trzích. O víkendu navíc Trump svými komentáři nalil olej do ohně, když bagatelizoval ztráty na burze a řekl, že „někdy je potřeba spolknout hořkou pilulku“.

Očekává se, že při otevření amerických burz dojde k dalšímu výprodeji. Futures naznačují, že index S&P 500 může klesnout o 3,5 %, zatímco technologický Nasdaq ztratí až 4,5 %.

Paul Donovan z UBS Global Wealth Management varuje, že trh začíná zpochybňovat kompetenci Bílého domu. O víkendu totiž američtí představitelé poskytovali rozporuplná vyjádření ohledně tarifní politiky, což zvýšilo nejistotu. Trump dokonce opakovaně zveřejnil na sociálních sítích, že pokles akcií je „záměrný“, což ještě více podkopalo důvěru investorů.

Dopady na Asii jsou stejně ničivé. V Tchaj-wanu došlo k tak prudkému propadu akcií, že už brzy ráno došlo k aktivaci tzv. „circuit breakeru“ – bezpečnostního mechanismu, který pozastavuje obchodování při extrémních výkyvech. Indexy se propadly až o 10 %, zejména kvůli obřím firmám TSMC a Foxconn.

Akciové investování je na Tchaj-wanu velmi populární, více než 5,6 milionu obyvatel (z celkových 24 milionů) aktivně obchoduje. Proto byly dopady o to bolestivější. Mnozí investoři popisují dnešní den jako historický propad – například herec Hou Dun-yi se svěřil, že se snažil prodat své akcie ještě před otevřením trhu, ale nebyl schopen zobchodovat ani jediný kus.

Na trzích panuje nejistota a pesimismus. Výrobce televizního obsahu Zhou Tzu-wei označil propad za bezprecedentní a dodal, že většina akcií dosáhla okamžitě svého denního limitu. „I firmy, které mají továrny v USA, to schytaly. Jedinou výjimkou byly základní potřeby jako plyn, který naopak mírně posílil,“ uvedl.

Trump sám zůstává neústupný. O víkendu prohlásil, že cizí vlády budou muset zaplatit „spoustu peněz“, aby se cel zbavily. Tržní ztráty mu zjevně starosti nedělají – v neděli novinářům řekl: „Nechci, aby něco klesalo. Ale někdy je potřeba vzít lék, aby se něco opravilo.“

Za poslední dva dny se z globálních akciových trhů podle odhadů vymazalo téměř 5 bilionů dolarů. Investoři se obávají, že obchodní válka přerůstá v hospodářskou krizi – a Trumpův „lék“ může být pro světovou ekonomiku až příliš silný. 

Související

Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.
Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

Více souvisejících

clo Ekonomika Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

19. dubna 2025 21:58

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

19. dubna 2025 20:18

Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

19. dubna 2025 19:35

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

19. dubna 2025 18:42

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

19. dubna 2025 18:24

19. dubna 2025 17:36

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo

Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy