Koronavirová pohroma v New Yorku vyvolává otazníky, jiná města tolik netrpí

Američtí experti si lámou hlavu nad často propastným rozdílem mezi rozvojem nákazy v New Yorku a jinými, co do počtu obyvatel srovnatelnými americkými městy. Upozornila na to televize Fox News.

Zatímco v New Yorku s 8,4 milionu obyvatel je téměř 22.000 nakažených a skoro 300 mrtvých, v Los Angeles, kde žijí čtyři miliony lidí a dalších šest milionů tam pracuje, je 1200 nakažených a 21 mrtvých. První případ tam přitom zachytili pět týdnů před New Yorkem.

Skeptici tvrdí, že jde o důsledek nedostatečného testování, které se má teprve v příštích dnech v Los Angeles zvýšit z 500 na 5000 denně. Rozsah testování může podle odborníků statistiku výrazně ovlivnit. Ale zatímco New York testuje třikrát víc lidí než Los Angeles, zjištěných případů je tam desetkrát více.

New York je pro Kalifornii odstrašující příklad. "Ráda bych lidi ujistila, že se do takové situace nedostaneme. Ale byli bychom blázni, kdybychom se na to nepřipravili," řekla novinářům Barbara Ferrerová, která na losangeleské radnici odpovídá za zdravotnictví.

Proč je tak velký rozdíl v rozsahu nákazy, experti nevědí, uvádí Fox News. V New Yorku i Los Angeles platí obdobná protiepidemiologická opatření. Školy a mnohé obchody jsou zavřené, lidé, kteří mohou, pracují z domova. Roli může sehrávat hustota obyvatel, která je v New Yorku větší, nebo poměr mezi využíváním individuální a veřejné dopravy. V New Yorku lidé žijí v obřích bytových komplexech, daleko více se potkávají. Víc jezdí výtahem. Metro používají osmkrát častěji než obyvatelé Los Angeles.

"Menší sociální kontakt může být důvodem rozdílu mezi New Yorkem a Los Angeles, ale při šíření viru hraje roli tolik faktorů, že si nemůžeme být ničím jisti. Kdybychom lidem zakázali 28 dnů vycházet, virus zastavíme. Ekonomicky ani sociálně by to ale nebylo moc moudré," řekla novinářům Catherine Troisiová, epidemioložka z Texaské univerzity v Houstonu.

Server Politico dnes napsal, že velká města v Kalifornii, zejména San Francisko, se v budoucnu stanou indikátorem vývoje nákazy, protože právě tam začali s omezeními nejdřív. Sanfranciská aglomerace se sedmi miliony lidí je z hlediska epidemiologů vzorovým městem - kolem hustě zalidněného centra jsou čtvrti venkovského typu s individuální výstavbou. Struktura je blízká jak New Yorku, tak i Los Angeles.

V celé Kalifornii, kde žije 40 milionů lidí, registrují přes 2500 nakažených a 53 mrtvých. Jako první stát v USA zřejmě podle expertů dospěje Kalifornie do situace, kdy křivka vývoje nákazy přestane stoupat. Pak budou odborníci sledovat, jaký bude dopad postupného návratu k normálnímu životu. Efekt nynějších opatření se ale prý projeví až po osmi až dvanácti týdnech.

Související

Více souvisejících

New York Kalifornie USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy