Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál jí k úspěchu v podzimních volbách. Také jí necelý týden před ochodem z funkce nabídl asistenci, informují dnes s odvoláním na své zdroje deník The New York Times (NYT) a agentura AP.

Mike Pence
doporučujeme

Harrisová převezme Penceovu funkci za pět dní, kdy se novou hlavou státu stane viceprezident z let 2009 až 2017 Joe Biden. Odcházející šéf Bílého domu Donald Trump mu stále k vítězství v listopadových volbách nepogratuloval a v týdnech po ukončení hlasování soustavně výsledek voleb zpochybňoval.

Telefonát mezi Pencem a Harrisovou popsaly zdroje NYT jako "zdvořilý a příjemný". Šlo o první rozhovor dvou politiků od jejich říjnové televizní debaty a také o první kontakt mezi zvolenými činiteli z končící a nastupující administrativy, uvádí AP.

Deník NYT hodnotí čtvrteční krok viceprezidenta jako další signál, že Pence v posledních dnech svého funkčního období přebírá vůdcovskou roli, na kterou Trump prakticky rezignoval. Pence se v posledních dnech účastnil jednání s bezpečnostními činiteli a ve čtvrtek navštívil vojáky nasazené v areálu Kapitolu, zatímco jedinou Trumpovou veřejnou akcí byla úterní návštěva vznikající zdi na hranici s Mexikem.

Pence se také na rozdíl od Trumpa hodlá ve středu zúčastnit inaugurace nového prezidenta Bidena. Trump se podle nejčerstvějších informací chystá ráno před inaugurací odletět z Washingtonu na Floridu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama