Počet obětí koronaviru v USA opět strmě roste, nejhůř je na tom Kalifornie

Šíření koronaviru ve Spojených státech nepolevuje, země podle dat Univerzity Johnse Hopkinse za poslední den zaznamenala 233.000 nových pozitivních testů, s covidem-19 tam zemřelo dalších asi 3270 lidí, což je třetí nejvyšší údaj od začátku pandemie. Již 20 dní v řadě tam setrvale roste počet lidí v nemocnicích a na řadě míst akutně hrozí nedostatek lůžek, napsal list The New York Times (NYT).

Ilustrační foto
doporučujeme

Jedním z nejhůře zasažených států v současné vlně epidemie je nejlidnatější Kalifornie. "Očekáváme, že budeme mít více mrtvých, než kolik na ně máme místa," řekl starosta Los Angeles Eric Garcetti s tím, že město již vyčerpalo veškeré svoje kapacity na jednotkách intenzivní péče. V celém téměř 40 milionovém státu pak dohromady zbývají k dispozici asi tři procenta lůžek na JIP, počet hospitalizovaných osob přitom nadále roste.

Analýza NYT však ukazuje, že Kalifornie není ojedinělým případem. Více než třetina Američanů nyní žije v oblasti, kde hrozí bezprostřední nedostatek lůžek na JIP, každý desátý pak tam, kde jsou již tyto jednotky zcela plné, nebo v nich zbývá jen pět procent míst.

Americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) by mohl ještě dnes schválit mimořádné nasazení další vakcíny proti covidu-19 v USA, tentokrát preparátu vyvinutého společností Moderna.

V případě posvěcení vakcíny by mohly americké státy obdržet už o víkendu prvních asi šest milionů dávek, které stačí na naočkování tří milionů lidí. Již v neděli přitom do řady nemocnic a domovů pro seniory zamířily první asi tři miliony dávek již schválené vakcíny od společností Pfizer a BioNTech.

Rychlé proočkování populace je podle řady expertů zřejmě nejspolehlivějším způsobem, jak na mnoha místech předejít kolapsu zdravotnického systému. Podle expertů však bude trvat měsíce, než se podaří dostat preparáty k širokým vrstvám populace, velké množství lidí navíc vakcíně nedůvěřuje a očkování proto odmítá.

Ve snaze podpořit důvěru veřejnosti ve vakcínu se dnes nechali v Bílém domě před televizními kamerami naočkovat viceprezident Mike Pence (61 let) a šéf zdravotnické služby Jerome Adams (48 let). "Američané si mohou být jisti: Máme jednu bezpečnou vakcínu, a možná za několik hodin dvě," poznamenal Pence s odkazem na preparát společnosti Moderna.

Nově zvolený demokratický prezident Joe Biden (78) podstoupí očkování společně se svou manželkou v pondělí, následující týden pak vakcínu dostane i příští viceprezidentka Kamala Harrisová (56).

Ještě tento týden by první dávku vakcíny měli obdržet lídři v Kongresu, které k přednostní vakcinaci určila Národní bezpečnostní rada (NSC), aby byla zajištěna kontinuita vládnutí v případě neočekávaných situací. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová (80 let) se nechala naočkovat už dnes, lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell (78 let) uvedl, že se k ní přidá v několika příštích dnech. K přednostnímu naočkování se však mohou přihlásit i řadoví členové Kongresu.

V této osvětové kampani však podle médií nápadně chybí dosluhující prezident Donald Trump (74 let). Ten se v období po volbách veřejně téměř vůbec neangažuje a soustředí se především na snahu o zvrácení své prohry poukazováním na údajné podvody, pro něž však zatím nepředložil relevantní důkazy. NYT poznamenává, že řada prezidentových přívrženců rovněž patří právě do tábora odpůrců vakcíny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama