Koronavirus: Denní počet zemřelých v USA překonal jarní maximum

Do statistik úmrtí spojených s covidem-19 v USA přibylo za středu dalších 3157 lidí, což je nejvyšší jednodenní nárůst od začátku pandemie. Počet lidí s koronavirem v nemocnicích rovněž poprvé přesáhl hranici 100.000, nově infikovaných bylo teprve podruhé přes 200.000 za den.

Covid-19, ilustrační foto

Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse a iniciativy The COVID Tracking Project. Americké zdravotnické úřady varují, že USA čeká nejtěžší zima z hlediska veřejného zdraví v jejich historii.

List the New York Times upozorňuje, že statistiky mohly být ovlivněny dlouhým svátečním víkendem v USA, kdy na některých místech nastal krátkodobý výpadek při ohlašování nových údajů. Experti se však shodují, že nynější situace je vážnější než jarní vlna epidemie a zřejmě se bude ještě zhoršovat.

Zatímco v dubnu se virus šířil nejvíce v New Yorku a v Nové Anglii, nyní zaznamenávají významné nárůsty nakažených i zemřelých v podstatě všechny americké státy. Po dubnovém vrcholu, který USA ve středu překonaly, nastal pokles, který byl způsoben tím, že většina států zavedla přísné restrikce společenského života a Američané změnili svoje každodenní chování. K tomu se navíc blížilo léto, přičemž virus je podle expertů ve vyšších teplotách méně nakažlivý a lidé mohou trávit více času venku, kde hrozí menší nebezpečí přenosu infekce.

"Tohle je mnohem horší situace," řekl Ashish Jha, děkan fakulty veřejného zdraví z Brownovy univerzity. "Léto nás z toho nevytáhne," dodal.

"Pokud mi řeknete, že tento týden vzrostl počet lidí v nemocnicích, já vám řeknu, že za několik týdnů poroste počet úmrtí," řekl lékař Jeremy Faust z pohotovostní služby jedné z bostonských nemocnic.

Podle expertů se bude situace v dalších dnech ještě zhoršovat také kvůli svátkům kolem Dne díkuvzdání, kdy se miliony Američanů vydaly na cesty za příbuznými navzdory varováním zdravotnických expertů. Řada lidí už nyní uvažuje, jak pojmout oslavy Vánoc a Nového roku, úřady je však vybízejí ke zdrženlivosti.

"Realita je taková, že prosinec, leden a únor budou těžkými časy," řekl šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield, který na Američany apeloval, aby dodržovali preventivní a hygienická opatření.

"Vánoce budou mnohem těžší," řekl při setkání se zástupci drobných podnikatelů zasažených koronavirovými restrikcemi nastávající prezident Joe Biden. "Nechci nikoho strašit, ale uvědomte si fakta - ode dneška do ledna pravděpodobně ztratíme dalších 250.000 lidí," dodal. V USA dosud zemřelo s covidem-19 bezmála 270.000 osob. Podle respektovaného modelu Washingtonské univerzity by se do 1. března tento údaj mohl vyšplhat na 450.000, pokud se lidé nezačnou více izolovat a nosit roušky.

Podle Redfielda začíná také akutně hrozit naplnění nemocničních kapacit. Na 90 procent všech nemocnic v USA se podle něj nyní nachází na místech, které CDC považuje za "horké koronavirové zóny". Řada zařízení se také potýká s nedostatkem zdravotníků.

CDC ve snaze motivovat Američany k většímu dodržování doporučených postupů zkrátila trvání karantény. Po kontaktu s nakaženým by lidé s negativním testem měli zůstat v izolaci týden, bez testu deset dní. Podle CDC je nicméně stále lepší držet se původní 14denní karantény v obou případech.

K pandemii se již několik týdnů nevyjádřil odcházející prezident Donald Trump, který stále odmítá uznat svou prohru ve volbách. Ačkoli experti apelují na Američany, aby omezili domácí setkávání se svými blízkými, prezidentský pár podle médií plánuje desítky tradičních vánočních večírků a recepcí v Bílém domě.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama