Kdo vyhrál primárky v Iowě? Stále vede Buttigieg

Mezi demokratickými kandidáty na prezidentskou nominaci vede v americkém venkovském státě Iowa po sečtení výsledků ze 75 procent okrsků stále Pete Buttigieg. Pořadí se nezměnilo ani na dalších místech, favorit demokratů a bývalý viceprezident Joe Biden je stále čtvrtý. Na konečný výsledek se ale stále čeká.

Přidejte svůj názor

Pete Buttigieg
doporučujeme

V Iowě se rozhodovalo v pondělí a sčítání se zpozdilo kvůli technickým problémům. První byly zveřejněny až v úterý, dnes Demokratická strana ohlásila znovu jenom dílčí stav po sečtení výsledků ze 75 procent okrsků.

Někdejší starosta stotisícového města South Bend v Indianě Buttigieg vede s 26,9 procenta hlasů a těsně za ním je s 25,2 procenta hlasů senátor Bernie Sanders. Jeho kolegyně v Senátu Elizabeth Warrenová je na třetím místě už s větším odstupem (18,2 procenta) a Biden zůstává za ní s 15,6 procenta.

Při iowském výběru šlo o 41 z 3979 delegátů, kteří budou v létě stvrzovat stranického kandidáta na nominačním sjezdu.

Analytici si všímají především Bidenova propadu. Viceprezident dnes sám řekl, že nehodlá výsledek nijak "přikrášlovat". "Dostali jsme v Iowě ránu do žaludku," řekl. Výkon z Iowy může znejistit dárce jeho kampaně, soudí odborníci.

Biden dnes při setkání s voliči ve státě New Hampshire kritizoval jak Sanderse, tak Buttigiega. Bude-li nominován Sanders, který se netají svými levicovými postoji, vyslouží si podle Bidena všichni demokraté bez rozdílu nálepku socialistů. Biden řekl, že prezident Donald Trump, který bude v listopadu obhajovat mandát, zoufale touží po tom, aby mohl demokraty označovat právě takto. K osmatřicetiletému Buttigiegovi Biden řekl, že má vůči němu velký respekt, ale je podle něj riziko "nominovat někoho, kdo nezastával nikdy významnější úřad než post starosty stotisícového města v Indianě".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v Milwaukee: Střelec v pivovaru zabil pět lidí a sebe

27.02.2020 06:25 Aktualizováno Jeden ze zaměstnanců pivovaru Molson Coors v americkém Milwaukee ve státě Wisconsin ve výrobním…

Obří výletní loď v Karibiku hledá kvůli strachu z koronaviru přístav

26.02.2020 23:14 Obří výletní loď MSC Meraviglia, která je s více než 4500 pasažéry na okružní plavbě Karibikem,…

Kampaň za Trumpovo znovuzvolení zažalovala deník The New York Times

26.02.2020 23:02 Kampaň za znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zažalovala deník The New York Times …

Brazílie hlásí případ nového koronaviru, první v Latinské Americe

26.02.2020 16:53 Aktualizováno V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama