Admirál, který naplánoval zabití bin Ládina: Armáda se k rozehnání demonstrantů nepoužívá

NÁZOR – Vysloužilí američtí čtyřhvězdičkoví generálové a admirálové se jen výjimečně uchylují k veřejným prohlášením v politických otázkách a i ve výslužbě ctí apolitickou podstatu americké armády, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity dodává, že právě apolitičnost je klíčem k široké popularitě armády mezi Američany.

Mimořádná kritika

Čtyřhvězdičkoví generálové a admirálové jsou největší elitou americké armády, v roce 2019 jich v amerických ozbrojených silách sloužilo jen 39, upozorňuje Bergen. Dodává, že kvůli apolitičnosti armády bylo i vystoupení vysloužilého tříhvězdičkového generála Michaela Flynna na podporu Donalda Trumpa před volbami v roce 2016 považováno za velmi nestandardní, už jen v důvodu, že Flynn nabádal předvolební shromáždění ke skandování hesla „Zavřete ji!“ na adresu Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové.

„Stejně tak bylo mimořádné v minulém týdnu sledovat příliv veřejné kritiky prezidenta Donalda Trumpa za jeho přístup k protestům kvůli smrti George Floyda, která přicházela od mnoha předních amerických vysloužilých generálů a admirálů,“ píše analytik. Podotýká, že s kritikou vystoupili i čtyři čtyřhvězdičkoví generálové, kteří zastávali nejvyšší post v americké armádě, funkci předsedy sboru náčelníků štábů.

Jeden z nich, generál Martin Dempsey, v rozhovoru pro National Public Radio prohlásil, že Trumpovy hrozby nasazením armády proti demonstrantům jsou „velmi znepokojivé“ a „nebezpečné“, připomíná profesor. Doplňuje, že Dempseyho předchůdce, admirál Mike Mullen, zase v komentáři pro server The Atlantic napsal, že je „znechucen nuceným a násilným“ vyklizením demonstrantů od Bílého domu, které minulý týden mělo prezidentovi umožnit pózovat před tamním kostelem sv. Jana s biblí v ruce.

Také generál Richard Myers, který funkci předsedy sboru náčelníků štábů zastával během prezidentství George W. Bushe, v televizi CNN uvedl, že „toto by se v Americe dít nemělo“, že je z rozehnání demonstrantů smutný a Američané by měli nad touto událostí „uronit slzu“, konstatuje expert. Dodává, že následně ve stejné televizi vystoupil i generál Colin Powell, předseda sboru náčelníků štábů během prezidentství George Bushe staršího, který Trumpa obvinil z neustálého lhaní a odklonu od ústavnosti.

Podle Bergena šlo o vyvrcholení týdne, ve kterém vysloužilý čtyřhvězdičkový generál Jim Mattis, který dva roky působil jako Trumpův ministr obrany, prolomil mlčení o současném šéfovi Bílého domu a v prohlášení pro server The Atlantic jej označil za prvního prezidenta, který se nesnaží sjednotit americký lid, ani tuto snahu nepředstírá a místo toho se jej pokouší rozdělit, přičemž nyní se projevují výsledky tohoto úsilí.

Neznámá půda

Promluvil také někdejší šéf Trumpova štábu, vysloužilý generál John Kelly, který minulý pátek dal zapravdu Mattisovi, připomíná profesor a cituje jeho slova: „Myslím, že se musíme pozorněji dívat na ty, které volíme. Myslím, že bychom se měli dívat na lidi, kteří kandidují do úřadů a prohnat je sítem: Jaký je jejich charakter? Jak jsou etičtí?“

Ke kritice prezidenta se přidal i architekt operace, při které byl v Pákistánu v roce 2011 zabit Usáma bin Ládin, admirál William McRaven, pokračuje analytik. Uvádí, že ten v rozhovoru pro televizi MSNBC prohlásil, že armáda, národní garda ani policie se nepoužívají k rozehnání pokojných demonstrantů, aby se prezident Spojených států mohl vyfotit a že takový postup je zcela nemorální.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobně promluvil generál Vincent Brooks, který během Trumpova prezidentství až do svého loňského penzionování velel americkým silám v Jižní Koreji, když vyjádřil „zděšení a zklamání“ z překrucování obrazu armády šéfem Bílého domu, připomíná Bergen.

„Trump dlouho choval chlapeckou fascinaci armádou, idolizoval generály druhé světové války George Pattona a Douglase MacArthura a chlubil se svým pobytem na internátní škole vojenského ražení v New Yorku, když byl teenager,“ píše profesor. Podotýká, že Trumpův obdiv vůči armádě se projevil i ve velkém posílení amerického vojenského rozpočtu.

Budoucí historici ovšem dospějí k závěru, že svou krátkou procházkou z Bílého domu ke kostelu sv. Jana, pro kterou si nechal násilně vyčistit cestu od poklidně protestujících, ztratil Trump podporu klíčových postav americké armády, kterou tak uctívá, míní expert. Poukazuje, že Flynnovo aktivní vystoupení ve prospěch Trumpa před minulými volbami bylo považováno za nestandardní, ale ve světle aktuálních prohlášení vysloužilých generálů na prezidentovu adresu není vyloučené, že se tito armádní představitelé se na podzim pokusí přispět k Trumpově volební porážce.  

Dle profesora by v kontextu Spojených států šlo o krok na neznámé území, ale Američané nyní zažívají mimořádnou dobu.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy