Kauza ukrajinského telefonátu bobtná: Ke stížnosti na Trumpa se připojil další agent

Právní zástupce takzvaného whistleblowera, jehož stížnost rozpoutala proces ústavní žaloby proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, uvedl, že zastupuje dalšího stěžovatele z prostředí tajných služeb. Právník Mark Zaid to sdělil televizi ABC News.

Donald Trump
doporučujeme

Jeho nový klient prý má "informace z první ruky" o některých bodech původní stížnosti a již hovořil s generálním inspektorem amerických tajných služeb Michaelem Atkinsonem.

Snaha opozičních demokratů o sesazení Trumpa z prezidentské funkce skrze ústavní žalobu (tzv. impeachment) se opírá o informace o červencovém telefonátu mezi americkým prezidentem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Na ten v srpnu ve stížnosti upozornil neznámý pracovník zpravodajských služeb, podle kterého Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby Ukrajina vyšetřovala jeho politického rivala Joea Bidena a jeho syna Huntera. Podle stěžovatele následovala snaha Bílého domu informace o telefonátu co nejvíce odsunout do pozadí a ztížit přístup k jeho přepisu.

Stížnost vycházela z informací převzatých od několika zaměstnanců Bílého domu a prezident Trump ji označuje za "totálně nepřesnou". Nový whistleblower s informacemi z první ruky by podle médií mohl oslabit prezidentovu obranu vůči obviněním ze zneužití funkce.

O možné nové stížnosti z prostředí tajných služeb v pátek psal deník The New York Times. Zaid řekl, že neví, zda se tento článek týkal druhého whistleblowera, kterého zastupuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 18:52 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes odmítl tvrzení listu The New York Times (NYT), že za…

Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

28.09.2020 10:21 Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým…

Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

28.09.2020 09:50 Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovaným násilím.…

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

28.09.2020 07:32 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama