Otevřete Lafayette Square a zbořte plot, apelují demokraté Trumpovi

Šéfka demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a nejvýše postavený demokrat v republikány kontrolovaném Senátu amerického Kongresu Chuck Schumer vyzvali prezidenta Donalda Trumpa, aby opět otevřel washingtonské náměstí Lafayette Square.

Donald Trump
doporučujeme

Dopis šéfovi Bílého domu zaslali týden poté, co úřady na místě rozehnaly převážně pokojnou demonstraci s pomocí policistů na koních a škodlivého dýmu, píše list The Washington Post (WP).

zdroj: YouTube

Pelosiová a Schumer zdůraznili, že Lafayette Square bylo dlouhodobě pro Američany místem, "kde se mohou shromažďovat, aby svobodně využili svých ústavních práv v těsné blízkosti Bílého domu".

Demokraté dále uvedli, že Trump toto místo znepřístupnil "těžkým ocelovým oplocením". "Vaše přeměna tohoto unikátního veřejného parku v srdci hlavního města naší země na něco, co vypadá jako militarizovaná zóna, odpírá občanům přístup do parku a vysílá nejhorší možný vzkaz americké veřejnosti a lidem po celém světě," uvedli.

"Lafayette Square má být symbolem svobody a otevřenosti, nikoli místem, za nímž se šéf naší exekutivy krčí ve strachu z demonstrantů, kteří volají po spravedlnosti," uvedli Pelosiová a Schumer.

Převážně pokojně demonstrující dav na Lafayette Square naproti Bílému domu policie rozehnala 1. června. Lidé protestovali proti policejní brutalitě v souvislosti se zabitím 46letého černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou v Minneapolisu.

Minulý týden byly zátarasy kolem Bílého domu rozšířeny a sídlo prezidenta nyní podle WP obklopuje více než 1,6 kilometru vysokého plotu. Tajná služba televizi CNN sdělila, že dodatečné oplocení na místě zůstane do středy.

Pelosiová, Schumer a demokratická starostka Washingtonu Muriel Bowserová vyjádřili znepokojení nad rozšířením bezpečnostních bariér za hranice Bílého domu. "Mějte na paměti, že je to dům lidu," řekla Bowserová na tiskové konferenci a označila vystavení bariér oddělujících Bílý dům za smutné.

V pondělním dopisu Pelosiová a Schumer uvedli, že Trumpovo vysvětlení, že náměstí musí být uzavřené z bezpečnostních důvodů, je "nedostatečné". Zdůraznili přitom, že běžná opatření "byla v uplynulém čtvrt století adekvátní k ochraně komplexu Bílého domu před terorismem a všemi formami dalších hrozeb".

"Jednoduše není věrohodné tvrdit, že současné protesty ospravedlňují represivní zdi, které jste v reakci nechal postavit," napsali. "Proto vás žádáme, abyste tyto zdi nechal zbořit, znovu otevřel Lafayette Square a umožnil veřejnosti se tam shromáždit, abyste vy a celý svět slyšeli hlasy občanů," zdůraznili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 18:24 Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Koronavirus: Přes 130 tisíc obětí v USA. Stále jsme po kolena v první vlně…

07.07.2020 15:37 Ve Spojených státech už je nemoci covid-19 připisováno více než 130.000 úmrtí. Bilance epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy