USA tříští debaty o otroctví. Nutné zlo, nebo zákaz výuky?

Nová historická analýza toho, jak otroctví formovalo americké politické, sociální a ekonomické instituce, nese název 1619. Jde o inciativu New York Times, která by měla být zařazena do učebních osnov na středních školách USA. Proti tomu bojuje republikánský senátor Tom Cotton, který označil otroctví, jako „nezbytné zlo, aby mohla být unie vybudována“.

Tom Cotton
doporučujeme

Projekt 1619 je pojmenovaný podle data, kdy poprvé přišli na americkou půdu Afričané, a ukazuje, jak se otroci podíleli na vybudování nového světa. Podle deníku Guardian možný kandidát na prezidenta USA v roce 2024 Tom Cotton navrhl zákon, který by zabránil udělování grantů a čerpání z různých fondů školám, které se rozhodnou projekt 1619 vyučovat. Projekt byl vytvořen v minulém roce a od té doby se postupně začleňoval do učebních plánů.

„Musíme studovat historii otroctví a jeho roli ve vývoji naší země, protože jinak nemůžeme naši zemi pochopit. Jak říkali zakladatelé, bylo to nezbytné zlo, aby mohla být unie vybudována,“ uvedl Cotton, který dodal, že projekt 1619 je chybný, protože ukazuje Ameriku jako systémově rasistickou zemi.

Podle jeho slov je Amerika velká a vznešená země založená na svobodě, kde si lidé jsou rovnocenní. „Vždy jsme se snažili dodržet tento slib a žádná jiná země neudělala více než USA, aby toho dosáhla,“ míní Cotton.

Nikole Hannah-Jonesová, která letos získala Pulitzerovu cenu za úvodní esej k projektu 1619, v pátek uvedla, že Cottonův zákon hovoří o síle žurnalistky. „Pokud bylo legální znásilňování, mučení a prodej lidských bytostí kvůli zisku nezbytným zlem, jak říká Tom Cotton, je těžké si představit, co je neospravedlnitelné,“ tweetovala Jonesová, která poukázala na fakt, že obsah vzdělávání v současné době je takový, že říká afroamerickým dětem, že nákup a prodej jejich předků, znásilňování, mučení a nucené práce pro vytvoření Unie nezbytným.

„Takže základním kamenem unie je otroctví. Slyšeli jste to od samotného Toma Cottona,“ poznamenala Jonesová. Podle Cottona se jedná o nepravdivé historické údaje, které popisují, že otcové zakladatelé postavili zlou instituci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama