Nezaměstnaní Američané už dodatečnou podporu od státu nedostanou

Desítky milionů lidí, kteří ve Spojených státech přišli kvůli koronavirové krizi o práci, už dodatečnou podporu v nezaměstnanosti nedostanou. Vládní program, který jim umožnil dostávat navíc 600 dolarů (13.370 Kč) týdně, na konci července skončil.

Demokraté a republikáni se nedokázali dohodnout na podmínkách, které by platnost programu dovolily prodloužit, další jednání ale mají v plánu. Zejména republikáni tvrdí, že dávky byly příliš štědré a část lidí odrazovaly od hledání práce.

Mnoho nezaměstnaných v USA nedostává za běžných okolností podporu ani 200 dolarů týdně. Se zvláštní podporou 600 dolarů, která se vyplácela navíc k běžné podpoře právě kvůli dopadům koronaviru, tak mnoho lidí dostávalo od státu skoro tolik, kolik činí průměrná mzda. Ta je nyní v USA kolem 950 dolarů (21.200 Kč) týdně, připomíná BBC.

Nezaměstnanost v USA kvůli pandemii raketově vzrostla, jen v dubnu americké firmy propustily rekordních asi 20,8 milionu lidí. V květnu a červnu bylo zhruba 7,5 milionu pracovních míst obnoveno, ministerstvo práce ale uvádí, že nějakou formu podpory v nezaměstnanosti nadále pobírá přes 30 milionů lidí. Ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala v přepočtu na celý rok tempem 32,9 procenta, nejvíce v historii.

"Už teď se mi nedostává peněz, je to neskutečná situace," řekla stanici CBS Danielle Grantová ze San Franciska, která je samoživitelka. Bez 600 dolarů týdně navíc, které dostávala, bude jen těžko splácet hypotéku a další účty. Její firma pro vztahy s veřejností spolupracovala s uměleckými organizacemi, ale když přišla pandemie, muzea a další podobné instituce musely zavřít a Grantová přišla o práci.

Částka 600 dolarů týdně, kterou nezaměstnaní dostávali navíc k podpoře, byla součástí souboru opatření v objemu 2,2 bilionu dolarů (49 bilionů Kč) dohodnutých v březnu v Kongresu. Politici tak chtěli podpořit ekonomiku a zejména lidi, kteří kvůli opatřením zavedeným ve snaze zpomalit šíření viru přišli o práci. Kongres ale tehdy nepředpokládal, že se situace začne znovu zhoršovat a že pomoc bude potřeba déle.

Spojené státy mají nejvíce nakažených novým koronavirem na světě a také nejvíce mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Potvrzených případů nákazy je v USA podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) více než 4,5 milionu, v souvislosti s koronavirem už zhruba 153.000 lidí zemřelo.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová z Demokratické strany odmítla návrh kolegů z Republikánské strany, aby se dodatečná podpora vyplácela alespoň o jeden týden déle, než se podaří dohodnout jiný program pomoci. Personální šéf Bílého domu Mark Meadows k postoji opozice poznamenal, že demokraté odmítli rozumné návrhy a že "to, co u demokratů vidíme, je jen politika".

Pelosiová tvrdí, že republikánští lídři "a možná i Bílý dům nechápou, jak vážná je teď situace". Prodloužení výplaty mimořádné podpory alespoň o týden, jak navrhovala administrativa prezidenta Donalda Trumpa, Pelosiová odmítla proto, že takový krok by podle ní dával smysl jen za situace, "kdy jste na cestě" k dohodě. "To my ale nejsme," řekla.

Lídři Demokratické strany by se měli se špičkami Trumpovy administrativy sejít ještě dnes. Obě strany se chtějí pokusit dosáhnout kompromisu nad tím, jak dostat do ekonomiky více peněz. Kongres už na podporu hospodářství schválil pomoc zhruba za tři biliony dolarů (skoro 67 bilionů Kč).

Související

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Podpora v nezaměstnanosti

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 21 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně plánuje požádat soud o nařízení prodeje Chromu – nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě. Tento návrh přichází poté, co soudce Amit Mehta v srpnu rozhodl, že Google má monopol na online vyhledávání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy