Brazílie eviduje přes čtyři miliony nakažených koronavirem, na paty jí šlape Indie

Už čtyři miliony případů přesáhl od počátku pandemie počet potvrzených nákaz koronavirem v Brazílii, když za posledních 24 hodin přibylo 43.773 nakažených, informovalo v noci na dnešek tamní ministerstvo zdravotnictví. Rekordní denní nárůst zaznamenala za poslední den Argentina, kde se nově potvrdilo 12.026 nakažených.

Ilustrační foto
doporučujeme

Brazilské ministerstvo zdravotnictví oznámilo za poslední den také 834 úmrtí v souvislosti nemocí covid-19, čímž celkový počet vzrostl na 124.614. O den dříve hlásilo ministerstvo 46.934 případů nákazy a 1184 úmrtí. Nakažených zaznamenala dosud Brazílie 4,041.638, píše Reuters.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je v počtu nakažených i úmrtí spojených s covidem druhou nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech. USA zaregistrovaly už více než 6,1 milionu nakažených a na 186.800 úmrtí s covidem-19.

Podle výzkumníků z londýnské Imperial College se nyní reprodukční číslo koronaviru SARS-CoV-2 pohybuje v Brazílii pod kritickou hodnotou jedna. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Vědci nicméně upozornili, že pod tuto hranici kleslo číslo v Brazílii už jednou v srpnu, brzy se ale vrátilo zpět nad ni.

Rekordní přírůstky nákaz koronavirem eviduje v posledních dvou týdnech Argentina, která je se 451.198 případy zaznamenanými od počátku pandemie ve srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse už desátá na světě. Nejhorší je situace stále v metropolitní oblasti Buenos Aires, místní úřady ale znepokojuje zhoršení v některých dalších oblastech, kde se už zdála epidemie pod kontrolou, uvedla agentura Europa Press.

V celé Latinské Americe evidují od počátku pandemie 7,6 milionu nakažených, reálné počty jsou ale podle expertů vyšší, protože některé země, včetně největší Brazílie, málo testují. Druhou nejhůře postiženou zemí v regionu je Peru, které je v celkovém počtu nakažených (670.145) páté na světě. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje třicetimilionové Peru 29.405, v úmrtí přepočtu na obyvatele je ale první na světě.

V Indii za poslední den přibylo 83.341 lidí nakažených koronavirem na celkových 3,94 milionu. Počet mrtvých zůstává v Indii, která má 1,35 miliardy obyvatel, poměrně nízký, připomíná Reuters. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 1096, celková smrtelná bilance činí 68.472.

Na indické hospodářství následky opatření proti šíření koronaviru ve čtvrtletí od dubna do června dopadly nejtvrději ze všech významných ekonomik. Většinu tohoto období totiž lidé byli nuceni zůstat doma, což ochromilo ekonomický život země. Z jedné vesnici na západě země, odkud nebyl do poloviny srpna hlášen jediný případ nákazy, se nyní infikoval každý čtvrtý obyvatel. Podle policie se to stalo kvůli náboženské slavnosti, která se tam konala.

zdroj: YouTube

Reuters uvádí, že za současným rychlým nárůstem případů v Indii jsou právě takové ohniska ve vesnicích a městečkách, kde lidé prakticky vůbec nenosí roušky a nedodržují bezpečné rozestupy a kde se znovu pořádají veřejné akce.

Nejvíce zasaženou zemí nynější pandemií covidu-19 zůstávají Spojené státy, kde se podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 6,15 milionu lidí, z nichž 186.790 komplikacím provázejícím koronavirovou infekci. Celosvětově ji prodělalo nebo prodělává 26,3 milionu lidí a skoro 868.750 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

15.01.2021 20:20 Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál…

Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

15.01.2021 19:43 Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé…

Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

15.01.2021 15:14 Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní…

Na Kapitol zaútočili i bývalí vojáci. Jsou krmeni dezinformacemi, varuje…

15.01.2021 13:07 Mezi účastníky útoku na Kapitol z 6. ledna bylo nejméně 21 současných nebo bývalých příslušníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama