Lze chránit domovy seniorů před koronavirem? Profesoři jsou skeptičtí

NÁZOR - Předběžná zpráva amerického Centra pro služby Medicare a Medicaid (CMS) o šíření koronaviru v pečovatelských zařízeních se snaží přesvědčit veřejnost, že skrze temná čísla prozařuje světlo, tvrdí v komentáři pro server Washington Post David Grabowski, Tamara Konetzka a Vincent Mor, profesoři zabývající se zdravotní politikou působící na Harvardské, Chicagské a Brownově univerzitě.

senioři
doporučujeme

Je třeba chránit všechny

CMS přiznává, že počty případů nákazy a úmrtí jsou pochmurné, ale naznačuje, že podle dat jsou zřejmě lepší pečovatelská zařízení před pandemií více chráněna, uvádějí profesoři. Deklarují, že to není pravda.

Grabowski, Konetzka a Mor nezávisle na sobě analyzovali faktory, které vedou k zavlečení koronaviru do pečovatelského zařízení a zjistili, že nejvíce záleží na lokalitě, kde se zařízení nachází, přičemž žádné, byť sebelepší zařízení tohoto typu se nemoci covid-19 neubrání, pokud je široce rozšířena v oblasti, kde jeho zaměstnanci žijí a pracují.

"Abychom chránili nejzranitelnější spoluobčany, musíme chránit všechny," píšou odborníci. Upozorňují, že ve Spojených státech neměla pečovatelská zařízení před 8. květnem povinnost hlásit případy nákazy koronavirem a následná úmrtí, tudíž není možné získat přehled o tom, jak pandemie v těchto zařízeních řádila v počátečních měsících.

Původní odhad naznačuje, že federální statistika nezachytila až 14 tisíc případů úmrtí na covid-19 mezi klienty a pracovníky pečovatelských zařízení, tedy celých 35 %, konstatují experti. Dodávají, že čísla jsou i tak velmi špatná a k 7. červnu bylo u klientů těchto zařízení ve Spojených státech zaznamenáno 107 tisíc případů nemoci, přičemž na 30 tisíc osob ji podlehlo, zatímco personál se nakazil v 66 tisících případech a zaznamenal na 500 úmrtí.

S ohledem na tato čísla by bylo uklidňující vědět, že některým pečovatelským zařízením se podařilo najít způsob, jak udržet klienty v bezpečí, uvádějí Grabowski, Konetzka a Mor. Jejich výzkum ovšem ukazuje, že při zavlečení nákazy hraje více mnohem větší roli poloha a velikost než kvalita zařízení - nejdůležitějšími faktory jsou hustota zalidnění okresu, míra nákazy mezi jeho obyvatelstvem a rasové složení klientů a personálu, přičemž mezi nimi existuje spojitost.

"Na lokalitě záleží, protože koronavirus, který způsobuje covid-19, se často šíří bez vyvolání symptomů," vysvětlují profesoři. Konstatují, že ve většině pečovatelských zařízení platí od března zákaz návštěv, ale do práce nadále chodí personál, a pokud v jeho prostředí řádí pandemie, ta brzy dostane i na pracoviště.

Mrhání silami

Mnoho pečovatelských zařízení tak může zlepšit kontrolu nákazy u personálu, ale očekávání, že dobrá zařízení dokážou přenos zastavit, zatímco ta špatné nikoliv, je chybné, deklarují odborníci. Podotýkají, že mnoho nejlépe hodnocených zařízení bylo zasaženo, stejně jako se značná část těch nejhůře hodnocených nákaze zcela vyhnula, a to kvůli prosté skutečnosti, že jejich zaměstnanci žijí v málo postižených oblastech.  

Profesoři vyvracejí tvrzení republikánských zákonodárců, že opatření jako příjímání pacientů zotavujících se z covidu-19 zpět do pečovatelských zařízení, což povolil například demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo, mají na svědomí úmrtí v těchto zařízeních. Poukazují, že koronavirus totiž silně zasáhl i pečovatelská zařízení v mnoha amerických státech, které návrat pacientů neumožňují.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Abychom zachránili životy obyvatel a personálu pečovatelských zařízení, je třeba správně cílit vládní zdroje," píšou Grabowski, Konetzka a Mor. Dodávají, že pokud by byla problémem nízká kvalita zasažených zařízení, pandemii by mohly zpomalit větší regulace a dohled, ale pokud se covid-19 dostává do pečovatelských zařízení skrze komunitní přenos, jak naznačuje jejich výzkum, pak může seniory ochránit pouze systematická vládní reakce zaměřená na identifikaci ohnisek mimo tato zařízení a ochrana zaměstnanců, kteří následně nepřinesou virus na pracoviště.   

Zpomalit šíření nákazy v pečovatelských zařízeních může distribuce osobních ochranných pomůcek a testovacích sad, přiznávají profesoři. Doporučují také podporu personálu skrze rizikový příplatek, placenou nemocenskou a adekvátní mzdy, které umožní důstojný život bez nutnosti pracovat ve více zařízeních, což může omezit přenos covidu-19 z jednoho do druhého.    

Spolu s tím, jak se učíme virus zadržovat, si v boji s pandemií povedou lépe i pečovatelská zařízení, věří experti. Dodávají, že pokud se tomu tak stane, měly by se od nich učit i další instituce, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že nikdo nepřišel s jasným receptem na zastavení koronaviru a že ani ta nejlepší pečovatelská zařízení nemají takové nástroje.  

Přesměrování zdrojů na základě uklidňujících, ale chybných závěrů CMS, by bylo mrháním sil v boji s pandemií a tragédií, tvrdí Grabowski, Konetzka a Mor. Za jediný způsob ochrany klientů pečovatelských zařízení tak označují chránit všechny, kteří s nimi pracují a kteří je navštěvují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové průzkumy ukazují náskok Bidena v klíčových státech USA

16.07.2020 04:15 Demokratického kandidáta Joea Bidena podle nového průzkumu vysoké školy Monmouth University v…

Podvodníci napadli prominentní účty na twitteru

16.07.2020 04:11 Neznámí podvodníci ve středu napadli twitterové účty technologických magnátů, politiků, celebrit a…

USA hrozí sankcemi firmám v projektech Nord Stream 2 a Turkstream

15.07.2020 21:33 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým…

Americký Walmart zavádí povinné roušky, nakazil se guvernér Oklahomy

15.07.2020 19:50 Po celých Spojených státech budou muset lidé od pondělka v prodejnách řetězce Walmart nosit roušky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama