Novým prezidentem Bolívie bude patrně socialita Luis Arce. Vrátí se Morales z exilu?

Nedělní prezidentské volby v Bolívii patrně vyhrál už v prvním kole exministr hospodářství Luis Arce (57), kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese, který v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. K vítězství, které vyplývá zatím jen z několika průzkumů po uzavření volebních místností, už Arcemu blahopřála prozatímní bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová.

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

Arcemu už gratuloval mimo jiné venezuelský autoritářský prezident Nicolas Maduro. "Bolivijský lid porazil hlasy (voličů) státní převrat, který provedli našemu bratrovi Evovi," napsal na twitteru. Také místopředseda španělské vlády Pablo Iglesias vítězství MAS přivítal. "Nové historické vítězství Hnutí za socialismus a občanská lekce pro pučismus," napsal dnes na twitteru Iglesias, známý radikálně levicovými postoji.

Sečteno je zatím necelých 20 procent hlasů a ústřední volební komise v neděli oznámila, že průběžné výsledky zveřejňovat nebude. Oficiální výsledky voleb, které se konaly po několika odkladech kvůli pandemii covidu-19, by měly být známy v úterý či ve středu.

"Oficiální výsledky ještě nemáme, ale z dat, která jsou k dispozici vyplývá, že pan Arce a pan (David) Choquehuanca (kandidát na viceprezidenta) vyhráli volby. Blahopřeji jim a žádám je, aby při vládnutí měli na zřeteli Bolívii a demokracii," komentovala Áňezová průzkumy, podle nichž Arce dostal 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta hlasů kandidát centristické aliance Občanské společenství (CC) Carlos Mesa, prezident v letech 2003-2005.

Áňezová je prezidentkou od loňského podzimu, kdy nahradila z pozice místopředsedkyně Senátu Moralese po jeho útěku. K tomu ho tehdy vyzvalo vedení armády během protestů, při nichž se střetávali Moralesovi příznivci a odpůrci kvůli výsledkům voleb z 20. října, v nichž podle tehdejší ústřední volební komise Morales porazil Mesu. Protesty si vyžádaly přes 30 obětí a vybízel k nim z ciziny i Morales, který události označil za puč.

"Bratři a sestry, Lucho (Luis Arce) bude prezidentem Bolívie," prohlásil jen několik minut po zveřejnění průzkumů Morales před novináři v Argentině, kde nyní žije. V těchto volbách kandidovat nesměl a doma čelí obvinění ze vzpoury a terorismu kvůli podněcování k protestům.

"Bolívie obnovila demokracii. Vytvoříme vládu národní jednoty, budeme vládnout pro všechny Bolivijce," prohlásil dnes Arce na tiskové konferenci po boku svého kandidáta na viceprezidenta Davida Choquehuanky. Tento devětapadesátiletý indián byl ministrem zahraničí Moralesovy vlády od ledna 2006 do ledna 2017.

Prezidentem Bolívie se může stát už po prvním kole ten, kdo získá přes 50 procent hlasů, či nejméně 40 procent s desetiprocentním náskokem před druhým v pořadí.

Loňské volby, které Organizace amerických států (OAS) označila za zmanipulované, vyhrál oficiálně už v prvním kole se 47 procenty hlasů Morales. Druhý skončil se 36,5 procenta hlasů Mesa. Těsný výsledek a několikahodinový výpadek ve zveřejňování výsledků vyvolaly protesty. Před výpadkem totiž vedl Mesa.

Vítězství strany MAS by mohlo otevřít cestu pro návrat Moralese do vlasti. Arce nicméně uvedl, že bude "respektovat nezávislost soudnictví".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden si při hře se psem přivodil nepatrnou zlomeninu zánártí

30.11.2020 07:40 Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí…

Záhada kvádru v Utahu se prohlubuje, objekt z pouště zmizel

30.11.2020 07:33 Záhadný lesklý kvádr, který byl spatřený v odlehlé poušti na jihovýchodě Utahu před dvěma týdny, je…

Joe Biden představil svůj tým pro komunikaci, jsou v něm pouze ženy

30.11.2020 07:25 Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy.…

Úřady vyšetřují lékaře Maradony. Je podezřelý ze zabití, policie u něj…

29.11.2020 20:57 Aktualizováno Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama