Maduro ignoruje lidská práva. Venezuelské bezpečnostní složky letos zabily přes 2000 lidí

Venezuelské bezpečnostní složky letos při operacích v chudších čtvrtích měst zabily přes 2000 lidí, zejména mladých. Uvádí to zpráva vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Komisařka při prezentaci zprávy v Ženevě rovněž kritizovala autoritářský režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura za porušování lidských práv a represe vůči opozici i novinářům. Informovala o tom dnes agentura AFP.

"Znepokojují mě vysoké počty mrtvých mladých lidí ve znevýhodněných čtvrtích, které jsou výsledkem operací bezpečnostních složek. Můj úřad zaregistroval od června do srpna 711 úmrtí, čímž celkový počet mrtvých od letošního ledna překročil dva tisíce," uvedla Bacheletová. Celkem zemřelo při operacích bezpečnostních složek 2039 lidí, jejichž průměrný věk byl 26 let.

Bacheletová dnes také řekla, že její úřad pokračuje i v monitorování represí a svévolného zadržování lidí venezuelskými bezpečnostními složkami. "Ve Venezuele pokračuje omezování svobody slova a represe na základě 'zákona o nenávisti'," uvedla komisařka OSN. Připomněla tak zákon umožňující poslat až na 20 let do vězení kritiky Madurova režimu za projevy "nenávistné vůči venezuelskému lidu", zveřejněné i v médiích či na sociálních sítích. Zákon schválilo v roce 2017 Ústavodárné shromáždění, které Madurova vláda ustavila jako svůj zákonodárný sbor, protože parlament ovládá od voleb z roku 2015 opozice.

Zpráva Bacheletové přichází necelé dva týdny poté, co nezávislí vyšetřovatelé v dokumentu vypracovaném pro Radu OSN pro lidská práva (UNHRC) uvedli, že Maduro a někteří členové jeho vlády jsou osobně zodpovědní za zločiny proti lidskosti, včetně zabíjení a mučení, jichž se od roku 2014 dopouštěly bezpečnostní složky a tajná služba.

Bacheletová též vyjádřila znepokojení, že nadcházející prosincové volby ve Venezuele nebudou svobodné, mimo jiné kvůli několika verdiktům nejvyššího soudu. Ten jmenoval členy ústřední volební komise, ač to má podle ústavy udělat parlament, či dosadil do čela několika opozičních stran režimu nakloněné politiky, když tyto strany oznámily bojkot voleb.

Kvůli podmínkám voleb jedná nyní v Caracasu mise takzvané kontaktní skupiny EU, uvedla ve čtvrtek španělská agentura Europa Press s odkazem na své zdroje. Podle ní je cílem jednání této mise se zástupci režimu odklad voleb a změna podmínek tak, aby byly volby demokratické. EU totiž jinak odmítla na volby poslat své pozorovatele, o něž požádal Maduro.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další milník v pandemii covid: Na světě se potvrdilo přes 45 milionů…

30.10.2020 07:53 Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké…

USA již nepovažují vlky za chráněný druh. Slavná bioložka je "šokovaná a…

30.10.2020 07:47 Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa odstranila vlky ze seznamu federálně chráněných…

Letošní volby v USA budou nejdražší v historii, demokratům se daří…

30.10.2020 07:40 Letošní volby ve Spojených státech budou s přehledem nejdražší v historii země. Vyplývá to z údajů…

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá …

30.10.2020 07:21 Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama