Do protestů v Portlandu se zapojil i starosta, zakusil slzný plyn

Starosta Portlandu v americkém Oregonu v noci na dnešek odsoudil "nehorázně přehnanou reakci" federálních bezpečnostních složek při dalším protestu v centru půlmilionového města. Ted Wheeler se tentokrát k davu požadujícímu stažení federálních agentů osobně připojil a společně s demonstranty čelil opakovaným salvám slzného plynu.

Black lives matter

Protesty v nejlidnatějším městě Oregonu trvají už skoro dva měsíce a aktuálně podle médií každým dnem nabírají na síle. Původním impulsem byla květnová smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s přítomností federálních složek. Ty sem před třemi týdny vyslalo ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, ačkoli protesty, které pravidelně provázely násilnosti a výtržnosti, v té době slábly.

"Nebyli požádáni, aby tady byli, nejsou zde vítáni a nejsou vycvičeni k tomu, aby tady byli," řekl starosta Wheeler několikatisícovému davu o jednotkách nasazených na základě červnového dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Přišel jsem sem dnes večer, abych stál po vašem boku, ať se stane cokoli... Když vypálí slzný plyn na vás, pálí ho i na mě," vzkázal demonstrantům.

Přesně to se asi o dvě hodiny později stalo. Federální síly podobně jako v minulých dnech znovu použily slzný plyn proti shromáždění lidí před budovou federálního soudu, který se stal epicentrem nepokojů a je nyní obehnán bariérami. Agenti ministerstva pro vnitřní bezpečnost podle agentury Reuters pravidelně vycházeli z justičního paláce a k davu demonstrantů házeli kouřové a slzotvorné granáty.

"Nebudu lhát, pálí to, těžko se dýchá," reagoval starosta Wheeler. Deníku The New York Times (NYT) řekl, že je "nasraný", protože neviděl nic, "co by opravňovalo k takové reakci". Reportér NYT předtím zachytil, jak někdo z demonstrantů k budově soudu střílel zábavní pyrotechniku. "Tohle je nehorázně přehnaná reakce ze strany federálních agentů. (...) Není to snaha o deeskalaci, ale plnohodnotný městský boj," hodnotil demokratický politik.

Terčem kritiky je ovšem kvůli přítomnosti federálních pořádkových sil i sám Wheeler, který podle některých protestujících mohl na ochranu obyvatel Portlandu učinit více. Při odchodu z nočního protestu se dokonce starosta ocitl ve strkanici mezi demonstranty a svou ochrankou.

Vášně ve městě rozvířily především zprávy o tom, že agenti vyslaní na základě Trumpova příkazu zasahují i daleko od federálního majetku a bez vysvětlení odvážejí lidi do vazby v neoznačených vozidlech. Při jednom ze zásahů také účastníka demonstrace vážně poranili projektilem z "nesmrtící" zbraně.

Oregon kvůli těmto agresivním taktikám zažaloval federální vládu, soud ale zatím nepřijal žádné rozhodnutí. Podle Trumpa agenti v Portlandu odvádějí "fantastickou práci", ministerstvo pro vnitřní bezpečnost obvinění z protiústavních praktik odmítá.

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Související:

Právě se děje

reklama