Brazílie eviduje přes čtyři miliony nakažených koronavirem, na paty jí šlape Indie

Už čtyři miliony případů přesáhl od počátku pandemie počet potvrzených nákaz koronavirem v Brazílii, když za posledních 24 hodin přibylo 43.773 nakažených, informovalo v noci na dnešek tamní ministerstvo zdravotnictví. Rekordní denní nárůst zaznamenala za poslední den Argentina, kde se nově potvrdilo 12.026 nakažených.

Ilustrační foto
doporučujeme

Brazilské ministerstvo zdravotnictví oznámilo za poslední den také 834 úmrtí v souvislosti nemocí covid-19, čímž celkový počet vzrostl na 124.614. O den dříve hlásilo ministerstvo 46.934 případů nákazy a 1184 úmrtí. Nakažených zaznamenala dosud Brazílie 4,041.638, píše Reuters.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je v počtu nakažených i úmrtí spojených s covidem druhou nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech. USA zaregistrovaly už více než 6,1 milionu nakažených a na 186.800 úmrtí s covidem-19.

Podle výzkumníků z londýnské Imperial College se nyní reprodukční číslo koronaviru SARS-CoV-2 pohybuje v Brazílii pod kritickou hodnotou jedna. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Vědci nicméně upozornili, že pod tuto hranici kleslo číslo v Brazílii už jednou v srpnu, brzy se ale vrátilo zpět nad ni.

Rekordní přírůstky nákaz koronavirem eviduje v posledních dvou týdnech Argentina, která je se 451.198 případy zaznamenanými od počátku pandemie ve srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse už desátá na světě. Nejhorší je situace stále v metropolitní oblasti Buenos Aires, místní úřady ale znepokojuje zhoršení v některých dalších oblastech, kde se už zdála epidemie pod kontrolou, uvedla agentura Europa Press.

V celé Latinské Americe evidují od počátku pandemie 7,6 milionu nakažených, reálné počty jsou ale podle expertů vyšší, protože některé země, včetně největší Brazílie, málo testují. Druhou nejhůře postiženou zemí v regionu je Peru, které je v celkovém počtu nakažených (670.145) páté na světě. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje třicetimilionové Peru 29.405, v úmrtí přepočtu na obyvatele je ale první na světě.

V Indii za poslední den přibylo 83.341 lidí nakažených koronavirem na celkových 3,94 milionu. Počet mrtvých zůstává v Indii, která má 1,35 miliardy obyvatel, poměrně nízký, připomíná Reuters. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 1096, celková smrtelná bilance činí 68.472.

Na indické hospodářství následky opatření proti šíření koronaviru ve čtvrtletí od dubna do června dopadly nejtvrději ze všech významných ekonomik. Většinu tohoto období totiž lidé byli nuceni zůstat doma, což ochromilo ekonomický život země. Z jedné vesnici na západě země, odkud nebyl do poloviny srpna hlášen jediný případ nákazy, se nyní infikoval každý čtvrtý obyvatel. Podle policie se to stalo kvůli náboženské slavnosti, která se tam konala.

zdroj: YouTube

Reuters uvádí, že za současným rychlým nárůstem případů v Indii jsou právě takové ohniska ve vesnicích a městečkách, kde lidé prakticky vůbec nenosí roušky a nedodržují bezpečné rozestupy a kde se znovu pořádají veřejné akce.

Nejvíce zasaženou zemí nynější pandemií covidu-19 zůstávají Spojené státy, kde se podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 6,15 milionu lidí, z nichž 186.790 komplikacím provázejícím koronavirovou infekci. Celosvětově ji prodělalo nebo prodělává 26,3 milionu lidí a skoro 868.750 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 11:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v deseti letech z uplynulých patnácti neplatil žádné daně z příjmů.…

Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

28.09.2020 10:21 Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým…

Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

28.09.2020 09:50 Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovanému násilí.…

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

28.09.2020 07:32 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama