Lékařka rozjela netradiční boj proti koronaviru

Od té doby, co v březnu na Kubu dorazil koronavirus, neměla lékařka Liz Caballerová ani chvilku oddechu. Pustila se do nelehkého úkolu, když se svými studentkami začala chodit dům od domu, aby odhalovala nové případy nemoci covid-19, píše agentura AFP.

"Naše každodenní praxe se s nástupem nemoci změnila," říká šestačtyřicetiletá doktorka, která působí od roku 1998 ve zdravotnickém centru v havanské čtvrti Vedado.

Když Liz každé ráno vychází z domu, doprovází ji její manžel Ruben, lékař obecního zdravotnického zařízení. Krátce před osmou hodinou je možné oba vidět, jak si spolu povídají, ruku v ruce a roušku na obličeji. A pak se rozejdou každý za svým dlouhým pracovním dnem.

"V téhle době se vídáme jen velmi málo, protože se manžel vrací pozdě. A když se vidíme, mluvíme o práci a o dětech," říká Liz.

"Obvykle jsem především profesorkou, učím budoucí lékaře," vysvětluje. S příchodem epidemie se však zavřely školy a tak jí teď studenti pomáhají v jejím poslání.

Doprovázejí ji dvě studentky. Tři ženy postupně zvoní u každého bytu a ptají se, zda jeho obyvatelé nemají kašel nebo horečku.

Tato aktivita lékařů (placená v přepočtu asi 1250 Kč měsíčně) a povinná izolace všech pozitivně testovaných osob dosud umožnily zemi s 11,2 miliony obyvatel postup epidemie zadržet.

"Těchto každodenních pochůzek se účastníme všichni a studenti mají postupně jeden den v týdnu volno," říká lékařka.

Na volno by měla nárok i Liz, ale nevyužívá toho. "Jsem raději se studenty, aby věděli, že je jejich práce významná, že se podílejí na tom, aby tato nemoc nezabíjela," uvádí.

Zatímco Liz pracuje, její starší syn vykonává vojenskou službu nedaleko americké námořní základny Guantanamo. Mladší, jemuž je dvanáct let, je doma. Je v páté třídě a od doby, co byly zavřeny školy, sleduje vyučování v televizi. Dohlížejí na něj prarodiče.

Co si myslí o tom, že jeho rodiče stojí v přední linii boje s koronavirem? "Je zvyklý. Od té doby, co se narodil, vídal nás vždy oba ponořené do práce, ať už šlo o dengue nebo choleru," říká Liz. V letech 2003 až 2006 jeho otec dokonce působil ve Venezuele.

Liz se zaměřuje především na pacienty s cukrovkou a některé přijímá ve své ordinaci. Většina jí však volá z domova, neboť vědí, že jsou vůči viru zranitelní.

Liz také dál dává hodiny. "Je velmi důležité vychovávat naše zdravotníky," zdůrazňuje.

Lékařka přiznává, že je trochu zavalena prací. "Ale necítím se unavená, protože vím, že dělám svou povinnost, něco užitečného. Únava přijde možná potom, až adrenalin poklesne," říká.

Tře si ruce, které jí bolí po očkování v rámci klinického testování lékařů s cílem podpořit jejich imunitu. Přiznává, že je trochu stresovaná.

"Když dodržuji všechna bezpečnostní opatření, není důvod, proč bych se měla nakazit, není důvod mít strach a přenášet ho na rodinu a pacienty," zdůrazňuje.

Večer pak pociťuje uspokojení, když slyší sousedy tleskat. "Je to velmi dojemné a není to potlesk jen pro zdravotníky, ale pro všechny, kdo denně pracují ve veřejné dopravě, v obchodě. Je to potlesk pro život," dodává.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři Kuba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy