Plameny dál pohlcují Amazonii, v srpnu zaznamenáno přes 30 tisíc požárů

Brazilskou část Amazonie zasáhlo v srpnu 30.901 požárů, což je nejvíce od roku 2010. O dnešním oznámení brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE) informovala agentura AP. V porovnání s loňským srpnem byl v uplynulém měsíci požárů skoro trojnásobek.

Ilustrační foto
doporučujeme

Amazonský region požáry trápí pravidelně v období sucha mezi srpnem a říjnem. V osmém měsíci roku 2010 jich brazilští vědci zaznamenali dokonce 45.000.

Letošní krize byla předmětem značného mezinárodního zájmu a byla například jedním z hlavních témat projednávaných před týdnem na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7.

K většímu počtu požárů podle expertů přispívá nejen sucho a klimatické změny, ale také ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy. Kvůli tomu se stal terčem kritiky i brazilský prezident Jair Bolsonaro, který ekonomické aktivity v Amazonii podporuje.

zdroj: YouTube

Pro 76 procent Brazilců je mezinárodní zájem o ochranu tamní přírody oprávněný, vyplývá z nového průzkumu agentury Datafolha, o němž dnes informovala agentura AFP. Zároveň ale 75 procent dotázaných uvedlo, že správa deštného pralesa přísluší Brazílii.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno navrhl, aby byl pralesu přidělen "mezinárodní status", což Bolsonaro hodnotil jako ohrožení brazilské svrchovanosti.

AP připomíná, že na brazilském území se nachází asi 60 procent amazonského pralesa, který bývá označován za plíce planety. Zdejší stromy každý rok absorbují až dvě miliardy tun oxidu uhličitého.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Muž držel rukojmí ve městě Salem: Vyjednávání se nezdařilo, zemřelo…

29.09.2020 08:16 Ve městě Salem, hlavním městě amerického státu Oregon, zemřelo při zásahu policie během střelby…

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 18:52 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes odmítl tvrzení listu The New York Times (NYT), že za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama