Pilot, který se domů vrátil v mrazicím boxu. Rodina se ho dočkala před 40 lety

Při pokusu kubánských emigrantů o svržení Fidela Castra v roce 1961, řízeném tajně americkou zpravodajskou službou CIA a známém jako invaze v Zátoce sviní, zemřeli i čtyři američtí piloti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Tělo jednoho z nich se vrátilo do USA až 5. prosince 1979, po 18 letech v mrazícím boxu havanské márnice. Dcera pilota Thomase "Peta" Raye, Janet Rayová Weiningerová popsala serveru BBC Mundo, jak vydání těla svého otce dosáhla. Boj vedla s komunistickým režimem na Kubě i s americkými úřady.

"Tělo mého otce bylo pro Fidela Castra svým způsobem trofejí. Jelikož USA po desetiletí popíraly, že invazi v Zátoce sviní zorganizovaly, Kuba v něm měla důkaz, kdo za invazí stál," vysvětlila BBC Rayová Weiningerová důvod, proč kubánský režim tělo tak dlouho uchovával. USA přiznaly iniciativu v invazi až v roce 1998. Do té doby bylo jejich oficiální verzí, že svrhnout Castra se snažila skupina kubánských emigrantů z Floridy.

Janet Rayové bylo v době invaze šest let. "Přišli k nám tři muži v tmavých oblecích. Matce řekli, že otec se utopil, když se letadlo s ním a dalšími třemi piloty zřítilo, a že jejich těla se nepodařilo najít," řekla Rayová BBC. Trvalo 18 let, než zjistila pravdu.

Invazi na Kubu připravila CIA za vlády amerického prezidenta Dwighta Davida Eisenhowera, jehož vystřídal v lednu 1961 v úřadu John Fitzgerald Kennedy. Hlavní vylodění v zátoce na jihu Kuby se uskutečnilo 17. dubna 1961, dva dny předtím začalo několik amerických letadel s kubánskou vlajkou na trupu bombardovat vojenská letiště na Kubě. Vše mělo vypadat jako domácí kubánské povstání, což Havana popřela a v OSN si stěžovala na "americkou invazi". To ovšem USA odmítly a prezident Kennedy pak zastavil další leteckou podporu proticastrovským silám.

Ray a další americký pilot, Leo Baker, jejichž letadla byla sestřelena, přežili, ale posléze byli zabiti. Pozdější pitva Rayova těla na Alabamské univerzitě prokázala, že Ray byl zastřelen ranou zblízka. "Bakerovo tělo režim neuchoval. Myslili si, že jde o Kubánce, měl totiž tmavou pleť," citoval server BBC kubánského historika Tomáse Dieze Acostu. O Rayově původu nebylo pochyb, měl světlou pleť a modré oči.

V roce 1970 začala Rayova dcera psát dopisy Castrově vládě s dotazy, co se stalo s jejím otcem. Viděla totiž tehdy v televizi, že kubánská vláda propustila z vězení několik mužů zajatých po vylodění v Zátoce sviní. Dopisů napsala asi dvě stě, odpověď nedostala žádnou. Devět let nato, když už byla vdaná za vojenského pilota a žila na americké letecké základě v Německu, doručil jí někdo za dveře obálku.

Poslal ji novinář Peter Wyden, který s ní dříve dělal rozhovor. V dopise byly fotky jejího mrtvého otce. Okamžitě se vrátila do Spojených států a začala boj s úřady.

"Byla jsem jako mezi dvěma ohni: na jedné straně kubánská vláda, která mi kladla stále nové podmínky za vydání těla, kolik mám zaplatit a co mám veřejně říct a udělat, a na straně druhé CIA, která informaci o těle mého otce na Kubě zprvu popírala," popsala sedmiměsíční anabázi Rayová.

Tělo amerického pilota Thomase Raye se vrátilo rodině 5. prosince 1979, kubánská vláda přiložila fakturou na více než 30.000 dolarů (podle dnešního kurzu asi 690.000 Kč) za "náklady na uchování těla", napsala BBC.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nositel Nobelovy ceny promluvil o Thunbergové a byznysu. Nebere si servítky

29.01.2020 19:09 Aktualizováno NÁZOR - "Nikdy jsem nebyl příznivcem Davosu, každoročního setkání bohatých a pošetilých," píše…

Koronavirem je nakaženo až 100 000 lidí, tvrdí vědci. Většina z nich o tom…

29.01.2020 14:42 Oficiální statistiky uvádí, že počet nakažených novým typem koronaviru stoupnul na 6000 lidí.…

Izraelská vláda odkládá hlasování o anexi osad, Kushner se obořil na…

29.01.2020 14:06 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nepožádá na nedělním zasedání vlády o hlasování o anexi…

Impeachment vrcholí. Budou předvoláni klíčoví svědci? Bolton může Trumpa…

29.01.2020 09:10 Američtí republikáni i demokraté se snaží konsolidovat své řady před očekávaným vyvrcholením…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama