Pompeo obvinil Radu OSN pro lidská práva z pokrytectví

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes obvinil Radu OSN pro lidská práva (UNHRC) z pokrytectví. Reagoval tak na páteční rezoluci, ve které UNHRC odsoudila přístup policie, který vedl ke smrti amerického černocha George Floyda minulý měsíc. Jednoznačné schválení rezoluce všemi 47 členy rady označil Pompeo za "nové dno", uvedla agentura Reuters. Spojené státy UNHRC opustily před dvěma lety.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

OSN
doporučujeme

"Rada OSN pro lidská práva, nyní složená z Venezuely a ještě nedávno z Kuby a Číny, zůstává i nadále útočištěm pro diktátory a demokracie, které jim v jejich činnosti nijak nebrání," uvedl Pompeo v prohlášení. "Je to obrovské zklamání pro ty, kdo se skutečně snaží prosazovat lidskou důstojnost," dodal.

Rezoluce navržená africkými státy mimo jiné ukládá vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové do roka vypracovat zprávu o rasismu ve světě. V pozadí rezoluce stála smrt Afroameričana Floyda, kterého koncem května při zatýkání udusil bělošský policista a která vyvolala vlnu demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích ve světě.

Jak Pompeo ve svém prohlášení rovněž uvedl, jestliže "to rada s ochranou lidských práv myslí vážně", měla by věnovat pozornost zejména dění na Kubě, v Číně či v Íránu. "Kdyby rada jednala čestně, uznala by sílu americké demokracie a vyzvala by autoritářské režimy po celém světě, aby americkou demokracii napodobily," dodal ministr zahraničí. K vyšetření policejní brutality a rasové diskriminace ve Spojených státech vyzval radu přímo bratr George Floyda.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gangsteři zaútočili na protidrogovou léčebnu v Mexiku, 24 mrtvých

02.07.2020 07:41 Střelba v neregistrované protidrogové léčebně ve městě Irapuato v centrálním Mexiku si vyžádala 24…

Covid-19: USA mají nový rekord v počtu nakažených za den, krizi hlásí…

02.07.2020 07:28 Ve Spojených státech počet případů koronavirové nákazy vzrostl ve středu o více než 48.000, což je…

Počet obětí koronaviru v Brazílii přesáhl 60 tisíc, Mexiko má víc mrtvých…

02.07.2020 07:21 Počet zemřelých s koronavirem SARS-CoV-2 v Brazílii překonal hranici 60.000. Za posledních 24 hodin…

Koronavirus expanduje: Ve 14 státech USA se v červnu zdvojnásobil počet…

01.07.2020 21:45 Aktualizováno Počet případů koronavirové nákazy se během června zdvojnásobil ve 14 státech USA, včetně Kalifornie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy