"Nezachrání jediný lidský život." Známý politolog tepe Peking i Washington

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump nyní tvrdí, že Čína nese odpovědnost za zkázu, kterou páchá nový koronavirus ve světě, připomíná politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post podotýká, že Trump dokonce zastavil americké příspěvky Světové zdravotnické organizaci (WHO) za její údajné spolčení s Čínou při zakrývání skutečností o epidemii.

Kdy zazněla pravda?

Při hodnocení těchto postojů je třeba mít na paměti, že Trump ještě 24. ledna na Twitteru napsal, že Čína velmi tvrdě pracuje na zastavení koronaviru a Spojené státy velmi oceňují její úsilí a transparentnost, které budou zajisté fungovat, přičemž jménem amerického lidu poděkoval čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, uvádí Zakaria. Pokládá proto otázku, co tehdy svět o koronaviru věděl.  

WHO o den dříve varovala, že všechny země by se měly připravit na zadržování viru, což zahrnuje aktivní sledování, včasné detekce, izolaci, trasování kontaktů a bránění nekontrolovanému šíření nákazy, připomíná politolog. Dodává, že v té době byly zprávy o viru ve všech médiích, Čína přiznávala, že se šíří z člověka na člověka a začala uzavírat provincii Chu-pej.

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar již 18. ledna upozornil Trumpa na rizika koronaviru, do 24. ledna zaznamenaly Spojené státy dva případy nákazy a o tři dny později americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo varování na stupni 3 a doporučilo vyvarovat se cest do Číny, nastiňuje komentátor.

"Právě jsem dostal zprávy o koronaviru v Číně od všech našich SKVĚLÝCH úřadů, které také úzce spolupracují s Čínou," cituje Zakaria Trumpův tweet z 29. ledna. Dodává, že ten samý den jeden z nejbližších prezidentových poradců, ekonom Peter Navarro, předložil zprávu, která varovala, že pandemie by mohla zabít až půl milionu Američanů, jelikož čínské zprávy naznačují, že virus je mnohem nakažlivější než chřipka a spíše se blíží neštovicím a moru.

WHO vyhlásila 30. ledna světovou zdravotní krizi, ale Trump jen o pár hodin později ujistil své spolupracovníky, že ohledně koronaviru silně spolupracuje s Čínou a myslí si, že vše spěje k velmi dobrému konci, upozorňuje politolog. Táže se, zda prezident říkal pravdu o Číně tehdy, nebo ji říká až nyní.

Dětské hry životy nezachrání  

"Aby bylo jasno, ohledně covid-19 se Čína uchýlila k zakrývání a WHO na ni netlačila dostatečně," pokračuje Zakaria. Zdůrazňuje, že představitelé ve Wu-chanu věděli o nemoci včas, ale raději minimalizovali strach a trestali lékaře, kteří o ní mluvili, zatímco Peking byl skoupý na informace, odmítal pomoc amerických institucí a omezil přístup pracovníků WHO do postiženého města.

Je velmi pravděpodobné, že Čína nadále poskytuje nespolehlivá data o infikovaných a mrtvých, protože tamní represivní režim vždy informace kontroluje a manipuluje s nimi tak, aby sloužily jeho širším zájmům, deklaruje politolog. To podle něj nemění skutečnost, že Trump byl před nebezpečím koronaviru varován již v lednu, nejpozději v půlce února, ale dospěl k názoru, že virus nebude pro Spojené státy velký problém, odezní v dubnu s teplým počasím a rázná akce by mohla vyděsit akciové trhy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Právě tento chybný úsudek výrazně zhoršil koronavirovou krizi v Americe, míní Zakaria. Konstatuje, že Trump nyní chce smýt svou vinu, a tak pranýřuje Čínu, tudíž nahrazuje jednu chybnou politiku druhou.

"Přes veškeré čínské chyby, přešlapy a podvody je nejrychlejší cestou k porážce této pandemie vytvoření široké mezinárodní aliance k akumulování zdrojů, sdílení informací a koordinaci akcí," míní komentátor. Domnívá se, že Washington momentálně činí opak, zabavuje materiál jiným zemím, omezuje klíčové obchodní tepny, jedná bez konzultací s nejbližšími spojenci a protože hlavním mezinárodním aspektem strategie Trumpovy administrativy se stalo obviňování Číny.    

Čína se mezitím snaží zakrýt svou vinu šířením konspiračních teorií, podle kterých stojí za epidemií ve Wu-chanu americká armáda, a pokouší se zlepšit svůj obraz poskytováním expertní pomoci jiným zemím a zasíláním zdravotního materiálu nejhůře postiženým státům, jakou jsou Írán, Španělsko, Francie a USA, rekapituluje Zakaria. Připomíná, že v době, kdy v Itálii bezprecedentně stoupal počet obětí, americké letectvo odvezlo ze země 500 tisíc testů, zatímco dvě čínské charitativní organizace věnovaly Itálii půl milionu roušek zabalených ve fólii s texty italské árie.  

I během studené války rivalové na života a na smrt - Spojené státy a Sovětský svaz - spolupracovali v kampani za proočkování světa a vymýcení neštovic, poukazuje politolog. Konstatuje, že dnes, uprostřed globální pandemie, si dvě přední světové mocnosti naopak vyměňují urážky a předhánějí se v dětinských obviňovacích hrách, které nezachrání jediný lidský život.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína WHO (Světová zdravotnická organizace) Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy