Obec Lytton, kde naměřili téměř 50 stupňů, skoro celá shořela

Kanadské městečko Lytton, kde v posledních dnech padl třikrát po sobě celostátní teplotní rekord, téměř kompletně zničil požár. Evakuovat se muselo všech asi 1000 obyvatel obce a jejího okolí, někteří z nich se pohřešují, úřady nicméně k pátečnímu ránu nehlásily žádné mrtvé. Požár hořící okolo Lyttonu je jen jedním z desítek, které vypukly na jihozápadě Kanady a severozápadě USA v návaznosti na bezprecedentní vedra z konce minulého a začátku tohoto týdne.

V Lyttonu naměřili v neděli 45,1 stupňů Celsia, v pondělí 47,9 stupňů a v úterý 49,6 stupňů. Pokaždé se přitom jednalo o dosud nejvyšší teplotu, kterou kdy meteorologové v Kanadě zaznamenali. Na mnoha dalších místech padala lokální historická maxima, například v Portlandu v americkém státě Oregon, kde se v pondělí teplota dostala na 46 stupňů Celsia.

Rekordní vedra během týdne od západu ustupovala, zanechala za sebou však vysoké riziko lesních požárů, posílené výskytem bouřek. Poblíž Lyttonu porost ze zatím neznámých příčin vzplál ve středu a podle místního starosty se plameny velmi rychle rozšířily do celého města. Obyvatelé měli jen desítky minut na opuštění svých domovů. "Z Lyttonu toho asi moc nezůstane," řekl starosta Jan Polderman zpravodajské společnosti BBC.

Požár vyřadil v oblasti z provozu mobilní síť a řada lidí tak neví, kde se po evakuaci nacházejí jejich příbuzní. "Naši lidé jsou roztroušeni na sever i na jih a snažíme se zjistit, kde je kdo," řekla místní činitelka Lilliane Graieová, podle níž požár město zdevastoval.

To ve čtvrtek potvrdil i ministr vlády provincie Britská Kolumbie pro veřejnou bezpečnost Mike Farnworth. Poslanec Brad Vis, který region zastupuje v kanadském parlamentu, napsal na facebooku, že plameny poškodily asi 90 procent města, včetně jeho centra. Také uvedl, že má zprávy o několika zraněných.

Plameny v Lyttonu a jeho okolí zatím zasáhly zónu o ploše asi 9000 hektarů, což zhruba odpovídá rozloze Ústí nad Labem. Ve čtvrtek večer je hasiči neměli pod kontrolou, stejně jako dvě ještě rozsáhlejší ohniska dál na sever u měst Lillooet a Kamloops. Podle vysílací společnosti CBC dnes ráno v Britské Kolumbii zuřilo devět větších požárů s celkovou rozlohou přes 60.000 hektarů. Televizní stanice The Weather Network s odvoláním na regionální agenturu BC Wildfire Service informuje o 160 nových požárech z tohoto týdne. Řadu z nich zřejmě zažehly blesky, kterých v oblasti udeřilo asi 29.000.

Premiér provincie Britská Kolumbie John Horgan v televizi prohlásil, že požár u Lyttonu možná zažehl vlak, ale že je příliš brzy na to činit konečné závěry. "Lytton byl zdevastován a bude potřeba výjimečného úsilí, abychom toto historické místo dostali do původního stavu," řekl.

Lesy hoří také na severu Kalifornie, informuje agentura AFP. Starosti místním úřadům dělá především ohnisko nazvané Lava Fire, které se rozprostírá asi na 20.000 hektarech na úpatí hory Mount Shasta. Nedaleko směrem na severovýchod pak hoří Tennant Fire, který dosud spálil na 10.000 hektarů. Oba požáry byly ve čtvrtek večer pod kontrolou z méně než 20 procent.

Epicentrum veder způsobených fenoménem označovaným jako "tepelný dóm" se mezitím dál přesouvalo na východ přes sever USA a kanadské provincie Alberta a Saskatchewan, teplotní maxima už ale nejsou tak vysoká jako na začátku týdne. V Britské Kolumbii s rekordně horkým počasím spojují stovky úmrtí, když za pět dní v provincii umřelo 486 lidí ve srovnání s běžným pětidenním součtem pod dvěma stovkami. Vrchní soudní lékařka Lisa Lapointeová uvedla, že mnozí ze zemřelých bydleli o samotě ve špatně větraných prostorách.

Experti upozorňují, že extrémní meteorologické epizody nabývají na intenzitě a frekvenci v důsledku člověkem vyvolaných klimatických změn. "Smrtící vlny veder. Ohromující sucho. Přes milion akrů, které na západě lehly popelem před koncem června. A nejrychlejší příchod páté pojmenované tropické bouře v Atlantiku od začátku vedení záznamů," shrnuje dnes události z posledních dnů americký web Axios s odkazem i na sílící bouři Elsa postupující Karibikem. "Vítejte v létě 2021, kdy neustálé bití vědců na poplach před klimatickou změnou nabralo až příliš opravdovou sílu," dodává.

Související

Více souvisejících

Kanada

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy