Pence na sjezdu republikánů slíbil "zákon a pořádek". Násilné protesty podle něj musí přestat

Americký viceprezident Mike Pence současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa označil za člověka, který v uplynulých čtyřech letech vydržel neustávající útoky a bojoval za to, aby dodržel sliby, jež při svém zvolení do funkce dal Američanům.

Mike Pence na sjezdu republikánů
doporučujeme

Na nominačním sjezdu Republikánské strany, kde oficiálně přijal návrh, aby se o svůj současný post ucházel v listopadových volbách znovu, v souvislosti s demonstracemi kvůli údajné policejní brutalitě vůči černochům Pence řekl, že na ulicích v Americe bude pořádek.

"Aby bylo jasno: násilnosti musí přestat - ať se to děje v Minneapolisu, Portlandu nebo Kenoshe," řekl podle AP Pence s odkazem na místa, která v posledních týdnech zažívala nepokoje v souvislosti s protesty proti rasismu. "Pravdou je, že v Americe Joea Bidena nebudete v bezpečí," dodal.

zdroj: YouTube

V Kenoshe ve Wisconsinu vypukly v uplynulých dnech poté, co policista zasahující u domácí hádky sedmkrát vystřelil do mladého černocha, kterého se snažil neúspěšně zatknout. Způsobil mu vážné zranění. Další ze série podobných událostí, kdy policisté proti černochům při zásazích použili nepřiměřené násilí, podle agentury DPA do jisté míry zastínila nynější republikánský nominační sjezd. Nepokoje se rozhořely letos v květnu po smrti černocha George Floyda v Minneapolisu, který zemřel při tvrdém zásahu bělošského policisty.

Při protestech jde podle viceprezidenta o "násilí a chaos v našich městech, ne o pokojné demonstrace". Pence zdůraznil, že "násilí musí přestat, protože při obraně naší svobody zemřelo příliš mnoho hrdinů na to, abychom viděli, jak Američané na sebe navzájem útočí".

I přes to, že Spojené státy pandemie koronaviru zasáhla nejtvrději na světě, chválil Pence Trumpovu strategii v boji proti nákaze. Viceprezident tvrdí, že díky Trumpovu včasnému jednání se "podařilo zachránit nesčetné životy Američanů a získat čas na začít největší národní mobilizaci od dob druhé světové války". Pence oznámil, že Spojené státy jsou na cestě k tomu, aby do konce letošního roku jako první na světě měly bezpečnou, účinnou vakcínu proti koronaviru.

Řečníci, kteří vystoupili spolu s Pencem v třetí den republikánského sjezdu, se snažili získat Trumpovi podporu žen, černochů a imigrantů. Například končící Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová řekla, že Trump "desítky let povyšoval ženy do vedoucích pozic v podnikání i vládě". "Důvěřuje nám a radí se s námi, respektuje náš názor a trvá na tom, abychom byly rovny mužům," řekla Conwayová. Podobně se vyjádřila také Trumpova snacha Lara Trumpová. Dodala, že "nikdo na celém světě nepracuje tak tvrdě pro americký lid" jako současný prezident.

Černošský bojovník za lidská práva Clarence Henderson řekl, že Trump udělal "za čtyři roky pro Afroameričany více než Joe Biden za padesát". Také bývalý hráč amerického fotbalu Jack Brewer bránil v projevu prezidenta před osočováním z rasismu.

Dnes republikánský sjezd končí. K delegátům na něm z Bílého domu promluví Donald Trump a oficiálně se ujme nominace své strany. Začátkem listopadu se ve volbách utká s demokratickým kandidátem Joem Bidenem, který zastával post viceprezidenta během vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy.

Biden v reakci na Penceovy výroky o údajném úspěšném Trumpově tažení proti koronaviru na twitteru napsal, že "180.000 lidí zemřelo kvůli koronavirové krizi. A srdcervoucí pravdou je to, že se to nemuselo stát".

Demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová připomněla, že Trump nebezpečí koronaviru bagatelizoval a obvinila ho, že Američany uvedl v omyl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

"My si přejeme demokracii." Celebrity oddluží floridské vězně, aby mohli…

23.09.2020 08:44 Miliardář a bývalý uchazeč o nominaci demokratů pro prezidentské volby Michael Bloomberg, zpěvák…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama