Marný pokus o sesazení Trumpa? Veřejná slyšení poměr sil v Kongresu nezvrátila

Dva týdny veřejných slyšení ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu přinesly podle demokratů pádné důkazy o prohřešcích prezidenta Donalda Trumpa, který se podle většiny svědků snažil zatáhnout Ukrajinu do volebního boje v USA. Vyšetřování, vedené opozicí s perspektivou ústavní žaloby, ale vzhledem k celkovému poměru sil v Kongresu proklamovaný cíl nejspíš mine.

"Demokraté jsou přesvědčeni, že snesli nezvratné důkazy o zneužití moci (Trumpem), nepřesvědčili ale ani jediného republikána, aby se k nim v hlasování o impeachmentu připojil," napsal server Politico.

Po neúspěšném tažení proti Trumpovi v ruské kauze vměšování do amerických voleb v roce 2016 dal prezident demokratům do rukou silnější trumfy, tentokrát v kauze ukrajinské týkající se voleb v roce 2020. "Hodiny televizí přenášených výslechů vykreslily obraz amerického prezidenta, který se snaží zneužít svého mocného úřadu, aby mu cizí vláda pomohla k dosažení jeho osobních politických cílů. Demokraté mohou do konce roku odhlasovat impeachment a posunout kauzu k soudnímu projednávání v Senátu," napsala agentura AP.

Obrannou frontu republikánů ale důkazy podané během veřejných slyšení nenarušily, shodují se američtí komentátoři. Podle republikánských zástupců kongresové slyšení žádné pádné důkazy proti Trumpovi nepřineslo, bylo nudné, zpolitizované a nepřesvědčivé. Je zjevné, že o osudu ústavní žaloby bude nakonec rozhodovat poměr sil v Kongresu, který je v Senátu pro demokratické ústavní žalobce nevýhodný.

Po loňských listopadových volbách demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů, která má podle ústavy právo shromažďovat argumenty pro ústavní žalobu hlavy státu. Rozhodující hlasování se ale odehrává v Senátu, který má funkci soudního tribunálu. K odvolání hlavy státu je zapotřebí souhlas většiny Sněmovny reprezentantů a dvou třetin Senátu.

Ve Sněmovně s 435 křesly mají demokraté 235 mandátů a republikáni 197. Jeden poslanec je nezávislý a dvě místa jsou neobsazena. Ve stočlenném Senátu mají republikáni 53 mandátů a demokraté 45. Dvě místa patří nezávislým senátorům, kteří obvykle hlasují s demokraty. Sněmovna by měla o impeachmentu hlasovat v prosinci, senátní projednávání by mohlo začít v lednu.

Demokraté se teď musejí rozhodnout, zda začnou sepisovat články ústavní žaloby na základě dosavadních slyšení, nebo zda povolají další svědky, kteří by přinesli nové, možná pádnější důkazy proti Trumpovi. Hovoří se o personálním šéfovi Bílého domu Micku Mulvaneyovi nebo bývalém bezpečnostním poradci Johnu Boltonovi. Panují ale pochyby, zda budou ochotni vypovídat, protože Bílý dům jim účast na vyšetřování prakticky zakázal.

Projednávání žaloby v Senátu ale prý Trump bránit nehodlá. Podle mluvčího Bílého domu Hogana Gidleyho se dokonce vyslovil proti návrhům některých republikánů, aby argumentaci dodanou Sněmovnou reprezentantů senátoři hned při prvním hlasování smetli se stolu. Podle televize Fox News nyní republikáni uvažují o tom, že budou proceduru impeachmentu co nejvíc protahovat, aby poškodili demokratické primárky, v nichž se bude rozhodovat o Trumpově protikandidátovi.

Prezident prý trvá na předvolání "skutečných svědků" včetně demokratického poslance Adama Schiffa, který šetření ukrajinské kauzy v Kongresu řídí, prezidentského kandidáta demokratů Joea Bidena a jeho syna Huntera, které Trump chtěl s pomocí Kyjeva usvědčit z nepravostí, a anonymního stěžovatele z CIA, který ukrajinskou kauzu rozpoutal. Trump si podle televize Fox News slibuje, že pod tlakem republikánských senátorů získá nové důkazy o své nevině.

Tyto důkazy by mu měly pomoci v kampani před prezidentskými volbami, jejichž horká fáze začne prvními primárkami v únoru příštího roku. Konzervativním komentátorům v USA je jasné, že právě volby, nikoli impeachment, jsou motivem tažení demokratů proti hlavě státu.

A projednávání ústavní žaloby jen dál rozdělí americkou společnost podle stranických preferencí. "Přesně jak varovala šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová: obě strany se zakopají ve svých okopech a spustí špinavou předvolební válku," soudí Politico.

Trumpovo postavení bude v této válce lepší, než mnozí v permanentní atmosféře ruských a ukrajinských kauz předpokládají. Jeho obliba není sice vysoká, ale podle průzkumů je stabilní a na mediálních politických kampaních nezávislá. Tábor demokratických protivníků prezidenta je navíc rozpolcený: radikální levicová rétorika senátorů Elizabeth Warrenové a Bernieho Sanderse straší umírněné voliče, Bidena oslabuje ukrajinská kauza a možná kandidatura miliardáře Michaela Bloomberga může podle newyorského tisku mezi demokraty způsobit zemětřesení.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA Impeachment Kongres USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy