Ačkoliv se ukazuje, že ani uzemnění letadel a celkový útlum dopravy nedokázal zabránit klimatickým změnám, přesto mají zelení aktivisté nové naděje. Podle odhadů by se Evropa mohla v příštím desetiletí potýkat s nedostatkem ropy, díky čemuž by se pak více využívaly ekologicky šetrnější zdroje energie.
Dostupné zprávy a analýzy varují, že by v dohledné budoucnosti mohl mezi produkcí ropy a jejími zdroji platit vztah nepřímé úměry, tedy že by její omezená ložiska nedokázala uspokojit rostoucí poptávku po ní. To by pak vyvolalo ropnou krizi, která by způsobila řetězovou reakci v podobě cenových šoků a jejich negativních dopadů na světovou ekonomiku. Před tímto nebezpečným scénářem varoval britský deník Guardian.
Za pravdu mu dal i francouzský think tank Shift Project, který vydal výzvu k postupnému přechodu na takzvaný "svět bez ropy", jelikož je skutečně velmi pravděpodobné, že zdroje fosilních paliv budou vyčerpány dříve než se užívání ekologicky šetrných zdrojů energie stane normou. Dostupná analýza se opírá o data norské společnosti Rystad Energy. Ta došla k závěru, že až 40 % importu ropy do Evropy pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu, kde se ale zásoby začínají pomalu tenčit.
Lépe na tom není ani Afrika, jejíž dodávky fosilních paliv do Evropy činí více než 10 %. Ani ona na tom ale není tak, že by mohla rozdávat. Lví podíl na nedostatku ropy budou mít mimo jiné také důsledky pandemie covid-19, jelikož v nadcházejících dvacátých letech moderního století se bude méně investovat do nových ropných projektů.
Očekává se například, že přední ropné společnosti budou výrazným způsobem revidovat své rozpočty. Výdajová stránka by se v příštím roce měla například snížit až o čtvrtinu v rámci zmírňování dopadů koronakrize, která měla za následek také pokles poptávky po ropě, tudíž i její nízké ceny.
Podle Rystad Energy by vrchol světové poptávky po ropě mohl nastat někdy v letech 2027-30. Teprve až poté by měl zase následovat pokles. Analytik Per Magnus Nysveen se nechal slyšet, že hrozí nedostatek ropy, což v souladu s tržním zákonem nabídky a poptávky povede k jejímu zdražení. Ani menší poptávka se na cenách ropy nijak výrazně neprojeví, jelikož se nic nezmění na tom, že se stále jedná o vzácný, leč nezbytný, statek.
Globální cena ropy zaznamenala v poslední době růst cen nad 40 dolarů za barel z předchozích 16, což způsobila pandemie covid-19. Její hlavní producenti v reakci na to uzavřeli historickou kartelovou dohodu o snížení celkové produkce ropy.
Ceny ropy by pravděpodobně měly být v této výši zastropovány alespoň v nadcházejících dvou letech, kdy se světové ekonomiky budou postupně zotatovat z hospodářského poklesu způsobeného koronakrizí.
"Dopad nedostatečného zásobování trhu s ropou může mít na fungování společnosti dalekosáhlé dopady, a tudíž se případný rychlý přechod na nízkouhlíkovou energii projeví nejen v boji proti klimatickým změnám, nýbrž i v ekonomice," vysvětlil Nesveen.
Analytik ve své prognóze dále došel také k jasnému závěru, že by ekonomiky měly postupně snižovat svojí závislost na užívání ropy. Právě země, které v masovém měřítku investují například do elektromobilů, by se mohly vyhnout ekonomickým dopadům vyvolaným raketovým růstem cen pohonných hmot.
Související

Dobré zprávy pro řidiče. Trend vývoje cen u čerpacích stanic se má obrátit

Cena ropy padá. Je levnější než před konfliktem mezi Íránem a Izraelem
ropa , Ekologie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 52 minutami

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
před 1 hodinou

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
před 2 hodinami

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
před 2 hodinami

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
před 3 hodinami

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
před 3 hodinami

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
před 4 hodinami

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
před 5 hodinami

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
před 5 hodinami

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
před 6 hodinami

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
před 7 hodinami

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
před 7 hodinami

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
před 8 hodinami

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
před 8 hodinami

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
před 9 hodinami

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
před 9 hodinami

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
před 9 hodinami

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
před 9 hodinami

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
před 10 hodinami
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák