Honduras zastavil karavanu migrantů, stovky osob včetně dětí se do USA nedostanou

Honduraská policie zastavila pochod stovek lidí, kteří se přes Guatemalu a Mexiko chtěli dostat do Spojených států. Pochod, který tvoří zhruba 600 mužů, žen a dětí, byl zastaven poblíž města San Pedro Sula nedaleko hranice s Guatemalou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Policie žádala po účastnících průkazy totožnosti a negativní test na covid-19. Téměř nikdo z nich ale požadované doklady neměl, píše dnes agentura AP.

Lidé, kteří se vydali na pochod do Spojených států, tvrdí, že jim veškerý majetek a možnosti obživy vzaly hurikány Éta a Jóta, které zasáhly oblast v listopadu. "Všechno jsem ztratila, pasy mých dětí, jejich oblečení, naprosto všechno," uvedla jedna z účastnic pochodu, která se na cestu do USA vydala se svými dětmi a manželem. Ekonomickou situaci v zemi zhoršila také epidemie covidu-19.

Podle Mezinárodního Červeného kříže hurikán Éta dopadl na tři miliony ze zhruba 9,5 milionu obyvatel Hondurasu. Při návštěvě Washingtonu prezident Hondurasu Juan Orlando Hernández minulý týden varoval, že kvůli hurikánům hrozí jeho zemi nedostatek potravin.

Pochody migrantů, takzvané karavany, se do širšího povědomí dostaly předloni poté, co je Donald Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA. Loni se k americko-mexické hranici z Hondurasu vydaly desetitisíce migrantů. Trump kritizoval vlády regionu, že nedokážou běžence zastavit, a Mexiku hrozil i zavedením cel.

Letos vlnu migrantů zbrzdila pandemie covidu-19, kvůli níž vlády v regionu zavřely hranice. Záhy po jejich otevření vyrazila koncem září karavana několika tisíc běženců, jimž se 1. října podařilo dostat přes hondurasko-guatemalskou hranici. Úředníci na hranicích se zprvu snažili kontrolovat doklady, posléze to ale vzhledem k počtu běženců vzdali. Pro vstup do Guatemaly navíc měli mít lidé test na covid-19. Guatemalské úřady ale většinu z těchto migrantů zadržely a deportovaly zpět do vlasti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama