Ministr obrany Esper čelil hrozbě vyhazovu. Během protestů se postavil Trumpovi

Současné napětí v USA se v posledních dnech přeneslo i na vládní úroveň. Podle informací amerických médií čelil ministr obrany Mark Esper hrozbě vyhazovu, protože se postavil prezidentu Donaldu Trumpovi. Ten chtěl, aby poslal do ulic armádu.

Mark Esper
doporučujeme

Napříč USA pokračují vlny protestů po smrti černocha George Floyda, který zemřel v důsledku udušení po zásahu bělošského policisty. Ten mu klečel na krku více než osm minut. Trump během protestů uvedl, že pokud si města nedokážou poradit s demonstranty, bude muset zasáhnout armáda USA a problém rychle vyřeší. Podle webu Business Insider se chtěl odvolávat na letitý zákon o povstání.

Tento názor ale nesdílel ministr obrany Mark Esper, který na tiskové konferenci řekl, že armáda by měla být využita pouze jako poslední možnost a „jen v nejnaléhavějších a nejkrutějších situacích“. Esper se také distancoval od fotografie, která byla pořízena poté, co byl násilně rozehnán klidný protest nedaleko Bílého domu, aby se Trump mohl vyfotit s biblí před kostelem.

Těsně před Esperovým vyjádřením Trump chválil nasazení národní gardy a policistů ve Washingtonu D.C. a vypíchl, že je to ukázka pro ostatní státy, jak nejlépe zastavit násilí. O to větší bylo Trumpovo rozhořčení, když Esper veřejně vyjádřil nesouhlas s nasazením bojových jednotek. Ministr se dostal pod palbu Trumpovy ostré kritiky, který dokonce přemýšlel o jeho výměně.

Podle deníku The Wall Street Journal po konzultaci se svými poradci Trump od záměru opustil a mluvčí amerického prezidenta Kayleigh McEnanyová řekla, že Trump nadále Esperovi důvěřuje, protože „při zajišťování ulic našeho národa poskytl mír a důvěru v bezpečnost.“

Sám Esper si byl údajně vědom Trumpova hněvu a připravoval svou rezignaci. V rámci administrativy současného amerického prezidenta je už čtvrtým ministrem obrany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Scrabble se potýká s rasismem. Některá slova nejspíš ve hře skončí

10.07.2020 11:11 Po vlnách protestů proti rasové nerovnosti v USA i ve světě se severoamerické sdružení deskové hry…

V USA roste poptávka po testech na koronavirus, na výsledky se čeká i déle…

10.07.2020 09:32 Ve Spojených státech při sílící epidemii covidu-19 absolvují testy na koronavirus statisíce lidí…

Před Trumpovou věží v New Yorku vznikl nápis Black Lives Matter, podílel…

10.07.2020 07:41 Starosta New Yorku Bill de Blasio se ve čtvrtek připojil k řadě aktivistů, kteří na tamní slavné…

Bolivijská prezidentka Áñezová má koronavirus, Mexiko hlásí rekord v počtu…

10.07.2020 07:31 Bolivijské prezidentce Jeanine Áňezové vyšel pozitivní test na koronavirus. Áňezová to uvedla na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy