Pence na sjezdu republikánů slíbil "zákon a pořádek". Násilné protesty podle něj musí přestat

Americký viceprezident Mike Pence současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa označil za člověka, který v uplynulých čtyřech letech vydržel neustávající útoky a bojoval za to, aby dodržel sliby, jež při svém zvolení do funkce dal Američanům.

Mike Pence na sjezdu republikánů

Na nominačním sjezdu Republikánské strany, kde oficiálně přijal návrh, aby se o svůj současný post ucházel v listopadových volbách znovu, v souvislosti s demonstracemi kvůli údajné policejní brutalitě vůči černochům Pence řekl, že na ulicích v Americe bude pořádek.

"Aby bylo jasno: násilnosti musí přestat - ať se to děje v Minneapolisu, Portlandu nebo Kenoshe," řekl podle AP Pence s odkazem na místa, která v posledních týdnech zažívala nepokoje v souvislosti s protesty proti rasismu. "Pravdou je, že v Americe Joea Bidena nebudete v bezpečí," dodal.

zdroj: YouTube

V Kenoshe ve Wisconsinu vypukly v uplynulých dnech poté, co policista zasahující u domácí hádky sedmkrát vystřelil do mladého černocha, kterého se snažil neúspěšně zatknout. Způsobil mu vážné zranění. Další ze série podobných událostí, kdy policisté proti černochům při zásazích použili nepřiměřené násilí, podle agentury DPA do jisté míry zastínila nynější republikánský nominační sjezd. Nepokoje se rozhořely letos v květnu po smrti černocha George Floyda v Minneapolisu, který zemřel při tvrdém zásahu bělošského policisty.

Při protestech jde podle viceprezidenta o "násilí a chaos v našich městech, ne o pokojné demonstrace". Pence zdůraznil, že "násilí musí přestat, protože při obraně naší svobody zemřelo příliš mnoho hrdinů na to, abychom viděli, jak Američané na sebe navzájem útočí".

I přes to, že Spojené státy pandemie koronaviru zasáhla nejtvrději na světě, chválil Pence Trumpovu strategii v boji proti nákaze. Viceprezident tvrdí, že díky Trumpovu včasnému jednání se "podařilo zachránit nesčetné životy Američanů a získat čas na začít největší národní mobilizaci od dob druhé světové války". Pence oznámil, že Spojené státy jsou na cestě k tomu, aby do konce letošního roku jako první na světě měly bezpečnou, účinnou vakcínu proti koronaviru.

Řečníci, kteří vystoupili spolu s Pencem v třetí den republikánského sjezdu, se snažili získat Trumpovi podporu žen, černochů a imigrantů. Například končící Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová řekla, že Trump "desítky let povyšoval ženy do vedoucích pozic v podnikání i vládě". "Důvěřuje nám a radí se s námi, respektuje náš názor a trvá na tom, abychom byly rovny mužům," řekla Conwayová. Podobně se vyjádřila také Trumpova snacha Lara Trumpová. Dodala, že "nikdo na celém světě nepracuje tak tvrdě pro americký lid" jako současný prezident.

Černošský bojovník za lidská práva Clarence Henderson řekl, že Trump udělal "za čtyři roky pro Afroameričany více než Joe Biden za padesát". Také bývalý hráč amerického fotbalu Jack Brewer bránil v projevu prezidenta před osočováním z rasismu.

Dnes republikánský sjezd končí. K delegátům na něm z Bílého domu promluví Donald Trump a oficiálně se ujme nominace své strany. Začátkem listopadu se ve volbách utká s demokratickým kandidátem Joem Bidenem, který zastával post viceprezidenta během vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy.

Biden v reakci na Penceovy výroky o údajném úspěšném Trumpově tažení proti koronaviru na twitteru napsal, že "180.000 lidí zemřelo kvůli koronavirové krizi. A srdcervoucí pravdou je to, že se to nemuselo stát".

Demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová připomněla, že Trump nebezpečí koronaviru bagatelizoval a obvinila ho, že Američany uvedl v omyl.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Související:

Právě se děje

reklama