Kanadská policie zaznamenala ve Vancouveru a okolí přes stovku náhlých úmrtí, která podle ní souvisejí s bezprecedentní vlnou veder na jihozápadě Kanady a na severozápadě Spojených států. Kanadská meteorologická služba v úterý třetí den v řadě naměřila nový teplotní rekord - v obci Lytton teplota dosáhla 49,5 stupně Celsia.
Před zdravotními komplikacemi kvůli horku varovalo také kanadské ministerstvo životního prostředí, obyvatele Britské Kolumbie zároveň ohrožuje dvojice lesních požárů.
Kanadská policie dnes uvedla, že ve Vancouveru a okolních městech zaznamenala od pátku, kdy zde vedra začala, 134 náhlých úmrtí. "Vancouver nikdy nezažil takové vedro a bohužel kvůli tomu umírají desítky lidí," uvedl policejní mluvčí. Nárůst úmrtí od pátku potvrdily i zdravotnické úřady. Mezi lidmi, kteří náhle zemřeli, je hodně seniorů a osob s předchozími zdravotními problémy, kteří patří mezi rizikové skupiny. V obvyklých dnech jsou náhlých úmrtí jednotky.
Náhlá úmrtí hlásí také úřady na severozápadě USA, kde rovněž panují velmi vysoké teploty. V úterý to platilo především pro východní části států Washington a Oregon a západ státu Idaho, zatímco v místech blíže pobřeží jako v Portlandu či Seattlu se ochlazovalo. Americká Národní meteorologická služba (NWS) předběžně informovala o maximech ve vnitrozemí nad 43 stupni Celsia. Na stanici v obci Omak údajně padl přes 90 let starý rekord, když tam v úterý naměřili přibližně 47 stupňů.
V Kanadě se třetím dnem po sobě přepisoval absolutní národní rekord. V Lyttonu severovýchodně od Vancouveru teploměr ukázal přes 49,5 stupně Celsia, přičemž některá média včetně BBC uvádí hodnotu 49,6 stupně. Tomuto měření předcházelo nedělní maximum v podobě 46,6 stupňů a pondělních 47,9. Až do uplynulého víkendu země nikdy nezaznamenala teplotu nad 45 stupni Celsia, v úterý ale tuto hranici pokořilo hned několik stanic v Britské Kolumbii.
"Je to něco nesnesitelného," řekla o víkendu listu The Globe and Mail obyvatelka Lyttonu Meghan Fandrichová. Snaží se prý nechodit ven a kvůli vedru se bojí byť jen otevřít dveře svého domu. Dodala, že svou pětiletou dceru poslala k příbuzným žijícím blíž k pobřeží, kde byla situace lepší.
Kanadské ministerstvo životního prostředí kvůli horku vydalo na zbytek týdne výstrahy pro značnou část země od Britské Kolumbie až po Manitobu. Odrazuje od venkovních aktivit během nejteplejších částí dne a vyzývá obyvatele, aby se měli na pozoru před příznaky kolapsu z vedra, nenechávali děti či zvířata ve vozidlech a udržovali kontakt se staršími lidmi ve svém okolí. Podle ministerstva situaci zhoršuje to, že vysoké teploty přetrvávají i v noci.
Komunity ve zmíněných částech Kanady a USA nejsou na aktuální podmínky připravené, jelikož teploty okolo 40 stupňů Celsia jsou zde naprostou vzácností. Podle expertů lze v důsledku klimatických změn očekávat zvýšení frekvence podobných epizod, nicméně spojovat jakýkoli jednotlivý jev s globálním oteplováním je složité, vysvětluje zpravodajský web BBC.
"Vlny veder jsou častější a intenzivnější, protože koncentrace skleníkových plynů v atmosféře vede k růstu teplot na celém světě," uvedla Světová meteorologická organizace (WMO).
Aktuální podmínky na americkém severozápadě a jihozápadě Kanady jsou výsledkem vzniku "tepelného dómu", který média popisují jako zónu s vysokým tlakem vzduchu sahající od americké Kalifornie až po polární oblasti. Kromě varování před samotnými vysokými teplotami přichází z oblasti také výstrahy ohledně bouřek a bleskových záplav.
Společně s vedry se na mnoha místech objevují lesní požáry. V Britské Kolumbii v úterý zuřily minimálně dva, z nichž jeden se podle The Globe and Mail rozšířil na území o ploše asi 50 čtverečních kilometrů. Na západě Kanady panovalo v důsledku horkého a suchého počasí extrémní riziko požárů.
Související
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
Nejezděte do Izraele, opusťte Libanon. Další vlády varují své občany před Blízkým východem
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě