Kanada přijme 20.000 Afghánců ze skupin, kterým hrozí násilí od Tálibánu

Kanada umožní příchod na své území 20.000 Afghánců ze skupin, kterým více hrozí násilí ze strany povstaleckého hnutí Tálibán. Oznámil to v pátek kanadský ministr pro migraci Marco Mendicino. Do Kanady se budou smět vystěhovat i Afghánci, kteří spolupracovali s armádou, velvyslanectvím či jinými oficiálními organizacemi této severoamerické země.

"Vzhledem k tomu, že Tálibán získává kontrolu nad Afghánistánem, čím dál více Afghánců je v ohrožení života," uvedl ministr Mendicino. Podle něj se situace v asijské zemi zhoršuje každou hodinou, a proto je nutné jednat.

Kanada umožní vystěhování Afgháncům, u kterých se domnívá, že jim hrozí zvýšené nebezpečí násilí ze strany povstalců. Jedná se například o humanitární pracovníky, novináře, členy náboženských či sexuálních menšin či veřejně aktivní ženy. Za jak dlouho chce svůj plán uskutečnit, ale člen kanadské vlády neoznámil.

Kanada se chystá přijmout na svém území i Afghánce, kteří spolupracovali s armádou, velvyslanectvím či jinými kanadskými institucemi. Těch by mohlo být společně s rodinnými příslušníky několik tisíc.

Ministr obrany Harjit Sajjan uvedl, že s vystěhováním bývalých spolupracovníků armády a velvyslanectví pomáhají v Afghánistánu i kanadské speciální síly. Další detaily kvůli bezpečnostním okolnostem sdělit nechtěl.

Agentura AP dříve informovala, že vzhledem k rychlé vojenské ofenzivě hnutí Tálibán Kanada evakuuje zaměstnance svého velvyslanectví a zastupitelský úřad uzavře.

Související

Více souvisejících

Kanada Afghanistán

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy