Floydův bratr vyzval OSN k vyšetření násilí a rasismu v USA

Bratr zemřelého černocha George Floyda, Philonese, dnes vyzval Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby vyšetřila policejní brutalitu a rasovou diskriminaci ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters.

George Floyd
doporučujeme

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu policista Derek Chauvin 25. května při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Videozáznam činu obletěl celý svět a v USA spustil vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě. Protesty někde provázelo rabování a vandalismus. Chauvin byl propuštěn od policie a čelí obvinění z vraždy.

"Způsob, jakým jste viděli na videozáznamu mučit a vraždit mého bratra, je způsob, jakým policie v Americe zachází s černochy," řekl Philonise prostřednictvím videa na ženevském fóru. "Doufám, že zvážíte ustavení nezávislé vyšetřovací komise, která bude vyšetřovat policejní zabíjení černochů v Americe a násilí namířené proti pokojným demonstrantům," dodal. Jednání UNHRC se koná na žádost afrických států, které usilují o vyšetření násilí na černoších v USA. Pokračovat by mělo ve čtvrtek.

Zástupce Středoafrické republiky Leopold Ismael Samba, který na jednání reprezentoval africké státy, vyzval všechny vlády, aby zavedly kolektivní opatření k vymýcení systémového rasismu a policejní brutality.

Aktivisté uvedli, že američtí činitelé lobbovali u afrických zemí, aby obsah jimi navrhované rezoluce zmírnily. Nejnovější návrh podle Reuters výslovně nejmenuje USA a nezřizuje ani vyšetřovací komisi. Pozměněný text podle agentury navrhuje, aby vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová "zjistila fakta a okolnosti týkající se systémového rasismu" a údajného použití nepřiměřené síly a podala o tom za rok zprávu.

Bacheletová ve svém projevu vyzvala k vyšetřování a stíhání policistů podezřelých z nepřiměřeného užití síly a k zavedení "rychlých a rozhodných" reforem. "Na černošských životech záleží. Na domorodých životech záleží. Na životech barevných lidí záleží. Všechny lidské bytosti se rodí sobe rovné v důstojnosti a právech," řekla.

Spojené státy UNHRC opustily před dvěma roky a jejích debat se neúčastní.

Americký zástupce OSN v Ženevě Andrew Bremberg uvedl v prohlášení, že jeho země bojuje s rasovou diskriminací a po Floydově zabití zavádí policejní reformy. "Jako přední světový obhájce lidských práv vyzýváme všechny vlády, aby prokázaly stejnou úroveň transparentnosti a odpovědnosti, jakou praktikují USA a naši demokratičtí partneři," uvedl Bremberg. "Nejsme nad kontrolou; nicméně jakékoli usnesení HRC na toto téma, které jmenuje konkrétní země, by mělo být inkluzivní a mělo by si všímat mnoha států, kde je rasismus problémem," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie se v USA ještě zhorší, očekává Washingtonská univerzita

15.07.2020 18:11 Denní počty úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 budou ve Spojených státech příští tři týdny…

USA hrozí sankcemi firmám v projektech Nord Stream 2 a Turkstream

15.07.2020 17:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým…

Americká média se spojují v boji proti fámám kolem prezidentských voleb

15.07.2020 17:42 Přední západní média a technologické společnosti budou před listopadovými volbami ve Spojených…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama