Systémový rasismus je horší než koronavirus, protesty nejde zakázat, tvrdí harvardský profesor

Zdravotní dopady systémového rasismu jsou mnohem horší než ty pramenící z pandemie, píše profesor z Harvardu. Přiznává, že rizika nakažení existují, ale potřeba boje za rovnoprávnost je důležitější. Nelze podle něj najít mravní rovnocennost mezi večírky a demonstracemi, proto protesty nelze zakázat.

Politici i deníky v USA varují protestující před možností ohromného rozšíření nakažení virem SARS-CoV-2. Ředitel Harvardského institutu světového zdraví Ashish Jha ve svém textu ale vyzdvihl potřeby demonstrací nad riziko nákazy.

„Rasismus a policejní násilí proti černošské populaci v USA je epidemií a černošská komunita čelí tomu nejhoršímu koronaviru,“ uvádí.

Jako podporu svého tvrzení dokládá, že nošení roušky značně snižuje riziko šíření viru. Jha uvádí, že je vidět stále více a více protestujících s maskou a další věcí zamezující šíření je to, že protesty probíhají venku.

Je si vědom toho, že ani jeden z těchto aspektů neochrání lidi zcela, ale rozhodně to podle něj nebude mít tak velký dopad na šíření viru, jak tvrdí politici. Většina přenosů viru prý proběhla ve vnitřních prostorách.

„Jedna nová studie naznačila, že jeden z tisíce Afroameričanů je zabit policií. Doporučování lidem ať zůstanou doma z důvodů veřejného zdraví, popírá tuto akutní krizi, kterou lidé cítí. To prostě nemůže fungovat,“ konstatuje ve svém textu.

Navrhuje zdravotnictví, aby více propagovalo možné způsoby ochrany před nakažením a informovalo více o dopadech pandemie ale i systematického rasismu.

„Pokud máme konfrontovat systémový rasismus, jsou takové demonstrace nezbytné … Historie nás učí, že občanské protesty národy zlepšují,“ uzavírá.

Protesty v USA vyvolal případ z Minneapolis. Šestačtyřicetiletý Afroameričan George Floyd tam zemřel poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku. Masové protesty se následně začaly konat napříč celou Amerikou.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Black lives matter Harvardova univerzita

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 17 minutami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Tragická nehoda na D1. Havaroval tahač s tankem, zemřela jedna osoba

Tragická dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D1 v Moravskoslezském kraji. Ve směru do Polska se srazilo několik vozidel včetně tahače, který převážel tank. Jeden člověk nepřežil, na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy