Do Litvy dorazí dle tamního ministra další americké jednotky

Litevský ministr obrany Raimundas Karoblis dnes uvedl, že do Litvy v listopadu dorazí další jednotky americké armády. Přes 500 vojáků, asi 25 tanků Abrams a 30 bojových vozidel pěchoty Bradley má nahradit americké síly, které na začátku září dorazily k litevsko-běloruské hranici na dobu dvou měsíců, informuje agentura Reuters.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Nový kontingent pak má v Litvě zůstat do poloviny června příštího roku. Podle ministra nesouvisí vyslání amerických jednotek do Litvy se současnou situací v Bělorusku.

Běloruskem zmítají již sedmým týdnem protesty, které vypukly po srpnových prezidentských volbách. V nich podle oficiálních výsledků znovu zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko. Ten následně obvinil Severoatlantickou alianci (NATO), že poblíž běloruských hranic buduje armádu, zahájil vojenská cvičení u hranic s Litvou a Polskem a polovinu svých sil uvedl do pohotovostního stavu.

Karoblis ale tvrdí, že plánovaný příjezd amerických jednotek s Běloruskem přímo nesouvisí: "Díky americké přítomnosti, která představuje mocný odrazující faktor, jsme klidnější. Jejím důvodem ale není konkrétně situace v Bělorusku, spíše geopolitická situace po agresi Ruska na Ukrajině a v Gruzii," sdělil ministr. Karoblis také uvedl, že běloruská armáda v září své aktivity poblíž hranic v porovnání se srpnem omezila.

Také americký velvyslanec v Litvě Robert Gilchrist potvrdil, že mezi přítomností amerických vojsk v zemi a Běloruskem není souvislost: "Souvisí to s připraveností a spoluprací se spojenci. Není tam žádná spojitost (s Běloruskem)."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko bude mít velvyslance v Bolívii, vztahy s Venezuelou se naopak…

30.10.2020 10:02 Španělsko ohlásilo normalizaci diplomatických vztahů s Bolívií. Informuje o tom dnes španělská…

Předčasně se volí i v Pensylvánii, klíčovém volebním státě v USA

30.10.2020 09:15 Do prezidentských voleb ve Spojených státech sice zbývají ještě čtyři dny, lidé na mnoha místech…

Další milník v pandemii covid: Na světě se potvrdilo přes 45 milionů…

30.10.2020 07:53 Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké…

USA již nepovažují vlky za chráněný druh. Slavná bioložka je "šokovaná a…

30.10.2020 07:47 Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa odstranila vlky ze seznamu federálně chráněných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama