Svět zápolí s koronavirem. Roztržka v české vládě, Německo zavře většinu obchodů

Pandemie koronaviru nepolevuje. Spojené státy, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, jsou co do počtu nakažených nejvíce postiženou zemí světa. Na druhém místě je Indie, která má 1,3 miliardy obyvatel a nákaza virem SARS-CoV-2 se potvrdila u 9,8 milionu z nich. Třetí je Brazílie, která má 210 milionů obyvatel a více než 6,8 milionů potvrzených případů infekce. Situace není dobrá ani v Česku. Rizikové skóre PES už je na hodnotě 71.

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

21:20 - Antigenní testování na covid-19 pro veřejnost chce vláda kvůli velkému zájmu lidí zahájit již od středy. V pondělí to vládě navrhne ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), řekl dnes ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Na facebooku předseda vlády uvedl, že by se potenciálně mohlo do testování zapojit 5200 praktických lékařů, 6000 zubařů a 9000 ambulantních specialistů. Navyšovat se také bude počet testů ve fakultních nemocnicích. Lidé se kromě webu budou moct hlásit přes své lékaře nebo přes linku 1221.

20:40 - V Rusku dále roste počet nakažených covidem-19 i počet mrtvých. Počet úmrtí za uplynulý den se zvýšil o 488 na 46.941 a nově bylo potvrzeno 28.080 nakažených. Od začátku pandemie se v Rusku nakazilo přes 2,65 milionu lidí.

20:20 -  Litva od středy na tři týdny zpřísní omezení pohybu. Chce tak zastavit výrazný nárůst počtu případů nemoci covid-19. Litva je nyní třetí nejvíce zasaženou zemí v Evropské unii, ještě před šesti týdny jí přitom patřila 18. příčka, uvedla dnes agentura Reuters. 

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má Litva v dvoutýdennímu průměru 1178 nakažených koronavirem na 100.000 obyvatel. To je třikrát více než 4. listopadu, kdy byla zavedena mírnější omezení. Tehdy měla 340 případů na 100.000 obyvatel. Litva je tak podle tohoto údaje nyní třetí nejvíce zasaženou zemí v EU za Chorvatskem a Lucemburskem. Česká republika má teď v dvoutýdenním průměru 567 nakažených na 100.000 obyvatel a je osmou nejvíce zasaženou zemí v EU.

19:25 - Vládní představitelé se ve veřejných výstupech neshodují na termínu přechodu do čtvrtého stupně. Havlíček dnes v pořadu TV Prima Partie Terezie Tománkové řekl, že by chtěl, aby se restaurace a hotely uzavřely až koncem týdne. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v poledne v České televizi v Otázkách Václava Moravce mluvil o uzavření od středy. Blatný bude podle serveru Seznam Zprávy navrhovat zpřísnění už od úterý. Uzavřít bude chtít restaurace, hotely i služby, napsal portál.

19:20 - Jednání o kompenzacích pro odvětví, která by v případě schválení změny stupně pohotovosti protiepidemického systému (PES) musela zavřít, pokračují. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se kvůli tomu odpoledne sešel se zástupci podnikatelských organizací, večer bude jednat s premiérem Andreje Babišem (ANO) a v pondělí s ministryní financí Alenou Schillerovou. Finální podpůrné programy chce představit v pondělí odpoledne vládě. Řekl to dnes večer ČTK.

19:05 - V Jincích na Příbramsku se dnes sešlo 25 hoteliérů a restauratérů nesouhlasících s vládními protiepidemickými omezeními, aby se poradili na svém dalším postupu. Chtějí jednat s vládou o podobě kompenzačního balíčku, sestavili pětičlenný expertní tým, jeho obsazení představí v pondělí. Zároveň vyzvali všechny další živnostníky, aby vyjádřili podporu například vyvěšením státní vlajky na svou provozovnu, řekl dnes ČTK majitel pivovarské restaurace Malý Janek Jiří Janeček.

18:30 - Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že vláda v pondělí některá opatření kvůli epidemii koronaviru zpřísní, s návrhy přijde na pondělní vládu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš například míní, že děti by měly jít před Vánoci naposledy do škol v pátek 18. prosince nebo, že by obchody měly zůstat otevřené i o zlaté neděli. V rozhovoru pro Českou televizi dnes také řekl, že na jednání kabinetu bude požadovat úpravu nařízení o zákazu prodeje všech nápojů s sebou.

17:55 - Itálie díky příznivější epidemické situaci restrikce uvolňuje, ve čtyřech regionech včetně Lombardie se dnes otevřely restaurace, kavárny a bary. Za uplynulý den testy v zemi s 60 miliony obyvatel prokázaly koronavirus u dalších zhruba 18.000 lidí, což je méně než o den dříve. Bilance mrtvých vzrostla o 484 na 64.520, a Itálie tak má nejvíce obětí covidu-19 ze všech evropských zemí. Až do soboty prvenství patřilo Británii.

V Británii nyní ve srovnání s předchozím týdnem nakažených mírně přibývá. Za uplynulý den se infekce prokázala u více než 18.000 lidí, o den dříve bylo pozitivních testů přes 21.500. Podle dnešní statistiky ministerstva zdravotnictví zemřelo kvůli nákaze dalších 144 lidí, celkem už má země smrtelných obětí 64.170.

17:40 - V pátek 18. prosince bude pro veřejnost spuštěno antigenní testování na covid-19. Termíny v odběrových místech, u nichž už je rezervace na testy možná, se rychle zaplňují zejména v Praze. Největší zájem je o předvánoční dny, například některé pražské nemocnice mají volné dny už jen po Vánocích. Ministerstvo zdravotnictví k testování už spustilo web crs.uzis.cz, kde veřejnost najde mimo jiné přehled odběrových míst v jednotlivých krajích a odkazy, kde je možné si termín zarezervovat. Data o vytížení odběrových míst jsou ale podle informací na webu prozatím neúplná.

16:45 - Malé moravskoslezské pivovary i v současné koronavirové době navařily na svátky vánoční speciály. Je o ně totiž zájem a jejich štamgasti je každoročně očekávají. Piva v sudech se ale prodává výrazně méně než obvykle a pivovarníci se s obavami připravují na další vlnu zavření restaurací. Pivovar Koníček z Vojkovic na Frýdecko-Místecku má na svátky připravenou výroční třináctku Vánoční hucul a polotmavou čtyřiadvacítku Štědrok. Beskydský pivovárek v Ostravici na Frýdecko-Místecku uvařil jako každoročně speciálů hned několik, všechno svrchně kvašená piva typu IPA: čtrnáctku Mikulášský speciál, polotmavý Vánoční speciál pod stromeček a čtrnáctky typu New England IPA Ježíšek a Novoroční speciál. Pivovar na ostravském Zámku Zábřeh uvařil tradiční každoroční speciály: svatováclavský a po něm mikulášský s medem a chilli. Vánoční speciál navařil i Starobělský pivovar v Ostravě. Jde o Starobělskou sváteční třináctku.

16:10 - Ve Spojených státech se dnes začalo s distribucí nově schválené vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Výrobní závod farmaceutické společnosti Pfizer v Kalamazoo ve státě Michigan brzy ráno opustila tři nákladní auta se statisíci dávek vakcíny. Vládní poradce Moncef Slaoui stanici Fox News řekl, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku má být očkováno 100 milionů lidí, což je téměř třetina všech obyvatel.

15:30 - Nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM) dnes uvedl, že pozitivní test mělo za uplynulý den celkem 9924 lidí, o den dříve to bylo 9182 a v pátek 8894. Jsou to nejvyšší bilance od konce října, kdy v zemi vrcholila druhá vlna pandemie covidu-19. Celkem se v zemi se 17 miliony obyvatel virem SARS-CoV-2 nakazilo už více než 620.000 lidí, celkový počet smrtelných obětí překročil 10.000.

Vláda v Haagu tento týden rozhodla, že kvůli rychlejšímu šíření nákazy prodlouží platnost stávajících omezení až do 15. ledna. Zavřené tak dál zůstanou restaurace, bary a kavárny, lidé musejí dodržovat pravidla ohledně setkávání a nosit roušky.

15:00 - Rakousko dnes hlásí dalších více než 2600 případů koronavirové nákazy za uplynulý den. Podle serveru OE24 je to největší nedělní nárůst za poslední měsíc. Ve Vídni dnes mezitím končí dobrovolné hromadné testování obyvatel, kteří ale příliš velký zájem neprojevili. Podle ranních údajů agentury APA si nechalo provést bezplatný test přes deset procent obyvatel.

14:55 - Index protiepidemického systému (PES) zůstává v Moravskoslezském kraji na 76. Krajské skóre je o pět bodů vyšší než průměr ČR, který je 71 Během soboty v kraji přibylo 535 lidí s nemocí covid-19. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO) a dat ministerstva zdravotnictví.

"Nárůst nemocných o 535 za první den víkendu je velmi špatný výsledek. Bohužel chybí data některých laboratoří, takže nemám k dispozici celkový počet testovaných. Tento trend povede ke kulminaci zátěže našeho zdravotnictví i sociální péče během Vánoc. Nemám lepší zprávy," řekl Vondrák.

14:50 - V Itálii už ode dneška není žádný z regionů zařazen do takzvané červené zóny s nejvyšší mírou rizika šíření koronaviru a podstatně si vydechli zejména obyvatelé Lombardie či Piemontu, kde se po více než měsíci opět otevřely restaurace, kavárny a bary. Lyžařské areály nicméně zůstanou přes Vánoce zavřené. Ve známém středisku Cortina d'Ampezzo se v sobotu konal protestní pochod, do kterého se zapojili místní podnikatelé, hoteliéři, restauratéři, ale také lyžařští instruktoři nebo majitelé půjčoven. V čele kráčel starosta městečka Gianpietro Ghedina. "Cortina patří mezi ty obce, které negativní důsledky vládních nařízení, jež jsou nepochopitelně namířena zrovna na nás, pocítí nejsilněji," citovala starostu agentura APA. V průvodu lidé nesli třeba transparenty s nápisy "hory jsou naše živobytí".

14:20 - Vláda by podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) ještě před rozhodnutím o dalším zavírání podnikatelských aktivit měla zahájit jednání se zástupci dotčených oborů o novém systému náhrad. Ty by měla následně začít neprodleně poskytovat. "To, co požadujeme, není anarchie, ale fungující, profesionální stát. Požadujeme ekonomicky smysluplné a spravedlivé kompenzace. A vyhrazujeme si právo rozmyslet si způsob, kterým to státu připomenout, bude-li třeba," uvedla dnes unie ve výzvě vládě a veřejnosti, kterou má ČTK k dispozici.

13:50 - ČSSD zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu, poté se sociální demokracie poradí, jak dále postupovat. V České televizi to dnes řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. "Položit" vládu v současné době by považoval za nezodpovědné. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v reakci na jeho slova napsal, že sociální demokracii ve vládě nedrží a pokud má se svou účastí v menšinovém kabinetu problém, může odejít a přestat o tom donekonečna mluvit. Vláda podle něj nouzový stav zvládne i bez účasti ČSSD.

13:35 - Mezi ohlášenými opatřeními v Německu je zákaz shromažďování na Silvestra a na Nový rok. Spolková vláda se s těmi regionálními navíc dohodla, že před Silvestrem bude v Německu v zásadě zakázán prodej zábavní pyrotechniky. Na veřejných místech má být od 16. prosince do 10. ledna zakázán prodej alkoholu.

13:10 - Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) by s přechodem opatření do čtvrtého stupně nečekal do pátku, ke změně by podle něj mělo dojít nejpozději ve středu. Hamáček to dnes řekl v České televizi. O přechodu na vyšší stupeň systému bude v pondělí rozhodovat vláda. Hamáček také řekl, že bude nutné odškodnit živnostníky. Líbí se mu rakouský scénář, byl by pro odškodnění minimálně ve výši 80 procent loňského obratu.

12:50 - Obchody by podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) měly moci navzdory dosavadní tabulce PES fungovat i ve čtvrtém stupni. Nebude přitom záležet na prodávaném sortimentu ani na tom, zda se obchod nachází na ulici nebo v obchodním centru. Takový návrh Havlíček vládě předloží, řekl. Doplnil, že už dříve usiloval o to, aby nebyl maloobchod ve čtvrtém stupni rizika omezen. Ve čtvrtém stupni by podle něj měly být v provozu i služby jako kadeřnictví. 

12:30 - Fakultní nemocnice Brno spustí rezervační systém pro antigenní testování na covid-19 pro veřejnost na začátku příštího týdne. Kapacita bude 20 lidí za hodinu, řekla dnes ČTK mluvčí zařízení Veronika Plachá. Zkraje příštího týdne chce rezervační systém pro testování spustit i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Testovat se bude každý den včetně víkendů od 7:00 do 18:30, s omezenou dobou o vánočních svátcích. Za hodinu lze otestovat šest lidí.

12:02 - Poslední zavření nebylo pro restaurace podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) likvidační. Mohly čerpat příspěvek na komerční nájem a stát jim v plné výši kompenzoval mzdy zaměstnanců. Pro stravovací podniky i hotely, pokud budou muset zavřít, budou velmi slušné náhrady, řekl ministr dnes v diskuzním pořadu televize Prima. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že vláda v pondělí schválí změnu stupně protiepidemického systému (PES) ze třetího na čtvrtý. Hotely a restaurace by pak musely zavřít ke konci týdne. Obchody a služby budou moci dále fungovat.

12.00 - Německo výrazně zpřísní protiepidemická opatření ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru. Kancléřka Angela Merkelová a premiéři spolkových zemí se dnes dohodli, že zpřísnění bude platit od 16. prosince do 10. ledna. V té době budou zavřené obchody s výjimkou těch, které prodávají nezbytný sortiment, jako jsou například potraviny, oznámila Merkelová. Kromě toho mají být v zásadě zavřené i školy a lidé by měli víc pracovat z domova.

11:56 - Magistráty neuhlídaly shromažďování na vánočních trzích. Je otázka, jak se k jejich pořádání vláda v pondělí postaví. Zákaz prodeje nápojů s sebou konzumací venku byl možná nešťastně komunikovaný. Nebyl vedený špatným úmyslem, smyslem neměla být šikana. Chceme, aby byla možnost nápoje s sebou dále prodávat. V diskuzním pořadu televize Prima to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

11:50 - Celosvětový počet mrtvých s covidem-19 překonal podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) hranici 1,6 milionu. O posledních 100.000 se zvýšil za deset dní. Předešlých 100.000 přibylo za devět dní, což je zatím nejrychlejší růst za celou dobu pandemie. Předtím za 10 a 12 dní a ještě předtím za 17 dní. V předchozí fázi pandemie rostl počet mrtvých nejrychleji v dubnu, kdy se ze 100.000 na 200.000 úmrtí dostal za 15 dní.

11:45 - Odběrová místa ve Středočeském kraji mají volné kapacity na antigenní testování veřejnosti na koronavirus. Podle webu ministerstva zdravotnictví nabízí v kraji antigenní testování 18 z celkem 20 odběrových míst. Některá místa ještě nemají spuštěné rezervační systémy pro antigenní testy, u jiných rezervační systémy fungují a mají volné kapacity, zjistila ČTK. Například mladoboleslavská nemocnice má volné termíny v pátek 18. prosince, kdy má plošné testování pro veřejnost začít. Odběrové místo pro antigenní testy bude v Domě kultury. Stejná situace je také v Nemocnici Slaný, i tady jsou volné termíny již v pátek 18. prosince. Volná místa a funkční rezervační systém má také rakovnická nemocnice.

11:43 - Index rizika protiepidemického systému PES se v Královéhradeckém kraji drží třetí den na hodnotě 79 ze 100. Odpovídá to pátému, nejhoršímu stupni, kde jsou i další čtyři kraje. Nejvyšší index je v okrese Hradec Králové s hodnotou 84, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

11:30 - V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 319 potvrzených případů nemoci covid-19. Žádný pacient s covidem neumřel, přibylo ale 11 hospitalizací. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Kraj je podle protiepidemického systému PES stále ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti.

11:15 - Za 24 hodin přibylo v Pardubickém kraji 307 lidí s nově potvrzenou nákazou koronavirem. Aktuálně je v regionu 9846 nemocných, o 257 více než v sobotu. Index protiepidemického systému PES zůstává třetí den na hodnotě 79 ze 100. To odpovídá pátému, nejhoršímu stupni, kde jsou i další čtyři kraje.

11.08 - Ve Středočeském kraji přibylo v sobotu 577 nakažených koronavirem. Je to o zhruba 300 méně než v pátek, ale o zhruba 150 více než za minulou sobotu. Rizikové skóre PES zůstává na 69 bodech. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 8328 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo 75.498 lidí. Vyléčit se podařilo 66.160 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1010 lidí. V sobotu přibylo 36 vyléčených a tři zemřelí.

11:05 - Vláda by mohla příští týden jednat o povolení vycházek klientům domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení. Mohli by se tak dostat i k rodině na Vánoce. Návrh se chystá kabinetu předložit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Řekla to ČTK. Experti dlouhou izolaci seniorů a postižených v zařízeních kritizují. Poukazují na to, že nařízené odloučení a osamocení výrazně dopadá na psychiku i zdraví lidí.

11:00 - V Ústeckém kraji index rizika nákazy koronavirem klesl na čtvrtý stupeň z pěti, skóre je na 69 bodech. Přibylo 315 lidí pozitivně testovaných. Od 18. prosince může antigenní testy zdarma podstoupit veřejnost. V ústecké a mostecké nemocnici se postaví odběrové stany. V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem jsou volné termíny až od 28. prosince, v Mostě jsou zaplněny všechny termíny do 26. prosince.

10:50 - Laboratoře v Praze odhalily v sobotu 401 nakažených, asi o 50 více než před týdnem. Naposledy přibylo v metropoli o víkendovém dni více potvrzených případů 7. listopadu. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 hlavním městě přesáhl 900. Rizikové skóre PES zůstalo na 51 bodech, stále se tak drží ve třetím stupni rizika.

10:30 - Podzimní vlna pandemie stála jedno fitness centrum v průměru 620.000 korun. Ztráty celého odvětví překročily 750 milionů korun. Podle prezidentky České komory fitness jsou dosavadní kompenzace státu nedostatečné. Provozovatelé nejčastěji využívají kompenzační bonus pro živnostníky, ale více než polovina žadatelů stále čeká na jeho vyplacení. Mnohým byl zamítnut, ukázal dále průzkum. Fitness centra dále žádají o příspěvek na komerční nájem z pokračování programu COVID nájemné. Jen minimum podnikatelů má ale podle průzkumu peníze na účtech. Sportoviště, která mají zaměstnance, využívají také program Antivirus na kompenzaci mezd. Vyplacen byl podle průzkumu asi polovině fitness center, další na finance čekají.

9:40 - V Německu by se měly už ve středu zavřít obchody, které prodávají jiné než nezbytné zboží. Podle agentury Reuters to vyplývá z vládního návrhu opatření proti šíření koronaviru před dnešním jednáním kancléřky Angely Merkelové s premiéry spolkových zemí. Většina německých obchodů by podle návrhu zůstala zavřená do 10. ledna. Chystá se také například uzavření škol.

9:10 - V Libereckém kraji skóre v protiepidemickém systému PES kleslo o dva body na 74, a je tak na čtvrtém stupni rizika. Počet případů za sobotu stoupl o 181, je to o 38 víc než před týdnem.

9:05 - V Olomouckém kraji přibylo v sobotu 86 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to výrazně méně než v pátek, kdy bylo 486 nově nakažených. O víkendu se ale obvykle méně testuje. Počet je nižší i ve srovnání s minulou sobotou, kdy přibylo 147 případů. V protiepidemickém systému PES v kraji kleslo rizikové skóre ze sobotních 78 na dnešních 76, což však nadále odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni. 

9:00 - Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 276 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v pátek, kdy bylo 484 nově nakažených. Počet je ale nepatrně vyšší ve srovnání s minulou sobotou, kdy přibylo 275 případů. V protiepidemickém systému PES v kraji vzrostlo rizikové skóre ze sobotních 79 na dnešních 81, což stále odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni. V něm je pět krajů Česka.

8:45 - V Japonsku, které má téměř 127 milionů obyvatel, za uplynulý den přibylo 3030 pozitivně testovaných, z toho 621 připadá na hlavní město Tokio. Dohromady země eviduje 177.287 nakažených, z nichž 2562 zemřelo, uvedlo dnes japonské ministerstvo zdravotnictví. Experti upozorňují, že po celé zemi rostou počty vážných případů, což zatěžuje nemocnice a dopadá na každodenní péči o ostatní pacienty.

8:43 - Jižní Korea dnes hlásí 1030 nových infekcí. Podle agentury Reuters tak země druhý den po sobě zaznamenala rekordní nárůst a nyní se potýká s poměrně prudkou třetí vlnou epidemie. V zemi s téměř 52 miliony obyvatel se dosud nakazilo 42.766 lidí, z nichž 580 zemřelo. Korejský premiér Čong Sje-kjon v sobotu řekl, že v případě pokračujícího negativního trendu bude nevyhnutelné zpřísnit omezení týkající se setkávání lidí, což by v této čtvrté největší ekonomice v Asii mohlo podle Reuters prakticky znamenat první takzvaný lockdown.

8:40 - Rizikové skóre PES opět stouplo, k dnešku o dva body na 71. Už týden zůstává ve čtvrtém stupni rizika, který je vymezen 61 až 75 body. Pět krajů má ale skóre na úrovni pátého stupně. Za dalším zhoršením skóre o dva body je mezitýdenní nárůst počtu nových případů v seniorské populaci. V sobotu laboratoře v Česku odhalily 3655 nakažených koronavirem, což je o víkendovém dni nejvíce od 14. listopadu. Pozitivních byla čtvrtina testů.

8:30 - Spiklenecké teorie o koronaviru nacházejí na Balkáně živnou půdu. Podle průzkumu na toto téma věří některé z nich více než tři čtvrtiny tamních obyvatel, což je až třikrát více než ve zbytku Evropy.

7:50 - Koronavirové restrikce v Anglii pomohly na výsluní jednomu poněkud staromódnímu pokrmu, který se v hospodách a barech stal hitem díky pravidlu, podle něhož si smí lidé objednat alkohol jen, pokud si zároveň dají i "pořádné jídlo". Takzvaná pštrosí vejce, tedy slepičí vejce natvrdo obalená v mletém mase, jsou díky polotovarům jednoduchá na přípravu, a poptávka po nich se proto v poslední době enormně zvýšila.

7:32 - V Německu se v sobotu nákaza koronavirem prokázala u 20.200 lidí. S covidem-19 zemřelo dalších 321 infikovaných. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha. Počet nakažených je nižší než v předchozích dnech, to ale bývá o víkendu pravidlem. V sobotu a v neděli se totiž méně testuje.

7:30 - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal ve Spojených státech hranici 16 milionů. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie dlouhodobě sleduje. S koronavirem v USA zemřelo přes 297.000 infikovaných.

7:20 - Brazílie chce do poloviny příštího roku podat vakcínu proti covidu-19 zhruba 51 milionům lidí, tedy asi čtvrtině obyvatel země. Vyplývá to z očkovacího plánu, který v sobotu zveřejnila místní vláda. V Brazílii se nákaza koronavirem od počátku epidemie prokázala už více než 6,8 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 181.123 infikovaných, informovala dnes agentura Reuters.

Best in covid? Podle dat jsou Česko a Slovensko mezi nejhoršími státy světa

03.12.2021 11:25 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních sedm dní je na světě nyní nejhorší situace v…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu pro…

03.12.2021 12:19 Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Vakcína Pfizer/BionTech bude chránit i před omikronem, očekává výrobce

03.12.2021 17:40 Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer,…

Policie kvůli ozbrojenému muži uzavřela budovu OSN

02.12.2021 20:54 Aktualizováno Ozbrojený muž, který se dnes pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke…

USA zpřísní podmínky pro turisty, test před odletem nesmí být starší než…

02.12.2021 12:42 Spojené státy od příštího týdne zpřísní podmínky pro cestovatele, kteří se před odletem do USA…

Spojené státy hlásí první případ nákazy variantou omikron

01.12.2021 21:17 Spojené státy dnes oznámily první případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Jde o člověka v…

Panel expertů při FDA doporučil nasazení pilulky od firmy Merck

01.12.2021 11:25 Nezávislý panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v úterý jen váhavě…

USA zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru zpřísní podmínky pro…

01.12.2021 10:38 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru…

Brazílie a Nigérie ohlásily první případy nákazy variantou omikron

01.12.2021 08:44 Brazílie potvrdila výskyt prvních dvou případů varianty omikron na svém území. Informovaly o tom…

Při střelbě na střední škole v USA zemřeli tři studenti

30.11.2021 21:40 Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a…

Vakcíny budou proti variantě omikron zřejmě zabírat méně, obává se šéf…

30.11.2021 08:52 Šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bancel se na základě předběžných zjištění…

Peru zasáhlo silné zemětřesení, nejsou hlášeny žádné oběti

28.11.2021 16:16 Aktualizováno Peru dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně. Podle americké geologické služby USGS se…

USA doporučují necestovat do osmi zemí v jižní Africe

27.11.2021 20:25 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a ministerstvo zahraničí vydaly doporučení…

Související:

Právě se děje

reklama