Systémový rasismus je horší než koronavirus, protesty nejde zakázat, tvrdí harvardský profesor

Zdravotní dopady systémového rasismu jsou mnohem horší než ty pramenící z pandemie, píše profesor z Harvardu. Přiznává, že rizika nakažení existují, ale potřeba boje za rovnoprávnost je důležitější. Nelze podle něj najít mravní rovnocennost mezi večírky a demonstracemi, proto protesty nelze zakázat.

Black lives matter
doporučujeme

Politici i deníky v USA varují protestující před možností ohromného rozšíření nakažení virem SARS-CoV-2. Ředitel Harvardského institutu světového zdraví Ashish Jha ve svém textu ale vyzdvihl potřeby demonstrací nad riziko nákazy.

„Rasismus a policejní násilí proti černošské populaci v USA je epidemií a černošská komunita čelí tomu nejhoršímu koronaviru,“ uvádí.

Jako podporu svého tvrzení dokládá, že nošení roušky značně snižuje riziko šíření viru. Jha uvádí, že je vidět stále více a více protestujících s maskou a další věcí zamezující šíření je to, že protesty probíhají venku.

Je si vědom toho, že ani jeden z těchto aspektů neochrání lidi zcela, ale rozhodně to podle něj nebude mít tak velký dopad na šíření viru, jak tvrdí politici. Většina přenosů viru prý proběhla ve vnitřních prostorách.

„Jedna nová studie naznačila, že jeden z tisíce Afroameričanů je zabit policií. Doporučování lidem ať zůstanou doma z důvodů veřejného zdraví, popírá tuto akutní krizi, kterou lidé cítí. To prostě nemůže fungovat,“ konstatuje ve svém textu.

Navrhuje zdravotnictví, aby více propagovalo možné způsoby ochrany před nakažením a informovalo více o dopadech pandemie ale i systematického rasismu.

„Pokud máme konfrontovat systémový rasismus, jsou takové demonstrace nezbytné … Historie nás učí, že občanské protesty národy zlepšují,“ uzavírá.

Protesty v USA vyvolal případ z Minneapolis. Šestačtyřicetiletý Afroameričan George Floyd tam zemřel poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku. Masové protesty se následně začali konat napříč celou Amerikou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Biden a Trump ovládli další primárky, uspěla i členka klanu Kennedyů

08.07.2020 09:27 V prezidentských primárkách v amerických státech New Jersey a Delaware zvítězili podle očekávání…

Latinská Amerika má přes tři miliony nakažených koronavirem, v Brazílii…

08.07.2020 09:10 Aktualizováno V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45.000, což je dvojnásobek…

Řeknu o Trumpovi všechno. Kniha prezidentovy neteře vyjde o dva týdny dříve

08.07.2020 09:10 Kompromitující kniha, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa bude zveřejněna již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy