Desítky milionů lidí, kteří ve Spojených státech přišli kvůli koronavirové krizi o práci, už dodatečnou podporu v nezaměstnanosti nedostanou. Vládní program, který jim umožnil dostávat navíc 600 dolarů (13.370 Kč) týdně, na konci července skončil.
Demokraté a republikáni se nedokázali dohodnout na podmínkách, které by platnost programu dovolily prodloužit, další jednání ale mají v plánu. Zejména republikáni tvrdí, že dávky byly příliš štědré a část lidí odrazovaly od hledání práce.
Mnoho nezaměstnaných v USA nedostává za běžných okolností podporu ani 200 dolarů týdně. Se zvláštní podporou 600 dolarů, která se vyplácela navíc k běžné podpoře právě kvůli dopadům koronaviru, tak mnoho lidí dostávalo od státu skoro tolik, kolik činí průměrná mzda. Ta je nyní v USA kolem 950 dolarů (21.200 Kč) týdně, připomíná BBC.
Nezaměstnanost v USA kvůli pandemii raketově vzrostla, jen v dubnu americké firmy propustily rekordních asi 20,8 milionu lidí. V květnu a červnu bylo zhruba 7,5 milionu pracovních míst obnoveno, ministerstvo práce ale uvádí, že nějakou formu podpory v nezaměstnanosti nadále pobírá přes 30 milionů lidí. Ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala v přepočtu na celý rok tempem 32,9 procenta, nejvíce v historii.
"Už teď se mi nedostává peněz, je to neskutečná situace," řekla stanici CBS Danielle Grantová ze San Franciska, která je samoživitelka. Bez 600 dolarů týdně navíc, které dostávala, bude jen těžko splácet hypotéku a další účty. Její firma pro vztahy s veřejností spolupracovala s uměleckými organizacemi, ale když přišla pandemie, muzea a další podobné instituce musely zavřít a Grantová přišla o práci.
Částka 600 dolarů týdně, kterou nezaměstnaní dostávali navíc k podpoře, byla součástí souboru opatření v objemu 2,2 bilionu dolarů (49 bilionů Kč) dohodnutých v březnu v Kongresu. Politici tak chtěli podpořit ekonomiku a zejména lidi, kteří kvůli opatřením zavedeným ve snaze zpomalit šíření viru přišli o práci. Kongres ale tehdy nepředpokládal, že se situace začne znovu zhoršovat a že pomoc bude potřeba déle.
Spojené státy mají nejvíce nakažených novým koronavirem na světě a také nejvíce mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Potvrzených případů nákazy je v USA podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) více než 4,5 milionu, v souvislosti s koronavirem už zhruba 153.000 lidí zemřelo.
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová z Demokratické strany odmítla návrh kolegů z Republikánské strany, aby se dodatečná podpora vyplácela alespoň o jeden týden déle, než se podaří dohodnout jiný program pomoci. Personální šéf Bílého domu Mark Meadows k postoji opozice poznamenal, že demokraté odmítli rozumné návrhy a že "to, co u demokratů vidíme, je jen politika".
Pelosiová tvrdí, že republikánští lídři "a možná i Bílý dům nechápou, jak vážná je teď situace". Prodloužení výplaty mimořádné podpory alespoň o týden, jak navrhovala administrativa prezidenta Donalda Trumpa, Pelosiová odmítla proto, že takový krok by podle ní dával smysl jen za situace, "kdy jste na cestě" k dohodě. "To my ale nejsme," řekla.
Lídři Demokratické strany by se měli se špičkami Trumpovy administrativy sejít ještě dnes. Obě strany se chtějí pokusit dosáhnout kompromisu nad tím, jak dostat do ekonomiky více peněz. Kongres už na podporu hospodářství schválil pomoc zhruba za tři biliony dolarů (skoro 67 bilionů Kč).
Související
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
USA (Spojené státy americké) , Podpora v nezaměstnanosti
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Medveděv vyhrožuje jadernou válkou čím dál agresivněji. Zatemnil mu alkohol mysl?
před 21 minutami
Počasí: Přívaly sněhu v Evropě zasáhnou i část Česka. Meteorologové varují
před 34 minutami
Zelenskyj apeluje na svět, aby jednal. Čím více času Putin má, tím horší je situace, prohlásil
před 1 hodinou
Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků
před 1 hodinou
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 2 hodinami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 2 hodinami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 2 hodinami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 3 hodinami
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 4 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně plánuje požádat soud o nařízení prodeje Chromu – nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě. Tento návrh přichází poté, co soudce Amit Mehta v srpnu rozhodl, že Google má monopol na online vyhledávání.
Zdroj: Libor Novák