Počet nakažených strmě stoupá. Řada politiků ale vyhlíží konec opatření

Počet registrovaných nakažených koronavirem po celém světě dnes přesáhl půl milionu a nezdá se, že by se strmý nárůst nových pacientů zastavil. I přesto již někteří politici hovoří o uvolňování ochranných opatření proti šíření nákazy, jež tvrdě dopadají na světovou ekonomiku.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Rekordní balíček na pomoc místnímu hospodářství schválil v noci na dnešek americký Senát, před recesí varovali lídři skupiny G20. Nejkritičteji se nyní vyvíjí situace v Itálii, kde počet mrtvých překročil 8100, nakažených země eviduje již přes 80.000. V Česku se počet lidí s koronavirem dnes zvýšil o 162.

Na zachování finanční stability a oživení hospodářského růstu se na videosummitu skupiny G20 shodli lídři největších ekonomik. Světovému hospodářství slíbila skupina v rámci boje s pandemií finanční injekci dosahující pěti bilionů dolarů. K výraznému navýšení výroby ochranných prostředků G20 vyzval šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

O dopadech koronaviru a koordinaci proti jeho šíření prostřednictvím videokonference dnes večer jednají také nejvyšší představitelé států Evropské unie.

Uvolnění karanténních opatření v zájmu záchrany ekonomiky před recesí jako první před několika dny zmínil americký prezident Donald Trump, podle nějž by mohly trvající restrikce způsobit více škody, než samotný virus. K jeho slovům se dnes přidal jeho brazilský protějšek Jair Bolsonaro, který nákazu označil za "chřipičku", kvůli níž panikařící místní politici ničí brazilské hospodářství, největší na kontinentu.

Ruský prezident Vladimir Putin zase před místními podnikateli prohlásil, že se Rusko z krize vyvolané koronavirem určitě dostane dříve než za dva až tři měsíce, jak tvrdí někteří zdravotničtí experti. Jeho vláda dnes přitom nařídila zastavení veškerých pravidelných i charterových letů mířících do Ruska i z něj.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer naopak řekl, že dosavadní opatření nelze předčasně zmírnit, a to ani z ekonomických důvodů. Opačný přístup je hazardováním s lidskými životy. Začít se vracet k normálu bude podle něj možné, až se podaří zastavit rychlé šíření koronaviru, jehož nákaza se jen za středu v Německu potvrdila v téměř 5000 případech. Spolková republika nyní eviduje již přes 36.500 nakažených a téměř 200 obětí COVID-19.

Senátem USA jednomyslně prošel rekordní záchranný ekonomický balíček o hodnotě asi 2,2 bilionu dolarů (55,4 bilionu Kč). Sněmovna reprezentantů a prezident Trump by jej mohli schválit do konce týdne. Spojené státy podle Hopkinsovy univerzity k dnešnímu večeru SEČ registrují 69.684 nakažených, z nichž 1049 zemřelo. USA jsou tak po Číně a Itálii třetí nejvíce postiženou zemí.

Počet nakažených v Itálii od středy vzrostl o více než 6000, tedy více, než v předchozích dnech. Nová bilance tak zadusila opatrnou naději tamních úřadů, které doufaly ve zpomalení nákazy. Španělský parlament v noci na dnešek rozhodl o prodloužení výjimečného stavu, zatímco tam za posledních 24 hodin podlehlo nákaze 655 lidí, počet obětí překročil 4000. Celkový počet nakažených tam činí přes 56.000.

Smutný rekord dnes zaznamenala Británie, kde počet úmrtí skokově stoupl o 115 na 578. Počet známých případů nákazy v zemi zároveň vzrostl na 11.658, čímž se oproti předchozímu dni zvýšil o více než 2100. Novou bilanci oznámila také Francie, kde za poslední den zemřelo 365 lidí a počet mrtvých se tak od středy zvýšil téměř o třetinu na 1696. Počet nakažených za 24 hodin stoupl skoro o 4000 na 29.155.

Ve Švýcarsku překonal počet případů nákazy hranici 10.000, v Rakousku je nakažených přes 6000. V obou zemích vzrostl i počet obětí nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje: ve Švýcarsku na 161, v Rakousku na 42.

Počty nakažených prudce rostou v některých zemích jihovýchodní Asie. Malajsie zaznamenala dosud největší denní nárůst infikovaných (235), jichž je tam nyní dohromady už více než 2000. Indonésie oznámila přes 100 nových případů, infikovaných je tam už téměř 900, z nichž 78 nákaze podlehlo. Koronavirus se rychleji šíří i v afrických státech, počet nakažených na kontinentu překonal 3000.

Česká republika zatím zaznamenala 1925 nakažených, z nichž devět na nemoc COVID-19 zemřelo.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirová krize: Donald Trump věřil v mírný průběh. Podle kritiků je…

29.03.2020 17:08 Ještě před čtyřmi týdny překypoval americký prezident Donald Trump důvěrou, že pandemie způsobená…

Trump: Vyhlášení karantény v New Yorku není teď nutné

29.03.2020 06:47 Vyhlášení karantény pro oblast New Yorku kvůli šíření koronaviru není v tuto chvíli zapotřebí. V…

Zachování míst, nebo masová nezaměstnanost? Z USA zní jasné doporučení

29.03.2020 00:01 NÁZOR - Ve čtvrtek přišla zpráva, že o podporu v nezaměstnanosti si minulý týden zažádaly více než…

Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama