Obama po prověrce ruského vyšetřování obviněn nebude

Prověrka postupu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) na počátku vyšetřování ruského vměšování do voleb ve Spojených státech v roce 2016 pravděpodobně nepovede k obvinění tehdejšího prezidenta USA Baracka Obamy a jeho viceprezidenta Joea Bidena.

Barack Obama, americký exprezident
doporučujeme

Dnes to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr spravedlnosti William Barr. Prověrku vede prokurátor ze státu Connecticut John Durham, jehož úkolem je zjistit, zda metody používané tajnými službami při vyšetřování ruského vlivu byly v souladu s americkými zákony.

"Nečekám, že práce pana Durhama povede ke kriminálnímu vyšetřování některého z obou mužů," řekl Barr. "Ne každé zneužití pravomocí, ať je jakkoli šokující, je nezbytně federálním zločinem," dodal.

Na demokrata Obamu kvůli vyšetřování ruského vlivu dlouhodobě útočí republikánský prezident Donald Trump. Svého předchůdce před týdnem dokonce obvinil z toho, že spáchal zločin. Z jakého porušení zákonů někdejšího prezidenta nynější šéf Bílého domu obviňuje, ale Trump neupřesnil. Celou kauzu ovšem označuje jako Obamagate po vzoru aféry Watergate, kvůli které v roce 1974 rezignoval tehdejší republikánský prezident Richard Nixon.

Vyšetřování ruského vlivu se v USA zaměřilo na Trumpovu volební kampaň. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který kauzu objasňoval, ale nezjistil, že by Trump či jakýkoli jiný Američan s Moskvou záměrně spolupracoval. Vyšetřování Trump označoval za hon na čarodějnice. Loni Barr v reakci na skončené vyšetřování nařídil prověřit okolnosti, za kterých se FBI začal zabývat tím, zda Trumpova volební kampaň spolupracovala s Ruskem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA řeší další podivnost: Trump se objevil na formulářích k žádosti o…

24.09.2020 20:12 Voliči v Severní Karolíně obdrželi formuláře k žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa…

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují…

24.09.2020 16:42 Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 12:28 Aktualizováno Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama