Konec demokracie ve světě se blíží? Známý politolog si zoufá

NÁZOR - Na první pohled to může vypadat, že impeachment proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi je specifická, úzce americká záležitost, připouští Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor podotýká, že pokud se ovšem podíváme na svět, zjistíme, že dění ve Spojených státech probíhá na pozadí hluboce znepokojivého globálního trendu.

Bezprecedentní vlna útoků

Ve stále více zemích vidíme bezprecedentní vlnu útoků na ústavy, instituce, normy a hodnoty, které dávají demokracii sílu a smysl, varuje Zakaria. Poukazuje na to, co se stalo ve světě během uplynulého týdne, kdy americký Kongres debatoval o obvinění vůči Trumpovi.

V Indii, největší demokracii světa, vládnoucí strana schválila bezprecedentní zákon o občanství, který privileguje jistá náboženství nad ostatními, především islámem, připomíná politolog. Dodává, že krok je silně kritizován lidskoprávními skupinami a jistý indický intelektuál jej popsal jako velký skok k oficiální přeměně konstituční demokracie v nekonstituční etnokracii.  

Zákon kráčí ve stopách iniciativy hinduistického nacionalistického hnutí v jednom z indických států, které zbavilo občanství 2 miliony místních obyvatel na základě tvrzení, že nemají dostatečné dokumenty, vysvětluje Zakaria. Doplňuje, že opatření zjevně směřuje proti muslimům, a přestože v Indii má písemné dokumenty jen málo lidí, vláda již začala stavět věznice, kam hodlá tyto osoby poslat.

Izrael, který je prezentován jako stabilní demokracie v moři diktatur, je očividně paralyzován a polarizován, a tak jej čekají již třetí parlamentní volby za jediný rok, upozorňuje politolog. Za znepokojivější ale považuje to, že premiér Benjamin Netanjahu a jeho strana zahájili mimořádně zuřivý útok na justiční systém v zemi, který se údajně proti nim spiknul.

"Ve skutečnosti Netanjahu čelí obvinění z uplácení, podvodů a zpronevěry proto, že vrchní žalobce, který je z Netanjahuovy strany a byl vybrán Netanjahuem, se řídí existujícími zákony a postupy," pokračuje komentátor. Kritizuje, že premiér a jeho stoupenci přesto obviňují vrchního žalobce a policii ze zosnování "pokusu o převrat".  

V Maďarsku zase premiér Viktor Orbán, který mluví otevřeně o budování neliberální demokracie, prosazuje zákon, který má opozičním zákonodárcům zkomplikovat možnost spojit se a rozporovat přijímanou legislativu, upozorňuje Zakaria. Dodává, že Orbán se také snaží ořezat pravomoci místní správy, jelikož jeho strana utrpěla v komunálních volbách řadu porážek.   

Někdejší prodemokratická barmská disidentka Aun Schan Su Ťij, která před třemi dekádami získala Nobelovu cenu za mír, nyní hájí svou vládu u Mezinárodního soudního dvora proti obviněním z genocidy muslimské menšiny Rohingů, uvádí politolog. Nastiňuje, že v roce 2017 proti nim provedla barmská armáda operaci, která vyhnala 700 tisíc lidí do sousedního Bangladéše.

Vyšetřovatelé OSN zajistili důkazy o masovém zabíjení, hromadném znásilňování a vypalování vesnic, které mělo genocidní záměry, poukazuje Zakaria. Dodává, že Spojené státy v reakci uvalili na mnoho barmských vojenských činitelů sankce.

Recese demokracie

"A to vše jen v tomto týdnu!" zoufá si komentátor. Obává se, že pokud rozšíříme časový záběr, sotva se ubráníme dojmu, že zažíváme to, co americký sociolog Larry Diamond označuje za "demokratickou recesi", která podle Zakarii možná přerůstá v otevřenou krizi.

Již 13 let po sobě zpráva lidskoprávní organizace Freedom House registruje pokles svobody ve světě, méně svobodné volby, propad svobody tisku a omezování osobních a menšinových práv, konstatuje komentátor. Vyzdvihuje přitom loňské zjištění této organizace, že i Spojené státy se vzdávají své tradiční role obhájce a vzoru demokracie a zažívají omezování politických práv a občanských svobod.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V tomto kontextu doporučuje Zakaria nahlížet na impeachment v USA. "Fakta případu jsou zářivě jasná: Trump tlačil novou ukrajinskou vládu k vyšetřování (Joea a Huntera) Bidenových, jak popsalo ve výpovědi pod přísahou 17 svědků, mnoho z nich zastávajících vysoké vládní posty, přičemž svědectví jednotlivých osob potvrzovalo (výpověď) dalších a vše dále dokumentují emaily, spisy a hrubé přepisy telefonátů," deklaruje politolog.   

Republikáni tvrdí, že tento pokus o kampaň, která měla pomoci Trumpovu znovuzvolení, je ve skutečnosti velké nedorozumění, prezident o nic takového nežádal a všichni ti představitelé, kteří mnoho měsíců vyvíjeli horečné úsilí na cizím kontinentu, byli souběžně oklamáni, nastiňuje Zakaria. Taková obhajoba podle něj připomíná spíše špatný film.

V souladu s poučkou, že nejlepší obranou je útok, Trump v tomto týdnu označil agenty FBI za "špínu" a americký ministr spravedlnosti William Barr odmítl závěry generálního inspektora svého vlastního resortu, připomíná, komentátor. Konstatuje, že prezident a jeho stoupenci běžně útočí na diplomaty, tajné služby a ministerstvo spravedlnosti a Bílý dům odmítá poskytovat Kongresu požadované svědky a dokumenty v míře, která je v amerických dějinách bezprecedentní.  

"Instituty svobod a práva čelí útoku v celém demokratickém světě," soudí Zakaria. Obává se, že pokud podlehnou, párající se demokratický háv naší společnosti se nakonec roztrhne.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Indie Izrael Maďarsko barma demokracie

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy