Lze chránit domovy seniorů před koronavirem? Profesoři jsou skeptičtí

NÁZOR - Předběžná zpráva amerického Centra pro služby Medicare a Medicaid (CMS) o šíření koronaviru v pečovatelských zařízeních se snaží přesvědčit veřejnost, že skrze temná čísla prozařuje světlo, tvrdí v komentáři pro server Washington Post David Grabowski, Tamara Konetzka a Vincent Mor, profesoři zabývající se zdravotní politikou působící na Harvardské, Chicagské a Brownově univerzitě.

Je třeba chránit všechny

CMS přiznává, že počty případů nákazy a úmrtí jsou pochmurné, ale naznačuje, že podle dat jsou zřejmě lepší pečovatelská zařízení před pandemií více chráněna, uvádějí profesoři. Deklarují, že to není pravda.

Grabowski, Konetzka a Mor nezávisle na sobě analyzovali faktory, které vedou k zavlečení koronaviru do pečovatelského zařízení a zjistili, že nejvíce záleží na lokalitě, kde se zařízení nachází, přičemž žádné, byť sebelepší zařízení tohoto typu se nemoci covid-19 neubrání, pokud je široce rozšířena v oblasti, kde jeho zaměstnanci žijí a pracují.

"Abychom chránili nejzranitelnější spoluobčany, musíme chránit všechny," píšou odborníci. Upozorňují, že ve Spojených státech neměla pečovatelská zařízení před 8. květnem povinnost hlásit případy nákazy koronavirem a následná úmrtí, tudíž není možné získat přehled o tom, jak pandemie v těchto zařízeních řádila v počátečních měsících.

Původní odhad naznačuje, že federální statistika nezachytila až 14 tisíc případů úmrtí na covid-19 mezi klienty a pracovníky pečovatelských zařízení, tedy celých 35 %, konstatují experti. Dodávají, že čísla jsou i tak velmi špatná a k 7. červnu bylo u klientů těchto zařízení ve Spojených státech zaznamenáno 107 tisíc případů nemoci, přičemž na 30 tisíc osob ji podlehlo, zatímco personál se nakazil v 66 tisících případech a zaznamenal na 500 úmrtí.

S ohledem na tato čísla by bylo uklidňující vědět, že některým pečovatelským zařízením se podařilo najít způsob, jak udržet klienty v bezpečí, uvádějí Grabowski, Konetzka a Mor. Jejich výzkum ovšem ukazuje, že při zavlečení nákazy hraje více mnohem větší roli poloha a velikost než kvalita zařízení - nejdůležitějšími faktory jsou hustota zalidnění okresu, míra nákazy mezi jeho obyvatelstvem a rasové složení klientů a personálu, přičemž mezi nimi existuje spojitost.

"Na lokalitě záleží, protože koronavirus, který způsobuje covid-19, se často šíří bez vyvolání symptomů," vysvětlují profesoři. Konstatují, že ve většině pečovatelských zařízení platí od března zákaz návštěv, ale do práce nadále chodí personál, a pokud v jeho prostředí řádí pandemie, ta brzy dostane i na pracoviště.

Mrhání silami

Mnoho pečovatelských zařízení tak může zlepšit kontrolu nákazy u personálu, ale očekávání, že dobrá zařízení dokážou přenos zastavit, zatímco ta špatné nikoliv, je chybné, deklarují odborníci. Podotýkají, že mnoho nejlépe hodnocených zařízení bylo zasaženo, stejně jako se značná část těch nejhůře hodnocených nákaze zcela vyhnula, a to kvůli prosté skutečnosti, že jejich zaměstnanci žijí v málo postižených oblastech.  

Profesoři vyvracejí tvrzení republikánských zákonodárců, že opatření jako příjímání pacientů zotavujících se z covidu-19 zpět do pečovatelských zařízení, což povolil například demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo, mají na svědomí úmrtí v těchto zařízeních. Poukazují, že koronavirus totiž silně zasáhl i pečovatelská zařízení v mnoha amerických státech, které návrat pacientů neumožňují.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Abychom zachránili životy obyvatel a personálu pečovatelských zařízení, je třeba správně cílit vládní zdroje," píšou Grabowski, Konetzka a Mor. Dodávají, že pokud by byla problémem nízká kvalita zasažených zařízení, pandemii by mohly zpomalit větší regulace a dohled, ale pokud se covid-19 dostává do pečovatelských zařízení skrze komunitní přenos, jak naznačuje jejich výzkum, pak může seniory ochránit pouze systematická vládní reakce zaměřená na identifikaci ohnisek mimo tato zařízení a ochrana zaměstnanců, kteří následně nepřinesou virus na pracoviště.   

Zpomalit šíření nákazy v pečovatelských zařízeních může distribuce osobních ochranných pomůcek a testovacích sad, přiznávají profesoři. Doporučují také podporu personálu skrze rizikový příplatek, placenou nemocenskou a adekvátní mzdy, které umožní důstojný život bez nutnosti pracovat ve více zařízeních, což může omezit přenos covidu-19 z jednoho do druhého.    

Spolu s tím, jak se učíme virus zadržovat, si v boji s pandemií povedou lépe i pečovatelská zařízení, věří experti. Dodávají, že pokud se tomu tak stane, měly by se od nich učit i další instituce, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že nikdo nepřišel s jasným receptem na zastavení koronaviru a že ani ta nejlepší pečovatelská zařízení nemají takové nástroje.  

Přesměrování zdrojů na základě uklidňujících, ale chybných závěrů CMS, by bylo mrháním sil v boji s pandemií a tragédií, tvrdí Grabowski, Konetzka a Mor. Za jediný způsob ochrany klientů pečovatelských zařízení tak označují chránit všechny, kteří s nimi pracují a kteří je navštěvují.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Domov důchodců Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) důchodci, senioři

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy