Asadovo setkání s Putinem: Rozvoj vztahů přispívá k posílení míru a stability, zní z Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu ve středu pozdě večer přivítal syrského autoritáře Bašára Asada. Toto setkání je důležité i pro Turecko, které je vojensky aktivní přímo na syrském území a údajně chce s Damaškem zlepšit vztahy. 

Setkání Putina s Asadem se neslo v přátelském duchu. „Máme příležitost hovořit o celém souboru našich vztahů. Dlouho jsme se neviděli,“ prohlásil Putin.

Ruský prezident podle serveru Moscow Times vyjádřil zájem o dění na Blízkém východě. „Samozřejmě mě velmi zajímá váš názor na to, jak se vyvíjí situace v celém regionu. Bohužel má tendenci se zhoršovat, to vidíme. To se týká i přímo Sýrie,“ popsal.

Dva dny před setkáním Kreml vydal zprávu, v níž podpořil dobré vztahy se Sýrií. „Moskva a Damašek získaly v uplynulých desetiletích bohaté zkušenosti v oblasti dvoustranné spolupráce v různých oblastech. Společným úsilím jsme dosáhli významných úspěchů v boji proti mezinárodnímu terorismu na syrském území,“ píše se v něm.

„Jsme přesvědčeni, že další rozvoj všestranných rusko-syrských vztahů plně odpovídá zájmům našich národů a přispívá k posílení míru a stability jak na regionální, tak na mezinárodní úrovni,“ pokračuje prohlášení.

Oba lídři spolu telefonicky hovořili už 23. března, Asad tehdy „rezolutně odsoudil“ teroristické útoky na Krokus City Hall a uvedl, že Sýrie „truchlí společně s ruským lidem“. Upozornila na to ruská agentura TASS.

Jejich poslední setkání proběhlo loni v březnu. Tehdy turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nastínil možnost trojstranné schůzky. „Nyní jsme dospěli do takového bodu, že jakmile Bašár Asad učiní krok ke zlepšení vztahů s Tureckem, ukážeme mu stejný přístup,“ vysvětlil.

Turecko usilovalo o svržení Asadova režimu už od roku 2011, kdy syrské bezpečnostní složky násilně potlačily pokojné protesty, což přerostlo v otevřenou občanskou válku, která trvá až dodnes.

Turecká armáda v několika případech dokonce vojensky operovala na syrském území. Jejím cílem jsou kurdské milice, které Ankara považuje za teroristy. Dále zde probíhaly operace proti islámskému džihádu v čele s Islámským státem.

Související

Více souvisejících

Bašár Asad Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy