Výhledově hrozí nedostatek ropy, varují experti. Může to být naděje pro ekologii

Ačkoliv se ukazuje, že ani uzemnění letadel a celkový útlum dopravy nedokázal zabránit klimatickým změnám, přesto mají zelení aktivisté nové naděje. Podle odhadů by se Evropa mohla v příštím desetiletí potýkat s nedostatkem ropy, díky čemuž by se pak více využívaly ekologicky šetrnější zdroje energie.

Dostupné zprávy a analýzy varují, že by v dohledné budoucnosti mohl mezi produkcí ropy a jejími zdroji platit vztah nepřímé úměry, tedy že by její omezená ložiska nedokázala uspokojit rostoucí poptávku po ní. To by pak vyvolalo ropnou krizi, která by způsobila řetězovou reakci v podobě cenových šoků a jejich negativních dopadů na světovou ekonomiku. Před tímto nebezpečným scénářem varoval britský deník Guardian. 

Za pravdu mu dal i francouzský think tank Shift Project, který vydal výzvu k postupnému přechodu na takzvaný "svět bez ropy", jelikož je skutečně velmi pravděpodobné, že zdroje fosilních paliv budou vyčerpány dříve než se užívání ekologicky šetrných zdrojů energie stane normou. Dostupná analýza se opírá o data norské společnosti Rystad Energy. Ta došla k závěru, že až 40 % importu ropy do Evropy pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu, kde se ale zásoby začínají pomalu tenčit.

Lépe na tom není ani Afrika, jejíž dodávky fosilních paliv do Evropy činí více než 10 %. Ani ona na tom ale není tak, že by mohla rozdávat. Lví podíl na nedostatku ropy budou mít mimo jiné také důsledky pandemie covid-19, jelikož v nadcházejících dvacátých letech moderního století se bude méně investovat do nových ropných projektů.

Očekává se například, že přední ropné společnosti budou výrazným způsobem revidovat své rozpočty. Výdajová stránka by se v příštím roce měla například snížit až o čtvrtinu v rámci zmírňování dopadů koronakrize, která měla za následek také pokles poptávky po ropě, tudíž i její nízké ceny.

Podle Rystad Energy by vrchol světové poptávky po ropě mohl nastat někdy v letech 2027-30. Teprve až poté by měl zase následovat pokles. Analytik Per Magnus Nysveen se nechal slyšet, že hrozí nedostatek ropy, což v souladu s tržním zákonem nabídky a poptávky povede k jejímu zdražení. Ani menší poptávka se na cenách ropy nijak výrazně neprojeví, jelikož se nic nezmění na tom, že se stále jedná o vzácný, leč nezbytný, statek.

Globální cena ropy zaznamenala v poslední době růst cen nad 40 dolarů za barel z předchozích 16, což způsobila pandemie covid-19. Její hlavní producenti v reakci na to uzavřeli historickou kartelovou dohodu o snížení celkové produkce ropy. 

Ceny ropy by pravděpodobně měly být v této výši zastropovány alespoň v nadcházejících dvou letech, kdy se světové ekonomiky budou postupně zotatovat z hospodářského poklesu způsobeného koronakrizí.

"Dopad nedostatečného zásobování trhu s ropou může mít na fungování společnosti dalekosáhlé dopady, a tudíž se případný rychlý přechod na nízkouhlíkovou energii projeví nejen v boji proti klimatickým změnám, nýbrž i v ekonomice," vysvětlil Nesveen.

Analytik ve své prognóze dále došel také k jasnému závěru, že by ekonomiky měly postupně snižovat svojí závislost na užívání ropy. Právě země, které v masovém měřítku investují například do elektromobilů, by se mohly vyhnout ekonomickým dopadům vyvolaným raketovým růstem cen pohonných hmot.

Související

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

Více souvisejících

ropa Ekologie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy