NÁZOR - Po debaklu prezidentských primárek Demokratické strany v Iowě se nabízí starý bonmot přičítaný herci a komentátorovi Willu Rogersovi: "Nejsem člen žádné organizované politické strany. Jsem demokrat." Situaci okolo letošních prezidentských voleb v USA a obecného úpadku levice rozebral politolog Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post.
Racionální závěr
Volební síla Demokratické strany dříve spočívala v tom, že zahrnovala širokou koalici od jižanských zastánců rasové segregace, příslušníků pracující třídy po severní liberály, vysvětluje Zakaria. Dodává, že dnes je tato koalice mnohem méně ideologicky rozevřená, ale hlavním problémem strany zůstává jednotné vystupování a mobilizace voličů.
Nejvíce znepokojivou zprávou pro demokraty z primárek v Iowě je mnohem nižší účast než v roce 2008, kdy voliče rekordně zmobilizoval Barack Obama, soudí politolog. Dodává, že účast byla podobná jako v roce 2016, která neoslnila, a přestože mnozí demokraté doufali, že odpor vůči prezidentu Donaldu Trumpovi stranu semkne, Iowa ukázala, že negativní energie sama o sobě nestačí.
Demokratický kandidát Pete Buttigieg poukázal, že každý demokrat, který za posledních 50 let usedl v Bílém domě, byl postavou nové generace, nikoliv politikem, který dlouho dobu zrál ve Washingtonu, připomíná Zakaria. Cituje Bittugiegova slova, že pokaždé, kdy strana vsadila na "bezpečného, etablovaného" kandidáta, přišla zkrátka.
"To je racionální závěr," pokračuje politolog. Připomíná, že Jimmy Carter, Bill Clinton a Barack Obama zvítězili, zatímco Hubert Humphrey, George McGovern, Walter Mondale, Al Gore, John F. Kerry a Hillary Clintonová prohráli.
Tento vzorec také hodně vypovídá o Demokratické straně, upozorňuje Zakaria. Vysvětluje, že zatímco demokraté dají spíše na "zamilovanost" do kandidáta, republikáni "drží linii", jsou disciplinovanější voličskou skupinou zaměřenou na vítězství.
Příkladem je podle politologa rok 2016, kdy téměř všichni protikandidáti Donalda Trumpa věřili, že pokud získá nominaci, "stranu to zničí", jak lapidárně shrnul senátor Lindsey Graham. Jakmile Trump ale nominaci získal, strana se za ním sjednotila a dnes jej podporuje 94 % republikánů, podotýká Zakaria.
"Demokraté se však musí zamilovat," píše politolog. Konstatuje, že potřebují někoho, kdo je mobilizuje, aby přišli k volbám, přičemž musí působit jako přelomová postava, která reprezentuje novou generaci, nové myšlení.
V souboji populismu vždy zvítězí pravice
Problém Buttigiegova tvrzení není v historické nepřesnosti, ale v tom, že jeho vlastní kandidatura, ačkoliv je pozoruhodná a osvěžující, zřejmě oslovuje starší a bílé voliče, nikoliv mladší a příslušníky menšin, upozorňuje Zakaria. Zdůrazňuje, že nejatraktivnějším z možných kandidátů je pro mladé demokraty stále Bernie Sanders.
Sandersovy problémy jsou ale zjevné, deklaruje politolog. Poukazuje, že Spojené státy nejsou zdaleka tak vlevo jako on, byť je snadné nechat se svést myšlenkou, že Sanders reprezentuje novou vlnu, že mladí jsou otevřenější jeho myšlenkám a že vstupujeme do nového světa, kdy levicové myšlenky, které byly dříve považovány za nepředstavitelné se stávají součástí mainstreamové debaty.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Stejně argumentoval i lídr britské Labouristické strany Jeremy Corbyn a jeho příznivci, ale ta nedávno utrpěla nejhorší volební porážku od roku 1935, vyzdvihuje Zakaria. Dodává, že nejde pouze o labouristy, protože také francouzský socialista Benoit Hamon získal v roce 2017 v prezidentských volbách jen 6 % hlasů a v dalších západoevropských zemích, kde sociálnědemokratické strany v 90. letech získávaly průměrně přes třetinu hlasů, dostávají v posledních letech pouhou pětinu.
"Existuje mnoho vysvětlení, proč si levice vede špatně," píše politolog. Připomíná, že zmizela stará základna voličů z pracující třídy a mnoho mladých Evropanů dává přednost zeleným stranám. Za ještě důležitější ale považuje, že nejpalčivější otázky dnešní doby se ve skutečnosti týkají identity a především migrace.
Navzdory finanční krizi tak lidé nepřistupují na radikálnější levicová řešení a v době nejistoty a změny se neposouvají ekonomicky vlevo, ale kulturně vpravo, vysvětluje Zakaria. Dodává, že v přímém střetu pak pravicový populismus vždy porazí ten levicový.
Ti, kteří v tomto prostředí uspěli, jsou spíše politiky, kteří oslovují střed, působí svěže a autenticky, jako francouzský prezident Emmanuel Macron, kanadský premiér Justin Trudeau či řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, shrnuje politolog. Podotýká, že v jiných zemích, kde jsou u moci levicové strany - zpravidla v rámci vládnoucí koalice -, je politická scéna komplikovaná, dynamická a nelze z ní vyvodit jasné závěry.
Jedno je však podle Zakarii zřejmé: demokratičtí kandidáti musejí letos zmobilizovat stranické voliče a semknout levicové a středové křídlo strany, což se ale zatím nikomu nepodařilo.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , demokracie , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák