Nakažených v USA dál přibývá, státy mají rekordní počty hospitalizovaných

Ve Spojených státech ve středu pokračoval nárůst počtu nově zachycených nákaz koronavirem, které v zemi prudce stoupají od poloviny prosince. Při extrémně vysokých přírůstcích některé státy evidují rekordní počty hospitalizovaných lidí s koronavirem a povolávají na pomoc zdravotníkům příslušníky národních gard.

Vývoj epidemie způsobuje problémy i ve školách, v Chicagu je dnes vyučování druhý den po sobě zrušené kvůli sporu mezi vedením města a učitelskými odbory ohledně opatření.

USA ve středu oznámily méně nákaz než v úterý a především v pondělí, kdy přírůstek překročil milion případů, ukazují databáze listu The New York Times (NYT) a Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). I středeční součet byl nicméně vyšší oproti předchozímu týdnu, a sedmidenní průměr tak podle NYT narostl na přibližně 585.000 nákaz za den. To je skoro pětinásobek hodnoty z 15. prosince a více než dvojnásobek maxima z loňské zimní vlny epidemie.

I po třech týdnech dramatického nárůstu denních čísel zůstávají počty úmrtí spojených s covidem-19 hluboko pod hodnotami z nejhorší fáze minulé zimy. Už asi měsíc se v USA průměr drží okolo 1300 případů denně. Země s 330 miliony obyvatel eviduje od začátku pandemie 830.000 úmrtí po nákaze virem SARS-CoV-2.

Exploze nákaz se nicméně výrazně promítá do situace v amerických nemocnicích, kde podle statistik na webu deníku The Washington Post leželo ve středu na 120.000 pacientů s koronavirem. To je nejvyšší číslo od loňského ledna, byť není jasné, kolik z těchto lidí bylo hospitalizováno z jiných důvodů, než je covid-19, načež u nich test odhalil přítomnost koronaviru. Na jednotkách intenzivní péče bylo dohromady 21.000 nakažených pacientů, což je méně než na vrcholu letní vlny americké epidemie.

Některé části USA včetně států New Jersey a Ohio nebo federálního distriktu hlavního města Washingtonu registrují nárůst počtu hospitalizací na rekordní hodnoty. Podle televize CNN za poslední týden čtyři státy mobilizovaly příslušníky národní gardy, aby pomáhali s péčí o nemocné. Vedle Ohia je to Maryland, Delaware a Georgia. Nemocnice se vedle přílivu pacientů potýkají s personálními problémy způsobenými šířením nákazy mezi pracovníky. Představitelé jedné z nemocnic v Clevelandu řekli CNN, že asi 400 zaměstnanců tento týden nemohlo pracovat kvůli nákaze koronavirem.

Nepříznivý vývoj epidemie zároveň vnesl chaos do obnovení školního vyučování po vánočních prázdninách. Tisíce škol napříč USA tento týden rušily výuku nebo přecházely na distanční režim kvůli riziku pro žáky i učitele, na některých místech se zavádělo hromadné testování. Problémy v tomto směru má i Kalifornie, která v září hlásila nejméně nákaz v přepočtu na obyvatele, nyní tam ale počty infekcí za 14 dní vzrostly o 500 procent.

Podle NYT však nikde nebyl začátek nového roku na školách tak "vyhrocený a nepředvídatelný" jako v Chicagu, které je domovem třetí největší sítě státních škol v USA. Po dvou dnech školy zde bylo ve středu vyučování zrušené v důsledku sporu mezi úřady a učitelskými odbory. Učitelé se v hlasování vyslovili pro přechod k on-line výuce, tuto variantu ale město odmítá s odkazem na negativní dopady na žáky. Dvě strany ve středu nedospěly k dohodě ohledně dalšího postupu, škola tak statisícům dětí odpadá i dnes.

Vedení místního školního obvodu trvá na tom, že výuka ve třídách může být při dodržování protiepidemických pravidel bezpečná. Podobné stanovisko v posledních dnech vyjadřují představitelé federální vlády, která čelí jisté kritice kvůli nejasnostem kolem svých kroků a doporučení.

"Víme, že naše děti mohou být ve škole v bezpečí... Proto se domnívám, že školy by měly zůstat otevřené," řekl v úterý americký prezident Joe Biden. Připomenul, že Washington na jaře uvolnil více než 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč) na krizová opatření ve školách po celých USA, ovšem některé obvody podle něj s podporou nenaložily dobře. Agentura AP na podzim informovala, že peníze byly v některých případech investovány do sportovišť.

Související

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Beast Games

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Amazon Prime rozjel svou dle statistik dosud nejsledovanější reality show vůbec. Zdrojem úspěchu je nejsledovanější youtuber posledních let s přezdívkou MrBeast, který v pořadu Beast Games pořádá produkčně robustní soutěže pro stovky lidí. Úspěšný koncept převzatý z jeho tvorby na YouTube naráží na hranice formátu a odhaluje svou vyprázdněnost.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

před 4 hodinami

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

před 9 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

před 10 hodinami

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Poslední hrdinský čin Bidena: Vysmál se Putinovi za to, že se mu nic nepovedlo

Bývalý prezident USA Joe Biden těsně před koncem svého mandátu prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nesplnil žádný ze svých strategických cílů na Ukrajině. Tato slova zazněla během jeho projevu o zahraniční politice před ukončením jeho funkčního období a nástupem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy