NÁZOR: Ve Spojených státech vítězí trumpistický pohled na svět, tvrdí politolog

Po osmiměsíčním hodnocení obchodní politiky Spojených států vůči Číně dospěla administrativa amerického prezidenta Joe Bidena k závěru, že předchozí šéf Bílého domu Donald Trump měl pravdu, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute připomíná, že Biden přitom v kampani zuřivě útočil na cla, která jeho předchůdce uvalil na čínské zboží, a označoval je za "katastrofu".

Zcela mylné představy

Biden se zřejmě "mýlil", jelikož nyní tuto "katastrofální" politiku podporuje, vyzdvihuje Zakaria. Sám se však domnívá, že Trumpova cla ve skutečnosti nefungují, jelikož nezměnila čínské jednání, do Spojených států se nevrátila dobře placená pracovní místa a byť se snížil americký deficit v obchodu s Čínou, celkový obchodní deficit země se dále prohloubil.

Peking odpověděl podobně, uvalil cla na americké zboží, přičemž jedna z loňských studií zjistila, že téměř kompletní náklady zaplatili američtí spotřebitelé a domácí firmy, upozorňuje politolog. Zmiňuje i letošní studii, podle které tato cla připravila americkou ekonomiku o 245 tisíc pracovních míst.

Americká obchodní politika vychází z nadstranické ideologie a stojí za ní soubor nezpochybňovaných představ, vysvětluje autor komentáře. Zmiňuje však názor předsedy Petersonova ústavu pro mezinárodní ekonomiku, Adama Posena, že tyto představy jsou zcela mylné.

"Během uplynulých dvou desetiletí jsme přijali dogma, že Amerika otevřela svou ekonomiku světu a že američtí pracovníci v důsledku trpí," pokračuje Zakaria. Fakta podle něj ale ukazují opak a jak uvádí Posen, Spojené státy stále více začleňují ekonomiku do mezinárodního soupeření, zatímco zbytek světa se naopak otevírá a integruje, navíc ve Spojených státech panuje větší ekonomická nerovnost a více bují politický extremismus než ve většině ostatních bohatých demokracií, které obecně posilují svou ekonomickou otevřenost vůči světu.   

Protekcionalismus obecně - a vůči Číně obzvláště - je ve Spojených státech ospravedlňován tvrzením, že obchod s Čínou vedl ke ztrátě 2 milionů pracovních míst v americkém průmyslu, což je označováno jako "čínský šok", uvádí komentátor. Dodává, že toto číslo se jeví jako vysoké, ale musíme jej vidět v kontextu, který odhaluje, že mezi lety 2000 a 2015 každoročně ubylo "jen" 130 tisíc takových pracovních míst.

Každý rok přitom v důsledku proměn americké ekonomiky průměrně zanikne na 60 milionů pracovních míst, vyzdvihuje politolog. Vysvětluje, že třetinu z toho tvoří dobrovolné odchody pracovníků, třetina zahrnuje například stěhování firem a nesouvisí se zahraničním obchodem, kterému jde tedy každoročně připsat na vrub zánik 20 milionů pracovních pozic.

Jak Posen vypočítal, na jedno pracovní místo ztracené v důsledku čínské konkurence tak připadá na 150 míst zaniklých díky "externím šokům" z jiných zemí, konstatuje Zakaria. Dodává, že podle Posena je ve výrobě zaměstnáno jen 16 % amerických pracovníků bez vysokoškolského vzdělání, přičemž zánik těchto pracovních míst lze z velké části, ne-li zcela přičíst technologickému vývoji, nikoliv zahraničnímu obchodu.

Svět podle Trumpa

Objem americké výroby totiž neustále roste, klesá pouze počet pracovních sil nezbytných k jejímu zabezpečení, zdůvodňuje politolog. Podotýká, že to není pouze americký trend - Petersonův ústav pro mezinárodní ekonomiku například srovnal vývoj zaměstnanosti ve výrobním sektoru v Ohiu s německým státem Porýní-Vestfálsko, kde dochází k ještě většímu úbytku pracovních míst, ačkoliv je německý zahraniční obchod na rozdíl od amerického v přebytku a německá vláda výrobu - která tvoří páteř tamní ekonomiky - podporuje v mnohem větším měřítku.

"I v Číně celkově dochází ke ztrátě výrobních pracovních míst, jak její ekonomika prorůstá do softwaru a služeb," pokračuje Zakaria. Za důležitý rovněž pokládá fakt, že ve Spojených státech ve výrobě pracují především bílí muži, a proto politika, která je posedlá tímto odvětvím, nedoceňuje množství dobrých pracovních míst v jiných sektorech zastávaných ženami a příslušníky menšin.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tyto skupiny jsou obecně ve Spojených státech placeny hůře, tudíž na ně ještě více dopadá vyšší cena cly zatíženého zboží, navíc protekcionalismus obecně ekonomicky postihuje většinu pracovníků patřících ke střední třídě, tvrdí autor komentáře. Souhlasí s Posenovým názorem, že hlavní důvod vysoké ekonomické nerovnosti v zemi nepramení z volného obchodu, ale mizivých veřejných výdajů na záchrannou sociální síť, která by některé benefity - například zdravotní péči - vyvázala z pracovních vztahů.  

V tomto směru chyby tržní ekonomiky narušují veřejnou politiku, přičemž rozsáhlejší a lepší veřejné služby, které prosazuje momentálně Joe Biden, mohou pomoci propuštěným pracovníkům, snížit nerovnosti a zlepšit profil uchazečů o práci, míní Zakaria. Dodává, že na tyto věci bylo mnohokrát upozorňováno a vše ukazuje, jak je tato myšlenka protekcionalismu chybná, přesto představuje "zombie" kráčející neustále kupředu.    

Za nejvíce znepokojivé autor komentáře považuje to, že jde o součást hlubokých změn v obecném nahlížení na Spojené státy. "Od optimistického a sebevědomého pohledu, že můžeme prosperovat ve světě, kde si i jiní vedou dobře - od pohledu podporovaného daty -, se nyní přikláníme k chladnému, úzkému pohledu na mezinárodní dění, které je temnou hrou s nulovým součtem a ve kterém hledáme zloduchy, jež můžeme vinit z našich problémů," píše americký politolog. Konstatuje, že v takové představě světa pak Spojené státy v duchu Donalda Trumpa usilují o vlastní zisky a snaží se převézt ostatní aktéry.   

Související

Donald Trump

Trump vyzval ke zrušení americké ústavy. Kritizují ho republikáni i demokraté

Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i Demokratické strany kvůli svým výzvám ke zrušení částí americké ústavy. Trump v pátek znovu připomněl své nepravdivé tvrzení o vítězství v prezidentských volbách v roce 2020 a uvedl, že "podvod takového rozsahu je základem pro zrušení zákonů i pravidel", a to i těch ústavních, napsala dnes agentura AP.
Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

Více souvisejících

USA Čína Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Martin Kupka

Kupka povolil stavbu posledního úseku dálnice D1

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Podle dřívějších informací státního Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by tak stavba 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 Přerov - Říkovice mohla začít ještě letos. Potrvá zhruba tři roky a má stát 6,922 miliardy korun. Nejvýhodnější nabídku na stavbu tohoto úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc.

včera

Cyril Ramaphosa

Za Ramaphosu se postavila vládní strana Africký národní kongres

Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) dnes vyzvala své poslance, kteří mají v parlamentu většinu, aby hlasovali proti odvolání prezidenta Cyrila Ramaphosy. Ten je podezřelý z nekalého chování a porušení přísahy a ústavy země. Prezident dnes odmítl závěry skupiny tří odborníků jmenovaných parlamentem, která prověřovala jeho možná pochybení, uvedla agentura Reuters.

včera

Kyjev

Ruské rakety mířily i na Kyjev, zástupce OSN musel jednat v krytu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských práv. Kvůli dnešním ruským vzdušným útokům se schůzka musela odehrát v podzemním krytu, napsala agentura AFP, podle níž je to poprvé od začátku ruské invaze, co vysoký komisař OSN navštívil Ukrajinu. Jeho předchůdkyně Michelle Bacheletová se do východoevropské země nevydala.

včera

Nicolas Sarkozy

Exprezident Sarkozy opět u soudu. Tvrdí, že přišel hájit svou čest

Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. Loni v březnu soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident dnes u soudu uvedl, že přišel "hájit svou čest", a odmítl, že by někdy někoho uplácel, píše AFP.

včera

Ilustrační fotografie.

MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Ruskem otřásají exploze. Na letišti Engels dopadl dron na bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu, Kyjev se k útokům nepřihlásil. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina, kterou letos ruská armáda napadla, se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů. Moskva zároveň uvedla, že bezpilotní letouny sestřelila ruská protivzdušná obrana, ale na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění. 

včera

včera

Apple

Apple zvažuje přesun části výroby iPadů z Číny do Indie

Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části výroby počítačových tabletů iPad z Číny do Indie. Informoval o tom dnes server CNBC s odvoláním na zdroje blízké indické vládě. Apple již v Indii vyrábí některé modely chytrých telefonů iPhone.

včera

Aktualizováno včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině dopadaly ruské bomby a rakety, jedna střela spadla do Moldavska

Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu země údery připravily o život nejméně dva lidi a další zranily, informoval na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Společnost Ukrenerho hlásí výpadky v dodávkách elektrického proudu, které se energetici snaží obnovit. Ukrajinská protivzdušná obrana podle prezidenta Volodymyra Zelenského dnes většinu ruských raket sestřelila, píše agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

V Praze byla odhalena socha skřeta s obličejem Putina. (5.12.2022)

V Praze sedí socha "skřeta" Putina u plynovodu. Nahradil maršála Koněva

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Írán už letos nechal popravit stovky lidí

V Íránu bylo v tomto roce popraveno už více než 500 lidí. Uvedla to dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Norsku. Upozornila, že je to výrazně víc než v roce 2021 a posiluje to obavy ze zvýšeného používání trestu smrti v islámské republice.

včera

Pavel Nedvěd

Bývalý fotbalista Nedvěd se porval se stalkerem v domě zpěvačky Rolins. Vše řešila policie

Kolem bývalého českého fotbalového reprezentanta a držitele Zlatého míče z roku 2003 se toho v posledních dnech děje skutečně hodně. Pavel Nedvěd už není součástí vedení Juventusu Turín poté, co vyšlo najevo podezření z falšování účetnictví a mezd. Nyní řešil potíže i ve svém soukromém životě. V domě zpěvačky Dary Rolins, se kterou je momentálně ve vztahu, se totiž popral s cizím mužem. Řešit vše nakonec musela i policie.

včera

Jordan Henderson slaví úvodní gól Anglie do sítě Senegalu. (4.12.2022)

Nuda na začátek, pak udeřil Henderson. S Kanem a Sakou se postaral o výhru Anglie nad Senegalem

Jakkoli úvod v pořadí čtvrtého osmifinále letošního světového šampionátu ve fotbale v Kataru mnoho vzruchu ze strany favorizované Anglie nepřinesl, nakonec to přeci jenom byli svěřenci kouče Garetha Southgatea, kteří duel se Senegalem jasně ovládli. Všechno to načal Jordan Henderson, přičemž se k němu do střelecké listiny ještě před přestávkou přidal kapitán Harry Kane. Když pak třetí gól vstřelil ve druhé půle Bukayo Saka, Afričané už definitivně rezignovali na jakékoli myšlenky na obrat.

Aktualizováno včera

Vánoční trhy v Düsseldorfu, ilustrační fotografie.

Manévry v Düsseldorfu. Někdo hrozil útokem na vánoční trhy

Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru města, když jí neznámý volající oznámil, že se chytá vjet nákladním autem do návštěvníků trhu u radnice. Napsal to web listu Bild. Vylidněné trhy střežili ozbrojení policisté, nasazeny byly i speciální jednotky.

včera

Královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové

Harry a Meghan zveřejnili další ukázku z dokumentu. Hrály se prý špinavé hry

Princ Harry prohlásil, že britská královská rodina o sobě pravidelně vypouští historky do médií. V nové upoutávce na očekávaný dokumentární seriál společnosti Netflix o něm a jeho manželce Meghan, která byla zveřejněna dnes, to označil za "špinavou hru". První tři díly seriálu budou k dispozici ve čtvrtek, oznámila dnes streamovací služba uprostřed rozsáhlých spekulací o tom, co pár řekne o ostatních členech královské rodiny.

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Německá policie řeší pobodání dvojice školaček, jedna z nich zemřela

Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v Illerkirchbergu na jihozápadě Německa. Podezřelého, který zaútočil, když šly dívky do školy, podle agentury DPA policie zadržela. Je jím 27letý žadatel o azyl z Eritreje. Motiv činu policie zjišťuje.

včera

Vučić nakonec pojede na summit s EU, který chtěl bojkotovat

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se zúčastní úterního summitu zemí Evropské unie a západního Balkánu v albánské Tiraně. Informovala o tom srbská média. Původně Vučić tvrdil, že vrcholnou schůzku vynechá na protest proti přístupu EU k otázce Kosova.

Zdroj: ČTK

Další zprávy