CNN sestavila seznam věcí spojených s otroctvím. Některé vás překvapí

Celosvětovou vlnu protestů proti rasismu spustila smrt Afroameričana Goerge Floyda způsobená nepřiměřeným zásahem policisty Dereka Chauvina. Lidé po celém světě žádají ukončení policejní brutality a rasové nespravedlnosti v USA. Ve Velké Británii byla při protestu stržena socha otrokáře a vhozena do řeky Avon, ale v zemi, která stojí na otrocké práci, nebude tak jednoduché vymazat spojení s bolestivou historií. CNN sestavila seznam institucí, které pomohla vybudovat otrocká práce afrických mužů, žen i dětí.

Wall Street je ulice v jižní části ostrova Manhattan v New York City, USA. Směřuje východně od Broadwaye dolů k South Street na East River skrze historické centrum Finanční čtvrti. Wall Street se proslavila jako trvalé sídlo New York Stock Exchange.
doporučujeme

Když v 16. století začali Evropané kolonizovat Severní i Jižní Ameriku, dováželi tisíce Afričanů, které nutili pracovat na bavlníkových, cukrových a tabákových plantážích. Jakmile byli otroci přivezeni do Ameriky, byli vydraženi na trzích s otroky. Do začátku 19. století dovezli Evropané na svých lodí více než 12 miliónů otroků.

Jeden takový trh s otroky se v letech 1711 a 1762 nacházel v ulici v jižní části ostrova Manhattan. Dnes ji známe pod názvem Wall Street a nachází se zde největší burza pro obchodování s akciemi na světě. Podle CNN v roce 2015 starosta New Yorku Bill de Blasio historii burzy připomněl. „Toto místo nám připomíná jednu z nejhorších kapitol naší historie,“ řekl starosta. „Se souhlasem městské správy zde bylo místo pro nákup, prodej a pronájem lidských bytostí,“ dodal de Blasio.

Jedna z největších životních pojišťoven v USA s názvem New York Life Insurance Company (NYLIC) poprvé otevřela na Manhattanu ve finanční čtvrti jako Nautilus Mutual Life v roce 1841. Nautilus prodával pojistky otrokářům, kteří si nechávali pojistit až 500 otroků.

„Prostřednictvím našich slov a činů jsme již za mnoho let objasnili, že zapojení našeho předchůdce do otroctví je skvrnou na naší historii, kterou nikdy nezapomeneme. Jsme odhodláni podpořit černošskou komunitu,“ znělo vyjádření NYLIC na webových stránkách.

Nathan "Nearest" Green byl otrok a hlavní lihovarník u Dana Calla. Někdy v padesátých letech přišel pro Calla pracovat malý chlapec, který se jmenoval Jasper Newton " Jack " Daniel a Green ho naučil techniky správné destilaci.

Greenův příběh se dostal na světlo až v roce 2016 a společnost Jack Daniel's vyrobila limitovanou edici whisky s názvem „Uncle Nearest“ na jeho počest. Mluvčí společnosti uvedla, že o tomto zvláštním vztahu mezi Greenem a Danielem věděla a že se jedná o velmi známý příběh v Tennessee. Od roku 2018 je v návštěvnickém centru společnost výstava věnována Greenovi.

Ani stavba Bílého domu a Kapitolu Spojených států amerických se neobešla bez práce otroků. V roce 2016 první dáma Michelle Obamová řekla, že Bílý dům postavili otroci, ale měla pravdu pouze zčásti. V roce 1792 úředníci plánovali dovážet pracovníky z Evropy, ale nábor nevyšel podle plánu, proto se museli obrátit jak na zotročené černochy, tak i svobodné, uvádí Historické sdružení Bílého domu.

O rok později, když se začal stavět Kapitol, řešili úředníci stejný problém, který vyřešili s otrokáři smlouvou o pronájmu otroků. V roce 2012 odhalil Kongres plaketu na počest otroků, kteří se podíleli na stavbě Kapitolu. „Takže když vidíte, že v Kapitolu a Bílém domě byli použiti otroci, nejde jen o osobní vztahy mezi zakladateli a otroky, ale o národní záležitost,“ řekl profesor historie Adam Rothman.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama