Epidemie koronaviru v Česku se rychle zhoršuje, alarmující čísla přicházejí i ze světa

Koronavirus se od počátku pandemie celosvětově prokázal u více než 70 milionů lidí, přes 1,59 milionu z nich zemřelo. Vyplývá to ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie koronaviru globálně monitoruje. Epidemická situace se dál zhoršuje také v Česku. Rizikové skóre v systému PES stouplo o pět bodů na 69.

Koronavirus, ilustrační fotografie

21:50 - Smíchovská Tankovna U Zlatého Jelena dnes znovu zůstala otevřená po 20:00, po návštěvě policie zavřela. Restaurace Šeberák a pivní bar Obývák zavřely v souladu s nařízením, které vláda přijala ve snaze bránit šíření koronaviru.

21:10 - Hesenský správní soud v Kasselu dnes potvrdil zákaz demonstrace odpůrců opatření proti koronaviru, svolané na dnešek do Frankfurtu nad Mohanem. Podle agentury DPA své rozhodnutí zdůvodnil vysokým nebezpečím infekce. Podobné demonstrace byly zakázány také ve východoněmeckých městech Drážďany a Erfurt. Podle policie několik stovek demonstrantů však navzdory zákazu nakonec do ulic vyrazilo, vážnější incidenty však nezaznamenala.

19:40 - Policie zasahovala v pátek v noci v jednom z českobudějovických barů, kde objevila tři desítky hostů po nařízené ukončené provozní době.

19:10 - Index koronavirového rizika na Vysočině za posledních 24 hodin znatelně stoupnul. Skóre protiepidemického systému (PES) se zvýšilo na 74. Je to o pět bodů více než v pátek. Koronavirus dnes na Vysočině potvrdily testy u 290 lidí.

18:40 - V USA se první dodávky nově schválené vakcíny proti koronaviru dostanou do očkovacích center v pondělí. Oznámili to dnes zástupci armády, kteří budou distribuci koordinovat. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 vyvinuté firmami Pfizer a BioNTech. Jako první mají očkování dostat zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory. Rozvážku vakcíny ztěžuje fakt, že látka se musí převážet za udržení extrémně nízkých teplot kolem minus 70 stupňů Celsia. Společnost Pfizer proto vyvinula speciální přepravní kontejnery se suchým ledem a senzory, které jí umožní na dálku sledovat polohu zásilky a teplotu.

18:15 - Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes odpoledne sešli před brněnským Janáčkovým divadlem. Podle odhadu tajemníka městské části Petra Štiky i policie jich bylo kolem 150, ke konci jich ubylo zhruba 100. Žádali například zrušení testování zdravých či bezpříznakových obyvatel, kritizovali nošení roušek. Na akci dohlíželi policisté, zasahovat nemuseli. Akce trvala zhruba dvě a půl hodiny.

18:12 - V Británii dnes přibylo na 21.500 případů nákazy a bilance mrtvých s covidem-19 se zvýšila o 519. Oproti minulé sobotě, kdy bylo nově infikovaných něco přes 15.000 a obětí 397, je to citelně více, upozornila stanice Sky News.

18:10 - V Nizozemsku přibylo za poslední den více než 9000 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší bilance od konce října, kdy v zemi vrcholila druhá vlna pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters. V neděli se má proto sejít vláda, která bude rozhodovat o zpřísnění restrikcí během vánočních svátků.

18:07 - V Itálii se epidemická situace pomalu zlepšuje a ve čtyřech regionech včetně nejhůře postižené Lombardie se v neděli otevřou obchody a restaurace. V Itálii se dnes celková bilance infikovaných zvýšila o téměř 20.000, o den dříve bylo pozitivních případů necelých 19.000. Obětí přibylo 649, v pátek úřady hlásily 761 mrtvých. V zemi s 60 miliony obyvatel se celkem nakazilo 1,83 milionu lidí, přes 60.000 z nich zemřelo.

18:00 - Termíny pro antigenní testování na covid-19 v odběrových místech, u nichž už je možná rezervace, se rychle zaplňují zejména v Praze. Největší zájem je o předvánoční dny, například některé pražské nemocnice mají volné dny už jen po Vánocích. Ministerstvo zdravotnictví k testování už spustilo web crs.uzis.cz, kde veřejnost najde mimo jiné přehled odběrových míst v jednotlivých krajích a odkazy, kde je možné si termín zarezervovat. Data o vytížení odběrových míst jsou ale podle informací na webu prozatím neúplná.

17:00 - Britská farmaceutická firma AstraZeneca kupuje za 39 miliard USD (téměř 849 miliard Kč) amerického výrobce léků Alexion Pharmaceuticals. Akvizicí chce posílit svoji pozici v oblasti imunologie a vzácných onemocnění, uvedla agentura Reuters. AstraZeneca patří mezi firmy, které vyvíjejí vakcínu proti covidu-19. Akvizice se uskuteční částečně v hotovosti a částečně v akciích. Dohodu již schválily správní rady obou firem, hlasovat o ní budou ještě akcionáři a povolit ji musí regulační úřady. Spojení by mohlo být dokončeno ve třetím čtvrtletí 2021.

16:50 - Kapacita antigenního testování na covid-19 pro veřejnost je zatím v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně dostatečná. První termíny, každý den zhruba pro 50 lidí, nabídne nemocnice 22. a 23. prosince. Nyní jsou obsazené téměř ze tří čtvrtin, řekl dnes odpoledne ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Další odběrová místa v kraji by měly nabídnout nemocnice ve Valašském Meziříčí, která patří do sítě Agel, Městská poliklinika Otrokovice, laboratoře IFCOR Uherské Hradiště a společnost Vaše laboratoře Zlín.

16:20 - Hokejový klub Motor České Budějovice dostal od disciplinární komise extraligy pokutu 100.000 korun za to, že při pátečním utkání s Třincem umožnil přítomnost zhruba 150 diváků v hledišti Budvar Areny. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru fanoušci na zápasy nesmí.

15:45 - V centru Prahy se dnes odpoledne lidé procházeli s nápoji v kelímcích, ohromný zájem byl o svařák v lahvích. Vláda ve čtvrtek vydala nové usnesení o prodeji nápojů. Zakázala prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci mimo její vnitřní prostory. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek řekl, že cílem nařízení je, aby lidé nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem. Opatření se podle něj nevztahuje na prodej přes okénko do auta. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) večer Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že koupit si nápoj s sebou a odnést si ho domů nebo do kanceláře je možné, po zakoupení se ale nesmí okamžitě konzumovat.

15:29 - V Moravskoslezském kraji je kapacita antigenního testování na covid-19 pro veřejnost zatím dostatečná. Ve Fakultní nemocnici Ostrava se během pátku registrovalo 50 zájemců. Ve Vítkovicích, kde nemocnici provozuje společnost Agel, to jsou k dnešnímu dni jednotlivci. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Testování na covid-19 pro veřejnost bude spuštěno 18. prosince a bude hrazeno ze zdravotního pojištění.

15:25 - Řecko o Vánocích zachová většinu přísných opatření proti šíření koronaviru, od pondělí se otevřou jen kadeřnictví a knihkupectví. Pro ostatní malé obchody bude nově platit systém "klikni a vyzvedni" - zákazníci si musejí zboží objednat přes internet a pak si ho, ovšem už zaplacené rovněž on-line, mohou v obchodě vyzvednout. Podle deníku Kathimerini má systém několik úskalí. Jednak hrozí velké shlukování lidí před obchody a také mnozí Řekové nejsou v objednávání a placení přes internet zběhlí, někteří ani technicky vybavení. V Řecku v pátek přibylo 1385 nákaz koronavirem a 102 úmrtí s covidem-19.

14:50 - Více než polovina domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nedokáže zajistit testování návštěv antigenními testy. Ukázal to průzkum Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), kterého se zúčastnilo téměř 200 zařízení v Česku. Radiožurnálu to dnes řekl prezident asociace Jiří Horecký. Důvodem byl podle něj v 90 procentech nedostatek personálu. Lidé mohou své blízké v domovech opět navštěvovat od minulé soboty, potřebují k tomu ale negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než dva dny.

14:20 - Dvě třetiny zaměstnanců nijak netrpí absencí vánočních firemních večírků, které neumožňuje vysoké epidemické riziko a s tím související vládní opatření. Třetina lidí o večírky buď zájem nejeví, nebo je jim to v zásadě jedno. Vyplývá to z průzkumu personálně-poradenské společnosti Hays z minulého týdne. Večírek v on-line podobě hlásilo 12 procent respondentů. V tomto ohledu se nejčastěji nabízí formy on-line kvízů na různá témata, kde je možné uspořádat soutěže jak individuální, tak i týmové. Další oblíbenou a častěji využívanou aktivitou jsou on-line únikové místnosti, které se začaly objevovat s přechodem zaměstnanců na práci z domova.

13:30 - Index protiepidemického systému (PES) se dnes v Moravskoslezském kraji zvýšil na 76. Přibylo 922 lidí s nákazou nového koronaviru. Proti pátku se zhoršil index o pět bodů, je o sedm vyšší než průměr ČR. O stejný počet vzrostl i v pátek. Krajské skóre je o sedm bodů vyšší než republikový průměr, který se stoupl drží na 69. 

"Máme 922 nových případů a index rizika PES 76. Situace se zhoršuje velmi rychle a nelze očekávat, že se bude zlepšovat. Jakýkoliv apel na odpovědné chování je zjevně zbytečný. Interpretace svobody formou 'mám právo si dělat co chci' je zejména v době epidemie chybný," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

12:50 - Na Slovensku přibyl během pátku opět rekordní počet případů koronaviru. Laboratorní PCR testy odhalily 3707 nakažených, což je dosud nejvíce. Pozitivních přitom bylo 20 procent z přibližně 18.000 provedených testů. Dalších 2357 infikovaných odhalily méně přesné antigenní testy, které země začala hromadně používat na podzim s plošným testováním obyvatel a kterých bylo v pátek provedeno na 40.000.

12:12 - Ústecký kraj je znovu na nejvyšším stupni rizika nákazy, skóre v protiepidemickém systému stouplo o dva body na 76. Případů přibylo za pátek 363, což je o 33 více než před týdnem. Nový typ koronaviru se podle ředitelky krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové šíří nadále pracovních kolektivech, v mateřských školách a stále také v domovech pro seniory.

12:10 - V Královéhradeckém kraji stále platí nejvyšší pátý stupeň rizika nákazy koronavirem. Index protiepidemického systému PES se druhý den drží na hodnotě 79. Ještě ve středu byla o 22 bodů nižší. Od pátečních 8:00 přibylo za 24 hodin v Pardubickém kraji 348 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Počet aktuálně nemocných se zvýšil o 156 na 9589. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Rizikové skóre PES pro Pardubický kraj zůstává na 79 ze 100, což odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni.

11:50 - V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 657 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 16 více než o den dřív. Přibylo i šest úmrtí lidí v průměrném věku přes 87 let, ubylo 11 hospitalizací. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Kraj je podle protiepidemického systému PES stále ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti.

11:05 - Termíny pro antigenní testování na covid-19, které bude spuštěno 18. prosince a bude hrazeno ze zdravotního pojištění, se u pražských nemocnic rychle plní. Některé z nich již mají volné dny už jen po Vánocích.

10:28 - Finanční tíseň způsobená koronavirem tíží i slavné francouzské katedrály, jejichž provoz je náročný, ale letos téměř zejí prázdnotou. Katolické církvi ve Francii tento rok vypadly příjmy v odhadovaném objemu 90 milionů eur (2,37 miliardy korun), odhaduje podle agentury Reuters francouzská biskupská konference (CEF). Jenom v katedrále Notre-Dame v Chartres by v normálních časech prodej svíček vynášel kolem 5000 eur (téměř 132.000 Kč) každý týden, ale tento příjem se nyní snížil na zhruba 500 eur (13.000 Kč) týdně.

10:20 - Saský premiér Michael Kretschmer během pandemie vždy patřil k zastáncům otevřených hranic. Proto také kritizoval jarní rozhodnutí Česka, které ze dne na den uzavřelo hranice s Německem. Během druhé vlny pak Sasko dlouhou dobu umožňovalo malý pohraniční styk bez karanténních omezení, za což Drážďany stále čelí kritice. V dnes zveřejněném rozhovoru na portálu magazínu Der Spiegel nadále hájí rozhodnutí nechat hranice pro Čechy otevřené až do poloviny listopadu. "Bez českých a polských lékařů a sester, bez východoevropských pracovníků DHL by se lékařské zaopatření, zajištění pečovatelských ústavů a dalších odborných oblastí zhroutilo," dodal.

10:18 - Od pondělí se v Sasku zavře většina obchodů, které neprodávají zboží denní potřeby. Zavřená budou nákupní střediska, zahradní centra či hobbymarkety. Nakupování saská vláda obyvatelům omezila na okruh 15 kilometrů od bydliště. Tato omezení vyvolávají v sousedním Durynsku podle televize MDR obavy, že Sasové přijedou uspokojit své nákupní potřeby do této spolkové země. Podobné obavy se ozývají i v sousedním Sasku-Anhaltsku.

10:07 - Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil loni v prosinci v Číně. První člověk s tímto koronavirem zemřel podle dostupných informací 11. ledna. Počet nakažených ve světě začal zrychlovat v červenci. Nyní celkový počet nakažených na světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 70 milionů (nyní 71,1 milionu). Posledních pět milionů potvrzených nákaz přibylo za týden, předtím stejný počet přibyl za devět dní. Ještě ve druhé polovině září byl celkový počet nakažených méně než poloviční - 30 milionů. Celkový počet úmrtí s covidem-19 se nyní podle JHU blíží 1,6 milionu.

10:05 - V Rusku přibylo za uplynulý den 28.137 případů koronavirové infekce a 560 souvisejících úmrtí. Jenom v Moskvě se nově nakazilo 6622 lidí, informovala dnes agentura TASS s odvoláním na ruské úřady. Dohromady už bylo do ruských covidových statistik zaneseno 2,625.848 zachycených případů nákazy, ale 2,085.958 z nich se už zotavilo. Oficiálně v zemi se 146 miliony obyvatel dosud zemřelo nejméně 46.453 lidí s covidem-19. Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. 

10:02 - V Praze přibylo v pátek 519 potvrzených případů koronaviru, asi o stovku více než před týdnem. Naopak ve srovnání se čtvrtkem je nárůst zhruba o 50 případů nižší. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo v metropoli o dva body na 51, zůstává ale stále ve třetím stupni rizika a ve srovnání krajů je dál nejnižší.

V hlavním městě je aktuálně asi 6000 potvrzených nákaz, většina nakažených má mírný průběh nemoci. Od březnového začátku epidemie hygienici v Praze potvrdili 65.243 případů koronaviru, přes 58.300 lidí se vyléčilo. S onemocněním covid-19 zemřelo v metropoli 893 lidí, v posledních sedmi dnech denní počet zemřelých nepřekročil deset. 

9:30 - V Libereckém kraji vzrostl v pátek počet nakažených koronavirem o 283, což je o 23 více než ve stejný den před týdnem. V protiepidemickém systému PES je index třetím dnem na 76 bodech, což značí nejvyšší z pěti stupňů. Před týdnem bylo skóre 71.

V Olomouckém kraji přibylo v pátek 485 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to výrazně více než ve čtvrtek, kdy bylo 254 nově nakažených. Počet je vyšší i ve srovnání s minulým pátkem, kdy přibylo 339 případů. V protiepidemickém systému PES v kraji vzrostlo rizikové skóre z pátečních 76 na dnešních 78, což nadále odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni.

Ve Zlínském kraji přibylo v pátek 485 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to více než ve čtvrtek, kdy bylo 374 nově nakažených. Počet je výrazně vyšší i ve srovnání s minulým pátkem, kdy přibylo 301 případů. V protiepidemickém systému PES v kraji kleslo rizikové skóre z pátečních 81 na dnešních 79, což však stále odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni.

9:00 - Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo o pět bodů na 69, což stále odpovídá čtvrtému stupni rizika. Za zhoršením indexu je růst reprodukčního čísla na 1,22. Dál se také zvyšuje denní nárůst pozitivních případů, v pátek jich laboratoře odhalily 6202, což je téměř o 1500 více než před týdnem. Proti čtvrtku je nárůst vyšší asi o 300 případů. Do statistik také přibylo dalších 109 úmrtí, celkem s onemocněním covid-9 zemřelo 9450 lidí.

8:43 - Německo dnes hlásí 28.438 nových případů koronavirové nákazy za uplynulých 24 hodin. Institut Roberta Kocha (RKI) také uvádí, že zdravotnické úřady nahlásily dohromady 496 nově zemřelých s covidem-19. V pátek RKI hlásil rekordních 29.875 nově diagnostikovaných případů koronavirové infekce a 598 souvisejících úmrtí. Minulou sobotu přibylo do německých statistik 23.318 nově infikovaných a 483 úmrtí.

Celkový počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirovou infekcí, už v Německu dosáhl 21.466. Dohromady byl koronavirus SARS-CoV-2 zachycen u 1,300.516 testů. Mezitím se odhadem 957.500 nakažených opět uzdravilo.

7:49 - Britské letiště Heathrow zavře kvůli malému provozu způsobenému koronavirovou pandemií do konce příštího roku jeden ze svých čtyř terminálů. O sdělení letiště informovala agentura Reuters. Dříve nejrušnější evropský letecký uzel obsloužil v listopadu o 88 procent méně pasažérů. Říjnový pokles počtu pasažérů sesadil Heathrow z pozice nejvíce využívaného evropského leteckého přístavu ve prospěch pařížského letiště Charlese de Gaullea.

7:35 - Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Na svém webu o tom s odkazem na tři nejmenované zdroje napsal nejprve list The New York Times (NYT), úřad FDA jeho zprávu vzápětí potvrdil. Prvních 2,9 milionu vakcín se v zemi začne distribuovat příští týden, napsal list.

Povolení představuje historický milník v boji s pandemií, která si ve Spojených státech vyžádala více než 294.000 životů. Před USA tutéž vakcínu, u níž se prokázala 95procentní účinnost, schválila Británie, Bahrajn, Kanada, Saúdská Arábie a Mexiko. Očekává se, že její použití brzy schválí i Evropská unie.

7:32 - Mexiko jako čtvrtá země na světě schválilo použití vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. V pátek tamního času to uvedl náměstek mexického ministra zdravotnictví Hugo Lopez-Gatell, informovala dnes agentura AFP.

Mexiko za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 12.253 nově nakažených a 693 obětí covidu-19. Od začátku pandemie se nemocí v zemi se zhruba 126 miliony obyvatel nakazilo už 1,229.379 lidí a 113.019 s ní zemřelo. Mexiko je tak 12. nejhůře zasaženou zemí na světě.

7:30 - K pátku 11. prosince zdravotnické úřady světových zemí nahlásily na 70, 025.535 infekcí a 1,590.323 obětí. V absolutních počtech mají nejvíce nakažených Spojené státy se zhruba 328 miliony obyvatel, které registrují přes 15 milionů infikovaných. Následuje 1,4miliardová Indie s téměř deseti miliony nemocných a Brazílie, v níž žije zhruba 210 milionů obyvatel, s 6,8 miliony nakažených. Z evropských zemí mají nejvíce nakažených Francie, Británie a Itálie.

7:25 - Jižní Korea hlásí za posledních 24 hodin nejvyšší denní přírůstek nakažených od ledna, kdy epidemie v zemi vypukla. Covidem-19 onemocnělo 950 lidí, uvedla s odkazem na tamní úřady agentura Reuters. Od začátku epidemie se ve zhruba 52milionové zemi koronavirem nakazilo 41.736 lidí, z nichž 578 s covidem-19 zemřelo.

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

Související:

Právě se děje

reklama