Asadovo setkání s Putinem: Rozvoj vztahů přispívá k posílení míru a stability, zní z Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu ve středu pozdě večer přivítal syrského autoritáře Bašára Asada. Toto setkání je důležité i pro Turecko, které je vojensky aktivní přímo na syrském území a údajně chce s Damaškem zlepšit vztahy. 

Setkání Putina s Asadem se neslo v přátelském duchu. „Máme příležitost hovořit o celém souboru našich vztahů. Dlouho jsme se neviděli,“ prohlásil Putin.

Ruský prezident podle serveru Moscow Times vyjádřil zájem o dění na Blízkém východě. „Samozřejmě mě velmi zajímá váš názor na to, jak se vyvíjí situace v celém regionu. Bohužel má tendenci se zhoršovat, to vidíme. To se týká i přímo Sýrie,“ popsal.

Dva dny před setkáním Kreml vydal zprávu, v níž podpořil dobré vztahy se Sýrií. „Moskva a Damašek získaly v uplynulých desetiletích bohaté zkušenosti v oblasti dvoustranné spolupráce v různých oblastech. Společným úsilím jsme dosáhli významných úspěchů v boji proti mezinárodnímu terorismu na syrském území,“ píše se v něm.

„Jsme přesvědčeni, že další rozvoj všestranných rusko-syrských vztahů plně odpovídá zájmům našich národů a přispívá k posílení míru a stability jak na regionální, tak na mezinárodní úrovni,“ pokračuje prohlášení.

Oba lídři spolu telefonicky hovořili už 23. března, Asad tehdy „rezolutně odsoudil“ teroristické útoky na Krokus City Hall a uvedl, že Sýrie „truchlí společně s ruským lidem“. Upozornila na to ruská agentura TASS.

Jejich poslední setkání proběhlo loni v březnu. Tehdy turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nastínil možnost trojstranné schůzky. „Nyní jsme dospěli do takového bodu, že jakmile Bašár Asad učiní krok ke zlepšení vztahů s Tureckem, ukážeme mu stejný přístup,“ vysvětlil.

Turecko usilovalo o svržení Asadova režimu už od roku 2011, kdy syrské bezpečnostní složky násilně potlačily pokojné protesty, což přerostlo v otevřenou občanskou válku, která trvá až dodnes.

Turecká armáda v několika případech dokonce vojensky operovala na syrském území. Jejím cílem jsou kurdské milice, které Ankara považuje za teroristy. Dále zde probíhaly operace proti islámskému džihádu v čele s Islámským státem.

Související

Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Bašár Asad Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 4 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy