Hrozba se mění. Expertka na boj s terorismem prozradila, co jí nedá spát

NÁZOR - Cestování po světě a snaha zamezit radikalizaci jedinců mi ukázala nejlepší i nejhorší lidské stránky, konstatuje v komentáři pro server CNN Courtney La Bauová, expertka na boj s terorismem, která momentálně působí v organizaci Truman National Security Project.

Kořenem všech útoků je nenávist

La Bauová vedla rozhovory s mnoha zadrženými teroristy a sbírala zkušenosti bývalých extremistů různých směrů. Nedávno dokonce mluvila s mužem, který byl usvědčen z podílu na akcích al-Kády v Afghánistánu i Spojených státech.   

K boji s radikalizací a extremistickou ideologií vede La Bauovou dle jejích vlastních slov široké spektrum hrozeb, kterým čelí Spojené státy, ať již jde o vlky-samotáře, rodilé útočníky či přežívající ideologii Islámského státu.  

"Přesto nejde o jediné bezpečnostní rizika, kvůli kterým v noci nespím," pokračuje odbornice. Momentálně má největší starosti kvůli široké polarizaci v USA, jelikož takové rozdělení společnosti zasívá semeno nenávisti, které je kořenem každého teroristického útoku.

Expertka souhlasí s tím, že nejvyšší prioritou by měla být bezpečnost vlastních občanů a že boj s terorismem je zásadní pro udržení národní i světové bezpečnosti. Boj s terorismem skutečně určuje naléhavé potřeby, navrhuje řešení a mobilizuje zdroje a Spojené státy nadále potřebují zpravodajské služby a armádu, aby zabránily budoucím tragédiím, připouští La Baumová. Zároveň pokládá otázku, zda může nabídnout nějaké řešení rostoucí hrozby pramenící z nenávisti a rozdělení v USA.

V případě tradičního boje s terorismem a extremismem existuje také práce se srdcem, upozorňuje La Baumová. Za způsob, který může odradit jedince, aby se vydal cestou nenávisti a nenechal se zmobilizovat k násilí, označuje vytváření zdravých, silných komunit, které akceptují každého bez ohledu na barvu kůže a vyznání.

"Co kdybychom nesli kolektivní odpovědnost za potírání nenávistné rétoriky, a stali se tak otevřenější a tolerantnější společností?" pokládá otázku odbornice. Sama věří, že momentálně existuje široké spektrum nenávistných a násilných ideologií, mezi které patří i bělošské rasistické organizace, americké teroristické skupiny i zahraniční organizace jako IS a al-Káida, které nehledě na odlišnou ideologii těží z nedostatečné společenské soudržnosti.

Nebezpečné rozdělení

Rozdělení hraje v přístupu těchto skupin klíčovou roli, a tak jej dále podněcují, vysvětluje La Baumová. Připomíná, že v roce 2019 Spojené státy zažily důsledku z první ruky, v podobě masakrů v texaském El Pasu a kalifornské synagoze.

Americký občan peruánského původu Mahud Villalaz pak utrpěl popáleniny druhého stupně, když jej napadl útočník před restaurací v Milwaukee, kterému se nelíbilo, jak muž zaparkoval své auto a než mu do tváře chrstl kyselinu, nazval ho "ilegálem", poukazuje expertka. Dodává, že o pár dní předtím byl v San Diegu napaden dospívající syrský uprchlík, protože v trolejbusu mluvil arabsky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato hrozba pro naši národní bezpečnost se vyvíjí a my se musíme přizpůsobit a vyvíjet se s ní - nikoliv ostrakizací či vykazováním 'jiných', ale prokazováním větší lidskosti těm, kteří mohou vypadat jako my, i těm, kteří vypadají a smýšlejí odlišně," píše La Baumová. Deklaruje, že síla a odolnost vychází se společenské soudržnosti, a proto je boj s polarizací a její nahrazování tolerancí a otevřeností imperativem.

Úspěchy, které vidíme v boji s extremistickými pohledy a předcházení mobilizaci lidí k násilí, jsou výsledkem práce celé společnosti, tvrdí odbornice. Dodává, že k udržování zdravých a bezpečných komunit prostých všech forem extremismu je sdílenou odpovědností, k níž musí přispět právě celá společnost.

La Baumová vzpomíná, že po útocích z Charlottesville navštívila mešitu v Los Angeles, kde pozorovala strach a slzy na tvářích vyděšených muslimů. Zároveň ale pozorovala silné občanské projevy, kdy se cizí lidé spojili a ve svých komunitách demonstrovali jménem míru. Tato zkušenost vyzdvihuje důležitost semknutí se v úsilí o překonání našeho rozdělení, v boji s nenávistí, která je v některých našich komunitách přítomná a roste, apeluje expertka.  

Kolektivní pěstování prostředí otevřenosti a tolerance vůči jiným určitě nezabrání všem teroristickým útokům či případům masové střelby, přiznává odbornice. Věří však, že otevřenost k dialogu, zdvořilost, globální interakce, projevy lásky k těm, kteří po ni hluboce touží a humánnější přístup k boji s extremismem všech forem může zastavit alespoň nějaké.  

Související

Více souvisejících

Terorismus USA (Spojené státy americké) extremismus

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy