Koronavirus: Denní počet zemřelých v USA překonal jarní maximum

Do statistik úmrtí spojených s covidem-19 v USA přibylo za středu dalších 3157 lidí, což je nejvyšší jednodenní nárůst od začátku pandemie. Počet lidí s koronavirem v nemocnicích rovněž poprvé přesáhl hranici 100.000, nově infikovaných bylo teprve podruhé přes 200.000 za den.

Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse a iniciativy The COVID Tracking Project. Americké zdravotnické úřady varují, že USA čeká nejtěžší zima z hlediska veřejného zdraví v jejich historii.

List the New York Times upozorňuje, že statistiky mohly být ovlivněny dlouhým svátečním víkendem v USA, kdy na některých místech nastal krátkodobý výpadek při ohlašování nových údajů. Experti se však shodují, že nynější situace je vážnější než jarní vlna epidemie a zřejmě se bude ještě zhoršovat.

Zatímco v dubnu se virus šířil nejvíce v New Yorku a v Nové Anglii, nyní zaznamenávají významné nárůsty nakažených i zemřelých v podstatě všechny americké státy. Po dubnovém vrcholu, který USA ve středu překonaly, nastal pokles, který byl způsoben tím, že většina států zavedla přísné restrikce společenského života a Američané změnili svoje každodenní chování. K tomu se navíc blížilo léto, přičemž virus je podle expertů ve vyšších teplotách méně nakažlivý a lidé mohou trávit více času venku, kde hrozí menší nebezpečí přenosu infekce.

"Tohle je mnohem horší situace," řekl Ashish Jha, děkan fakulty veřejného zdraví z Brownovy univerzity. "Léto nás z toho nevytáhne," dodal.

"Pokud mi řeknete, že tento týden vzrostl počet lidí v nemocnicích, já vám řeknu, že za několik týdnů poroste počet úmrtí," řekl lékař Jeremy Faust z pohotovostní služby jedné z bostonských nemocnic.

Podle expertů se bude situace v dalších dnech ještě zhoršovat také kvůli svátkům kolem Dne díkuvzdání, kdy se miliony Američanů vydaly na cesty za příbuznými navzdory varováním zdravotnických expertů. Řada lidí už nyní uvažuje, jak pojmout oslavy Vánoc a Nového roku, úřady je však vybízejí ke zdrženlivosti.

"Realita je taková, že prosinec, leden a únor budou těžkými časy," řekl šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield, který na Američany apeloval, aby dodržovali preventivní a hygienická opatření.

Rates of #COVID19 remain high across all regions of the United States, with 68% of jurisdictions experiencing increasing case rates. Help slow the spread:? Wear a mask over your nose AND mouth.?️ Wash your hands. ↔️ Stay 6 feet from others. More: https://t.co/gp6X4zTnBT pic.twitter.com/7krOyPdPiQ

— CDC (@CDCgov) December 2, 2020

"Vánoce budou mnohem těžší," řekl při setkání se zástupci drobných podnikatelů zasažených koronavirovými restrikcemi nastávající prezident Joe Biden. "Nechci nikoho strašit, ale uvědomte si fakta - ode dneška do ledna pravděpodobně ztratíme dalších 250.000 lidí," dodal. V USA dosud zemřelo s covidem-19 bezmála 270.000 osob. Podle respektovaného modelu Washingtonské univerzity by se do 1. března tento údaj mohl vyšplhat na 450.000, pokud se lidé nezačnou více izolovat a nosit roušky.

Podle Redfielda začíná také akutně hrozit naplnění nemocničních kapacit. Na 90 procent všech nemocnic v USA se podle něj nyní nachází na místech, které CDC považuje za "horké koronavirové zóny". Řada zařízení se také potýká s nedostatkem zdravotníků.

CDC ve snaze motivovat Američany k většímu dodržování doporučených postupů zkrátila trvání karantény. Po kontaktu s nakaženým by lidé s negativním testem měli zůstat v izolaci týden, bez testu deset dní. Podle CDC je nicméně stále lepší držet se původní 14denní karantény v obou případech.

K pandemii se již několik týdnů nevyjádřil odcházející prezident Donald Trump, který stále odmítá uznat svou prohru ve volbách. Ačkoli experti apelují na Američany, aby omezili domácí setkávání se svými blízkými, prezidentský pár podle médií plánuje desítky tradičních vánočních večírků a recepcí v Bílém domě.

Související

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.
Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 39 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 52 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy